Smutek, lítost, deprese. Kdo by o něco takového stál? Špatný psychický stav se podepisuje na pracovní výkonnosti i spánku. A proto je žádoucí proti němu bojovat – tím nejpříjemnějším způsobem. Pohodu a nadhled i vám dodá milování! Ale jak dlouho jeho opojný účinek trvá?
Psychiatrická klinika 1. LF UK a VFN v Praze ve spolupráci s agenturou STEM/MARK provedla a vyhodnotila první národní reprezentativní studii na téma „Stres, deprese a životní styl v České republice“. Ukázalo se, projevy deprese, a to od mírných až po těžké, vykazuje 31 % populace, z toho 7 % klinicky závažné. Syndromem vyhoření se cítí být ohroženo 34 % lidí. Řešení? Jednou z možností je sex!
Pojď ke mně blíž
Časté orgasmy jsou podle výzkumů spojeny se zvýšeným fungováním imunitního systému, nižším rizikem rakoviny prostaty, lepší pamětí u starších dospělých, a to mužů i žen. Kromě těchto potenciálních fyzických a kognitivních výhod studie v časopise Emotion naznačuje, že fyzický kontakt mezi lidmi pozitivně ovlivňuje dušení zdraví a celkovou pohodu. To vyplynulo z pozorování 152 vysokoškolských studentů s průměrným věkem 24 let.
Ti každý den zaznamenávali své sexuální aktivity a odpovídali na otázky týkající se duševní pohody. Výzkumníky přitom zajímalo, jestli pohlavní styk předpovídá uklidnění a štěstí v následujících okamžicích. Jak to celé dopadlo?
Jen dva pohyby nestačí
V ten den, co se účastníci experimentu milovali, nahlásili duševní pohodu, menší míru stresu a úzkosti a zároveň pozitivnější pohled na svět. Nezáleželo však jen na sexu jako takovém, v pozadí stála převážně kvalita milování, to znamená, že odbytá rychlovka, u níž se dá předpokládat, že neuspokojí emoční i fyzické potřeby milenců, moc užitku nepřináší. Tyto výsledky přitom platí jak pro muže, tak i ženy.
Slastná lhůta
Je však důležité poznamenat, že pozorovaný nárůst pohody byl dočasný. Konkrétně pocit pohody trvá jeden až dva dny. Vztahuje se toto obecné pravidlo na všechny? Jak se to vezme. Protože se tato studie zaměřila na vysokoškoláky, kteří byli převážně heterosexuální, je důležité, aby vědci replikovali svá zjištění se starším a rozmanitějším „vzorkem“ obyvatel. Teprve pak se mohou dělat nevratné závěry.
Foto: Shutterstock
Autorka: Šárka Mikulová

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account