Tak jako dospělého občas potrápí střevní problémy, tak mohou potkat i ty nejmenší. Co dělat, když váš potomek trpí průjmem? Co mu podávat a kdy už domácí léčba nestačí a je třeba vyhledat lékaře?
Průjmová onemocnění patří u dětí k nejčastějším infekcím. I když většinou nepředstavují žádné velké nebezpečí, rozhodně by je rodiče neměli podceňovat. Zvláště když se přidají i další potíže. Co určitě u malého pacienta sledovat?
Tekutiny v hlavní roli
Jedním z nebezpečí, která u průjmu mohou nastat, je dehydratace. Dítě velmi rychle ztrácí tekutiny – a ty je třeba doplňovat. Dehydratace totiž může způsobit nejrůznější problémy včetně kolapsu. U průjmu je vhodné malým pacientům podávat čistou vodu, případně minerálku (ovšem bez bublinek) slabší černý nebo heřmánkový čaj, případně rehydratační roztok, který seženete v lékárně a který vysílenému organismu doplní potřebné minerály a další látky.
Při průjmu můžete dítěti zkusit podat také vývar z rýže nebo z mrkve. Nejenže doplní tekutiny, ale navíc pomohou průjem i zmírnit.
Co na talíř
Při průjmu je velmi důležitá také adekvátní dieta. Z ní jsou vyloučena všechna jídla obsahující tuky, ale také sladkosti. Nedoporučuje se ani mléko (samozřejmě s výjimkou mateřského, pokud je dítě kojeno).
Malému pacientovi můžete nabídnout například lehký zeleninový vývar, suchý rohlík (nikoli však čerstvý), vařenou rýži, vařenou mrkev, suchary, banány nebo jablečné pyré. Poté, co akutní problémy pominou, můžete dítěti připravit vařené kuřecí maso (pouze libové, například kuřecí prsíčko).
Kdy je čas na lékaře
Ačkoli ve většině není průjem u dítěte nijak závažný (nejčastěji vzniká v důsledku dietní chyby nebo virové infekce, s níž si však většinou tělo dokáže poradit), existují situace, kdy je nutné vyhledat s malým pacientem lékařskou péči.
U miminek, která ještě nedosáhla 6 měsíců věku, tak učiňte nejpozději do 24 hodin od vzniku potíží. Pokud se ve stolici dítěte objeví krev (nebo má výrazně tmavou barvu), určitě návštěvu neodkládejte. To platí i v případě, že dítě trpí bolestmi či křečemi břicha, případně pokud má vysoké horečky (to samé tehdy, když průjem provází zvýšená teplota, která více než den neklesá). Odbornou pomoc rychle vyhledejte i při příznacích dehydratace (malátnost, apatie, odmítání tekutin apod.). S dítětem, u něhož nepozorujete žádné přidružené potíže, lékaře navštivte přibližně po 5 dnech (u mladších po 3), kdy se nedaří průjem i při všech dietních a léčebných opatřeních zvládnout.
Jak na domácí léčbu
Kromě popsané diety a hydratace můžete dětskému organismu pomoci vypořádat se s průjmem také podáváním volně dostupných přípravků z lékárny. S tím, který typ léčiva bude pro vaše dítě nejvhodnější, vám poradí lékař nebo lékárník.
Nicméně existují i přípravky, které při průjmu pomáhají, bez ohledu na jeho původ. Takovým je i Tasectan DUO Kids určený pro děti od narození, který řeší průjem rychle, a snižuje tak případné riziko dehydratace. Přidaná tyndalizovaná probiotika obnovují přirozenou střevní mikroflóru a funkci střev. Díky své chuti je velmi dobře přijímaný i nejmenšími dětmi. Navíc se snadno podává – stačí jej přimíchat do malého množství kojeneckého mléka, jogurtu, přesnídávky, banánu nebo jiného oblíbeného pokrmu či nápoje vašeho potomka.
Foto: Shutterstock
Střevní problémy umí potrápit i ty nejmenší. Jak je léčit a kdy je nutné vyhledat lékaře?
-
Jak zvýšit svoje šance o otěhotnění?
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Nedaří se vám s partnerem počít vytoužené miminko? Nejste sami. Počet párů, jež se o děťátko snaží velmi dlouho nebo...
-
Stále častěji dochází ke zneužívání intimních fotografií na sítích, děti se o tom ale bojí mluvit
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy, děti
Každý pátý nezletilý má zkušenosti s nějakou formou zneužití intimních materiálů, zpravidla se ale obávají reakce rodičů a nemluví...
-
Zápisy do školky se blíží. Jak dítě připravit a podle čeho vybírat?
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy, děti, tipy, vzdělávání
Výběr školky hraje ve vývoji dítěte velkou roli a dává základy pro další rozvoj, ať už v oblasti zdravého...
-
„Táto, povídej!“: Jaká byla rodina Jana Wericha, který by dnes oslavil sto sedmnáct?
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Předem si odpovězme, že ne tak milá jako jeho humor. „Skutečně národní umělec“ Jan Werich, bez jehož dobráckého úsměvu...
-
Děti často napodobují své rodiče, a to platí i pro vztahy nebo lásku
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Je nevěrný, malicherný a nikdy vám osobně neřekl, co vlastně od vztahu chce? Patrně si vzor vzal v dětství! Proto...
-
Barva očí může ovlivnit, koho si vaše děti vyberou za partnery
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
O tom, zda nás někdo přitahuje, rozhoduje spousta faktorů. Zda je nám daná osoba sympatická, zda má stejný smysl...
-
Pravidlo "Za dobrotu na žebrotu" se sice tváří jako nepravidelné, ale dost často se dobrodinci vše pak sesype na hlavu
Blogerka Michaella||Rodina a vztahy
Někdy se s darem narodíme, může být dědictvím po rodičích, babičce. Jindy na něj přijdeme během svého života a...
-
Jak se liší vnímání vlastního těla a milostného života napříč nejrůznějšími národy?
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Jak se liší vnímání vlastního těla a milostného života napříč nejrůznějšími národy? Tak na tuto problematiku se zaměřil nedávný...