I když jsou mezi námi i tací, kteří mají peníze doma, tzv. pod polštářem, většina z nás má osobní účet u některé z bank. Setkávám se s lidmi, kteří mají osobní a spořicí účet, stavební spoření a možná penzijní připojištění, nad kterým začínají lidé většinou přemýšlet až po třicítce. A to je ve většině případů vše.
Z investování má mnoho lidí obavy a strach. Vnímají ho jako velké riziko. Jiní mají zažitý mýtus, že investování je jen pro bohaté. Přitom investice jsou z dlouhodobého hlediska nejvýhodnější alternativa spoření. Můžete začít i s malým kapitálem, ale klidně i bez něj. Stačí investovat pár set korun měsíčně. Tak se pojďme na ty účty a možnosti podívat společně.
Osobní bankovní účet
Bankovní domy většinou nabízejí možnost vedení pouze jednoho osobního účtu. Pokud tedy chceme další, musíme zavítat do jiné banky.
Mezi partnery se vyplatí mít každý svůj osobní účet. Nejen pro harmonii v partnerském vztahu a proto, že partner nemusí vědět o každém našem nákupu a předejdete tak neshodám. Ale především proto, že se může cokoliv stát a vy se najednou ocitnete úplně bez příjmů.
Může přijít exekuce, insolvence, ale také úmrtí. A pak je partner překvapen, protože se nedostane ke společným financím. Samozřejmě nepopisujme jen černé scénáře, ale v takovém případě se k penězům z účtu dostanete až po dědickém řízení, které může trvat i několik měsíců. Proto si své účty rozdělte.
Na osobní účet chodí výplata, případně jiné příjmy. Ukládáme si zde peníze na nezbytné výdaje, jako jsou platby za bydlení, jídlo, drogerie a samozřejmě na osobní útratu. Pokud jsme dva, pak se dohodneme, co se bude platit z osobního účtu a co z toho společného.
Podnikatelský účet
Pokud podnikáte, měli byste vést i podnikatelský účet. Máte tak lepší přehled o svých podnikatelských příjmech a výdajích. OSVČ sice podnikatelský účet mít nemusí, legislativa to nenařizuje, nicméně je to praktičtější. Budete-li žádat o úvěr nebo přijde kontrola z finančního úřadu, máte všechny příjmy a výdaje z podnikání na jednom místě. Nikdo přeci nemusí vidět vaše osobní finance a za co je utrácíte.
Spořicí účet
Banky k osobní účtům nabízí i spořicí účty. V dnešní době se zúročení pohybuje okolo 5 %. Z toho jasně vyplývá, že velké výnosy mít nebudeme.
Na spořicím účtu bychom měli mít uloženy 3 až 6 platů. Berme spořicí účet jako krátkodobou rezervu, do které můžeme sáhnout v době, kdy přijdou nečekané výdaje.
Investice
Pokud peníze nemají ztrácet svou hodnotu, tak nejvýhodnější je právě investování. Není to jen pro bohaté, nebojte. Prostředky, které v danou chvíli nepotřebujete, investujte. I s malými částkami můžete postavit základ svého budoucího jmění a vybudovat si finanční nezávislost.
Při investování je dobré mít jasný cíl a investiční strategii. Nepouštějte se do investic bezhlavě. Zlaté pravidlo zní – kupovat nejlevněji, prodávat nejdráž.
Studujte, poraďte se s nezávislými odborníky na finance. Finanční trh je stále živý, někdy finance vyklesávají, jindy strmě rostou. Záleží na mnoha okolnostech. Na světovém dění, na politickém prostředí a dalších faktorech. Investování je dlouhodobá záležitost. Je dobré navnímat, že občas vaše portfolio roste občas klesá. Nepanikařte. Je to známka zdravého tržního prostředí. My s klienty období poklesu s nadšením vítáme. Je to vždy úžasná příležitost pro naše zlaté pravidlo.
Pokud si nevíte rady, ale chcete se pustit do investování, mějte vždy do začátků někoho u sebe.
Jsem Veronika Čerňanská, architekt osobních financí, pojďme společně postavit základy vašeho investování.
Autorka: Veronika Čerňanská
Foto: Shutterstock
Inspirativní, začala jsem s malými částkami.