Mezinárodní den žen je svátkem solidarity žen v jejich úsilí o rovné příležitosti, spravedlnost, mír a rozvoj. Přestože dnes rovnost upravuje legislativa, postavení žen v naší zemi rovné stále není. 
Česko pořád patří mezi země s největším rozdílem v odměňování mezi ženami a muži, s nejnižším počtem žen ve vrcholných pozicích v politice i v byznysu. 
„Zákony sice rovné příležitosti upravují, ale tím, co už neupravují a ani nemohou, jsou předsudky, se kterými se ženy potýkají. Také proto ukazujeme pozitivní ženské vzory. Umožňujeme ženám potkávat se a inspirovat se ženami úspěšnými a zároveň také spokojenými. Ukazujeme dobré zkušenosti, modely, které se osvědčují, a díky tomu dáváme i zaměstnavatelům nástroje k tomu, aby dokázali využít ohromný potenciál, který ženy mají.“ 
Říká Lenka Šťastná, prezidentka Business & Professional Women CR (BPWCR), organizace, která systematicky podporuje rozvoj žen prostřednictvím vzdělávání, mentoringu, stipendií i akce Equal Pay Day (EPD). Tato akce, která je největší svého druhu ve střední Evropě, se uskuteční 27. a 28. března v Praze (www.equalpayday).
EPD se sice zaměřuje na rovné příležitosti pro ženy, ale hosty akce jsou i muži. „Pro mě je absolutně klíčový dialog. Když si budeme notovat jen mezi ženami, nikam se neposuneme. Potřebujeme slyšet také mužský názor, mužský pohled na věc. Muži jsou mezi námi vítáni a jejich názor respektován.“ Vysvětluje tento postoj Lenka Šťastná. 
Na EPD se lze potkat s významnými hosty z Česka i ze zahraničí. Na konferenci vystoupí desítky řečníků, kteří se podělí o své osvědčené a odpovědné přístupy a modely zapojování žen do práce a rozhodování. Lenka Šťastná upozorňuje: „Statistiky bohužel potvrzují, že ženy skutečně rovných podmínek ještě nedosáhly. Rozdíl v platech u nás osciluje dlouhodobě kolem dvaceti procent. Práce žen a mužů, kterým to není jedno, musí pokračovat. Také proto považuji MDŽ za stále aktuální svátek i v Česku, v zemi, která rovné příležitosti oficiálně potvrzuje, ale reálně ještě zdaleka nenaplňuje. Bez žen ale naše ekonomika neobstojí a je velkou výzvou pro celou společnost vytvořit pro ně takové pracovní podmínky, aby mohly plně využít své vzdělání a svůj talent.“

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account