Mezinárodní den dětí se nese ve znamení připomínky, že děti dělají náš život smysluplnější a znamenají budoucnost. První červen je proto skvělou příležitostí, kdy jim dát najevo, jak jsou důležité a užít si s nimi mnoho zábavy. Každoroční velké akce na jejich poctu letos budou pasé, popřípadě si je užije jen hrstka z nás. Proč si tedy neudělat malou oslavu podomácku s rodinou či nejbližšími přáteli? 

Trocha historie na okraj

Svého svátku se děti těší téměř po celém světě, nejedná se pouze o lokální svátek České republiky. Cesta ke stanovení Mezinárodního dne dětí začala už v období Turecké války za nezávislost probíhající v letech 1919-1923. Tehdejší prezident prohlásil, že děti jsou nezbytnou součástí k budování nového státu, a tak u příležitosti založení Národního shromáždění 23. dubna 1920 stanovil tento den Dnem dětí. O pět let později se dne 1. června konala ženevská Světová konference o blahu dítěte. Zároveň v San Francisku shromáždil čínský generální konzul na festivalu Dračích lodí spoustu sirotků, aby poukázal na to, že opravdu ne všechny děti žijí v blahobytu. Obě tyto události se zasloužily o to, že datum svátku je stanoveno na první červen. V Československu byl oficiálně uznán Mezinárodní den dětí v roce 1950. 

Výlet za dobrodružstvím

Jednou z možností, jak pojmout oslavu, je prostřednictvím rodinného výletu. Letos tento den vychází na úterý, proto nemáte-li možnost vzít si volno celý den, nevadí. Dobrodružnou výpravu po lese či přilehlém parku jistě zvládnete a ušetříte za případné vstupné. Honba za pokladem může skrývat mnoho podomácku vyrobených disciplín. Chce to jen mít plán. Skákání v pytli, házení míčků do proděravěné krabice, poznávání stromů dle listů a podobně. Pamatujete bojovku? Inspirujte se a označte cestu fáborky z krepového papíru. Po nalezení pokladu můžete výlet zakončit zastávkou u nějakého občerstvení, nebo si udělat menší piknik se svačinou z domova. Ke známým sendvičům přidejte něco originálního. Mladší děti ocení želé bonbony Grizlíci, které jsou slazené stévií (dostání na grizly.cz). Starší děti a rodiče si mohou smlsnout třeba na slaných müsli tyčinkách od značky Semix, které jsou výbornou alternativou nezdravých chipsů, a navíc dodají energii. V případě nepřízně počasí papírky s úkoly můžete skrýt i po bytě či domku a završit aktivity domácím kinem. Nezapomeňte, popcorn nesmí chybět. 

Party s kamarády

Pokud máte doma dostatek prostoru, domácí party s kamarády s přespávačkou to jistí. Netřeba vymýšlet nic světoborného. Pokud počasí dovolí, spaní na zahradě či balkóně přespání obzvláštní. Dekorace ve formě balónků pak dodá sváteční charakter. K pořádné party patří také dobré občerstvení. Není snad dítě, které by rádo nemlsalo a nezbožňovalo sladkosti. S tím je spojená starost rodičů o zdraví zubů a bolest břicha jejich ratolestí. Nicméně při konzumaci v omezeném množství není důvod k obavám, tím spíše v případě dobrot z kvalitních ingrediencí, které jsou dnes na trhu snadno k dostání. Stačí si přečíst složení. Nic se však nevyrovná domácím pokrmům, které jsou připraveny s láskou. Tlačí-li vás čas, ale zároveň toho chcete stihnout připravit co nejvíce, mohou vám práci usnadnit předpřipravené směsi na pečení, například k té na kakaové sušenky od značky Grizly přidáte pouze pár ingrediencí a šup do trouby. Navíc oceníte recepturu bez barviv, lepku, aromat a jiných nepřirozených příměsí. Pokud máte trpělivost, můžete do pečení nebo kreativního zdobení zapojit i děti. Zkusit můžete také některý z následujících receptů, které potěší, jak děti, tak dospělé. Doplnit je můžete domácími ovocnými limonádami nebo třeba hutnějšími jogurtovými smoothie, které děti příjemně ochladí v teplém počasí. 

Extra tip: 

Připravte vašim nejmenším hostům lahodný a zdravý dezert. Co tentokrát vyzkoušet…

Nepečený dezert z tvarohu a mascarpone

Ingredience (pro 2 osoby):

  • 250 g tvarohu
  • 200 g mascarpone
  • 10 g kakaa
  • oblíbený sirup (např. od Grizly.cz: čekankový, agávový, datlový) množství dle chuti
  • čerstvé jahody na ozdobu
  • kousky vysokoprocentní čokolády na ozdobu

Na chia marmeládu:

  • 150 g mražených jahod
  • 1/3-1/2 hrnku vody
  • 20 g chia semínek (např. Grizly.cz)
  • oblíbený sirup (lze zcela vynechat, záleží na vaší chuti)

Postup:

1) V 1/3-1/2 hrnku vody rozvaříme mražené jahody. Rozvařené jahody rozmixujeme a přelijeme do misky. Přidáme 20 g chia semínek, důkladně promícháme a necháme přes noc v lednici.

2) V míse ručním šlehačem promícháme tvaroh s mascarpone, kakaem a oblíbeným sirupem. 

3) Po obvodu skleničky vykládáme pokrájené jahody a přidáme kakaový krém, nahoru dáme vrstvu chia marmelády a ozdobíme čerstvými jahodami a kousky vysokoprocentní čokolády.

Foto: Shutterstock, Grizly.cz

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account