Suchý kašel, ucpaný nos. Kdo by to neznal? S nástupem chladnějších dní takovými potížemi často trpí celá rodina. Přestože konzumujeme dostatek „céčka“, kolikrát může být pozdě na záchranu a už taháme jeden kapesník za druhým. Jak letní dny nestrávit v posteli s teploměrem?
Máme pro vás pár účinných triků, jak se rychle postavit na nohy a vyzrát na každou virózu.
Všestranný zázvor
Kromě toho, že zázvor pomáhá při trávení a eliminuje těhotenské nevolnosti, vyniká i svými protizánětlivými a antibakteriálními účinky. Při nachlazení, chřipce i rýmě je zázvor doslova kouzelným pomocníkem, jehož účinek pocítíte téměř hned. Ve spojení s medem, citronem a špetkou hřebíčku nebo skořice vytvoří nejen dokonalé souznění chutí, ale také zapůsobí jako skutečná vitaminová bomba.
Vsaďte na polévku
Talíř horkého vývaru vám sice chřipku nevyléčí, ale rozhodně vám pomůže cítit se lépe a doplnit potřebné tekutiny a živiny. Síla kuřecího vývaru nebo pořádné česnečky pomůže tělu bojovat s viry. Nezapomeňte přidat kořenovou zeleninu, hlavně pak cibuli. Vývar vařte dlouho, nejlépe několik hodin, a když vám trochu ujede ruka s pepřem, také to vadit nebude. Polévka pomůže s odkašláváním, ucpaným nosem i dalšími symptomy nachlazení, jako je například bolest kostí.
Z moudra našich babiček
Obklady se využívaly hojně už v dávných dobách. Sice jde převážně o „babské rady“, avšak i tyto postupy dokážou splnit svůj účinek. Existují desítky, možná stovky nejrůznějších obkladů, mezi ty nejoblíbenější při nachlazení patří například medový, křenový, tvarohový a nejznámější – Priessnitzův obklad. Ten zmírní potíže, jako je suchý kašel, bolest v krku i horečka. Nejčastěji se aplikuje na krk. Pokud vás ale trápí suchý dráždivý kašel, můžete ho přiložit také na hrudník. Na pokožku nejprve přiložte namočenou látku ve studené vodě, ovšem nejdřív ji pořádně vyždímejte. Na ni přiložte igelit tak, aby zakryl celou plochu látky. Nakonec to celé převažte suchým bavlněným šátkem a nechte působit přibližně hodinu.
Chce to klid
Jeden z nejúčinnějších způsobů, jak se zbavit virózy je ulehnout do postele a pořádně se vypotit. Vůbec nejlepší kombinací je dopřát si spánek po lahodné polévce. Snažte se opravdu odpočinout a vypnout všechna elektrická zařízení, která by vás mohla rušit. V místnosti si přitopte, ale snažte se zároveň pravidelně větrat, a tím pročistit vzduch v místnosti.
A zase ty bylinky
Bylinky mohou být cenným pomocníkem při léčbě nachlazení, avšak musíte vědět, které v jakém případě použít. Při nachlazení patří mezi nejpoužívanější bylinky černý bez. Bezový čaj vám díky obsaženým látkám pomůže při pocení i odkašlávání. Pokud je nachlazení doprovázeno bolestí v krku, zkuste šalvěj lékařskou nebo řepík lékařský. Na rýmu je pak dobrá máta peprná, která díky své svěžesti uvolňuje dýchací cesty.
Zkuste se chránit
Správná prevence spočívá zejména v posilování obranyschopnosti a dodržování pár jednoduchých pravidel. Mytí rukou je jedním z nejefektivnějších způsobů prevence před nachlazením, chřipkou a nejrůznějšími viry. Imunitu posílíte také otužováním a zdravou stravou, bohatou na ovoce a zeleninu. Nezapomínejte ale, že i pravidelný pohyb, odbourání stresu a dostatek spánku má blahodárný vliv na váš fyzický i duševní stav.
Foto: Shutterstock

1 Komentář
  1. NelaVávrová 1 rokem ago

    Dekuji za rady.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account