Nepotřebujete žádné speciální pomůcky ani dovednosti, abyste u dětí podpořili správný tělesný, ale i psychický vývoj. Které cviky mu zaručeně prospějí?
Pro zdárný psychomotorický vývoj dětí je důležité, aby byly v rovnováze všechny jeho složky – hrubá i jemná motorika, řeč, psychický vývoj i sociální dovednosti. Jejich správný rozvoj podporuje i vhodné cvičení a polohování.
Miminko vám napoví
Psychomotorický vývoj je souborem dovedností v oblasti hrubé a jemné motoriky, řeči, psychického vývoje a sociálních dovedností. Pro zdárný vývoj miminka je důležité, aby všechny tyto složky byly v rovnováze, správně a ve správný čas se rozvíjely a vzájemně se doplňovaly.
„Jednotlivé vývojové fáze na sebe přesně navazují a není dobré je uspěchat nebo přeskakovat třeba z toho důvodu, že jiné dítko je ve stejném věku o něco dál. Každé miminko má svoje vlastní tempo – pokud se vyvíjí postupně a žádné základní dovednosti mu vzhledem k věku nechybějí, pak není třeba se ničeho obávat,“ vysvětluje Kristýna Přibylová z dětských tělocvičen, kde lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí a jejich individuálním dispozicím.
Vyzkoušejte overball
S miminky je dobré cvičit v domácím prostředí již od prvních týdnů. Zařazení do kolektivního cvičení je pak podle Kristýny Přibylové smysluplné od chvíle, kdy se dítě plazí a začíná lézt – tedy někdy od půl roku věku.
„V té době je většinou již i chod domácnosti stabilizovaný, maminka i dítko mají rituály zažité a cvičení je pro oba vhodným zpestřením společně tráveného času. Cviky, které se na kurzu naučíte, pak můžete doma společně procvičovat. Později můžete pořídit třeba overball, který je vhodný pro mnoho cviků, nebo velký míč, případně šátek, se kterým lze zažít při cvičení také hodně legrace.“  
Tělocvičnu nepotřebujete
Ale pro první měsíce není pro cvičení s miminkem potřeba žádných zvláštních pomůcek.
„Pro začátek úplně postačí několik pěkných barevných chrastítek a hraček, které dítko zaujmou a motivují ho k pohybům, jež s ním procvičujeme. Dobrou pomůckou jsme ostatně i my sami – dítko se o nás může opírat, zkoušet přelézat naše nohy, houpat se na našich kolenou,“ připomíná Kristýna Přibylová a zdůrazňuje nutnost cvičit na teplém povrchu – koberci nebo podložce.
Najděte správnou polohu
Maminky často zvažují, která poloha je při spaní pro miminko nejvhodnější. Doporučení odborníků se v průběhu let dost mění – jednou se doporučuje spaní na bříšku, pak je zase tato poloha (coby možná příčina syndromu náhlého úmrtí u kojenců) zavrhována. Proto i v tomto případě platí – najít si vlastní cestu a řídit se zdravým rozumem.
„Při spaní určitě nic nezkazíte, uložíte-li miminko na bok s tím, že je nutné strany střídat, a to nikoli jen kvůli riziku oploštění hlavičky, ale také s ohledem na vývoj páteře. Během dne je určitě od 2. až 3. měsíce vhodné časté polohování dítěte na bříšku, což je nutné pro posílení zádových a šíjových svalů, a tedy zcela nezbytné pro zdárný pohybový vývoj miminka,“ upozorňuje Kristýna Přibylová.
Co je tygřík…
Hlavičku miminka je nutné aktivně podpírat až do doby, než ji samo udrží. Pro posílení šíjových svalů je důležitá právě poloha vleže na bříšku, kdy se dítko samo snaží hlavičku zvedat.
„Pro přenášení miminka je pak vhodná pozice „na tygříka“, tedy bříškem na předloktí rodiče, při níž dítko také motivujeme, aby samo zvedalo hlavičku, ale současně má možnost si ji položit,“ vysvětluje Kristýna Přibylová a zároveň varuje před přenášením miminek v nosičce na břiše, pokud dítě nemá oporu hlavičky. „Bohužel nezřídka vidíme, jak v těchto nosičkách visí miminku hlavička v záklonu, protože ji ještě samo neudrží, a to pro jeho psychomotorický vývoj rozhodně dobré není!“
…a co klubíčko
Vhodných poloh pro přenášení novorozenců je několik a je dobré je střídat – jednak to dítko baví a jednak tím opět podpoříme více svalových skupin. Vhodná je poloha v klubíčku s opřenými zády o hrudník rodiče – pokrčené nožky podpíráme pod kolínky a dítko přidržujeme druhou rukou za hrudník – hlava má tak dostatečnou oporu a miminko rozhled.
Nejběžnější poloha pro přenášení – opřením hrudníku miminka o rameno rodiče – je vhodná zejména při odříhnutí, ale v prvních týdnech by s ohledem na krční páteř neměla převažovat. Určitě je nutné při této poloze přidržovat dítěti hlavu, aby měla dostatečnou oporu. Kromě zmiňovaného „tygříka“ je samozřejmě vhodná i poloha v náručí, kdy dítko leží na našich rukou a dívá se nahoru.
Foto: Shutterstock
Autorka: Nikola Strnadová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account