Minimální mzda se v posledních letech každoročně zvyšuje. V České republice to přitom není zdaleka samozřejmé. Jak se výše minimální mzdy stanovuje, jaká je její aktuální hodnota a jaký má minimální mzda vliv na tzv. zaručenou mzdu?

O výši minimální mzdy v České republice vyjednává tzv. tripartita

Způsob stanovení minimální mzdy se v jednotlivých státech značně liší, a to i v rámci členských států Evropské unie. Zatímco někde je minimální mzda pevně vázána na určité ekonomické ukazatele (například na průměrnou mzdu či vývoj inflace), jinde je její výše určena na základě kolektivního vyjednávání. V dalších zemích je její výše pouze v rukou politiků.

V České republice o výši minimální mzdy vyjednává každoročně tzv. tripartita. Ta se skládá z představitelů vlády, zaměstnanců (odbory) a podnikatelů (resp. jejich zástupců).

Dle historické zkušenosti v ČR lze říct, že v době vlády spíše pravicových stran roste minimální mzda pomaleji (mezi lety 2008 a 2012 dokonce nerostla vůbec), zatímco levicové strany umožňují rychlejší tempo růstu. Od roku 2013 tak minimální mzda roste téměř každoročně tempem kolem 10 %.

Současně lze říct, že v rámci tripartity usilují o vyšší tempo růstu především zástupci zaměstnanců, zatímco podnikatelům více vyhovuje pomalejší tempo růstu mezd. Důvody obou stran jsou zřejmé a pochopitelné. Jazýčkem na vahách tedy bývá právě ekonomická orientace politické reprezentace.

Výše minimální mzdy je stanovena měsíčně i hodinově

Aktuální minimální mzda v roce 2021 v měsíčním vyjádření dosahuje výše 15 200 Kč. Od roku 2022 však dojde k navýšení na 16 200 Kč. Minimální hodinová mzda dosahuje 90,50 Kč, resp. bude zvýšena na 96,40 Kč.

Od výše minimální mzdy se pak přímo odvíjí i tzv. zaručená mzda. Jednotlivá povolání jsou totiž v České republice kategorizována do 8 skupin. První skupina (pracovníci úklidu, pomocný personál v kuchyni a další) má zaručenou mzdu právě ve výši mzdy minimální.

S růstem náročnosti a odbornosti povolání však zaručená mzda roste. A tak například obchodní ředitel společnosti, který se nachází v nejvyšší 8. skupině, smí měsíčně pobírat od roku 2022 minimálně 32 400 Kč měsíčně.

Současně se od minimální mzdy odvozují také platové třídy ve veřejném sektoru.

Foto: Pexels

Tagy:
3 Komentářů
  1. Martina Doleželová 11 měsíců ago

    S manželem podnikáme a dřívě jsem sama dělala také účetnictví. Ale jak se firma rozrůstala, tak například na mzdové účtování jsme si již najali pomoc https://ucetnictvi-tesarova.cz/ucetni-trebic/. Výhody jsou různé, jednak si můžete být jisti, že zaměstnanci se nebudou obracet se stížnostmi přímo na vás a při tom je vše pěkně online, takže nemusíte nikam jezdit a podobně.

  2. Romana Mlynářová 3 roky ago

    Nevíte prosím, jestli se zvýšení minimální mzdy vztahuje i na invalidy?

    • Reset Centrum 3 roky ago

      Dobrý den, pokud pobíráte invalidní důchod a zároveň pracujete za minimální mzdu, váš zaměstnavatel musí respektovat zákonné navýšení minimální mzdy a výši mzdy vám upravit. Pokud máte na mysli, navýšení invalidního důchodu, který se vypočítává z minimální mzdy, pak i tady by mělo dojít k navýšení invalidního důchodu.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account