Interrupce přináší jistá rizika a komplikace. Co je po klinickém potratu normální a co už ne? Takhle je to s krvácením a bolestmi zad!
Za klinický potrat se považuje chirurgický zákrok provedený se záměrem ukončení těhotenství. Komplikace po takovém zákroku jsou vzácné, avšak zdraví nebezpečné. Proto je třeba znát všechna rizika, která s sebou umělé přerušení těhotenství nese. Co všechno se i vám může stát?
Silné vaginální krvácení
Obecně platí, že stejně jako po porodu, i po interrupci je nutné dodržovat šestinedělí, během kterého se tělo po zákroku vrací do původního stavu, hojí se a čistí. Určitá míra krvácení je po potratu normální a ve skutečnosti může trvat dva až tři týdny. Pokud však krvácíte nepřiměřeně dlouho a silně (měníte si tedy kupříkladu dvě až tři vložky během hodiny), jedná se o jeden z varovných signálů, že něco není v pořádku.  Možná, že děloha utrpěla nějaký druh poranění nebo zadržuje placentární tkáň. Takový problém si vždy žádá lékařskou pomoc.
Přetrvávající bolest zad
Asi znáte namožená záda. Tohle je však něco jiného. Nejedná se o obvyklou bolest, ale spíš stav, který delší dobu neumožňuje pohyb, na který je člověk zvyklý. To může naznačovat, že v děloze jsou sraženiny, které se z těla nemohou dostat ven. Ve hře je i vnitřní infekce. (Mezi ty nejčastěji patří bakteriální útok.) Okamžitě navštivte svého gynekologa. Co se týče sexuální aktivity, tak tu je dobré odložit až do doby po první menstruaci. Myslete na to, že otěhotnět je možné téměř okamžitě, takže zbytečně neriskujte.
Neustupující horečka
Horečka sama o sobě nemusí být známkou nebezpečí. Jestli se vás však urputně drží již nějakou tu dobu, a navíc ji doprovázejí bolesti zad, pravděpodobně se taktéž jedná o vnitřní infekci. Opět se poraďte se svým lékařem o dalším postupu.
Nadýmání, nevolnost či citlivost prsou
Existují poměrně normální „vedlejší“ příznaky klinického potratu. Mezi ty patří nadýmání, citlivost prsou, náladovost, plačtivost či nevolnost. Pozor si však dejte v případě, že něco z toho trvá déle než 14 dní až 3 týdny. Takové signály neignorujte, protože při tom nejhorším scénáři jste stále gravidní, přičemž je nezbytné zbývající části plodových obalů či placenty odstranit. Konečný verdikt však pochopitelně stanoví váš lékař, neváhejte ho kontaktovat.
Foto: Shutterstock
Autorka: Šárka Mikulová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account