Krvavý modrý superúplněk a ještě jeho zatmění. Zní to jako scifi? Tak trochu ano, přesto je to dnes realita.
Takový úkaz je dle serveru Novinky.cz k vidění právě teď, a to po neuvěřitelných sto padesáti letech.
Jako krvavý modrý superúplněk se nazývá tzv. lunární triefekta, tedy Měsíc nám předvádí představení se třemi efekty. Každý z těchto efektů je sám o sobě poměrně běžný, společně jsou však k vidění jen zřídka a jen někde. U nás tomu tak není, ale díky moderním technologiím můžeme i my online sledovat zatmění modrého krvavého superměsíce.
KDE?
Podívejte se do tohoto článku, kde je k dispozici i ŽIVÝ PŘENOS, stejně tak na serveru Technet.
Krvavý modrý superúplněk je k vidění v Austrálii a na Novém Zélandu, v Indonésii, střední a východní Asii, a západní části Severní Ameriky. Superúplněk proto, že Měsíc je na své oběžné dráze nejblíže Zemi, a tak vypadá na obloze větší než jindy a je také jasnější, jeho světlo září více než jsme zvyklí.
U nás v noci to dnes ani nevypadalo jako v noci, kdy má být tma, bylo více světla než tmy. Přestože byl i v našich končinách úplněk zářivý, nebyl krvavý.
U nás dnes Měsíc nese pouze přídomek modrý…
Jak to s těmi úplňky je?
Proč je modrý úplněk modrý?
Měsíc se nezbarvuje do modra, jak by se mohlo dle názvu zdát. Jde o zkomoleninu anglického výrazu značícího zmatenost. Modrý měsíc je matoucí a zrádný, je to druhý úplněk v měsíci. Běžně jsme zvyklí na to, že v každém měsíci zažíváme jen jeden úplněk.
Leden 2018 je v tomto výjimkou a výjimečný je v tomto celý rok 2018, který modré úplňky slibuje hned dva. Zatímco v únoru se nedočkáme ani jednoho Měsíce v úplňku, hned v březnu nám to Měsíc vynahradí.
-
2. března 2018 náš čeká první březnový úplněk
31. března 2018 nás čeká druhý úplněk v témže měsíci
Proč je krvavý úplněk krvavý?
Tentokrát jde opravdu o červenou barvu, dokonce rudě červenou až krvavou barvu, do které se Měsíc zahaluje. Astronomicky se Měsíc halí do stínu Země, což se dá pozorovat v odstínech červené.
Co s tím?
Jak využít sílu Měsíce v praktickém životě?
Úplněk je dobou sebepoznání. Čím více září, tím jasnější se zdají být věci, které doposud byly zahaleny. Zatímco s jasným Měsícem je jasnější i mysl, emoce jsou rozpolcené a metabolismus je v útlumu. I proto si někteří v době úplňku dávají půst, aby zbytečně svůj organismus a zažívání nezatěžovali.
Nemusíte se však přímo postit, superúplněk můžete využít jako start menší očisty, která vám dodá energii do náročného zdlouhavého zimního období. Fáze po úplňku – doba, kdy z Měsíce ubývá je ideální dobou pro pročištění – detoxikaci organismu. Vzhledem k tomu, že je zima a v zimě organismus potřebuje více energie než jindy, není vhodné nic radikálního. Přesto se dá vrhnout do detoxikace, kdy omezíme ty neškodlivější a nejspornější složky našeho jídelníčku. Které to jsou?
Odpověď můžete najít i v článku: Éčka v potravinách: 3 nejvíce rizikové skupiny
Zpátky k přírodě
Ano, jde o to, že se člověk čím dál více odvrací od přírodních zákonitostí a přírody jako takové. Přitom právě Měsíc nám neustále sílu přírody a přírodních dějů potvrzuje – nejenom úplňkem nebo superúplňkem, ale i svými fázemi, dokonce každý jedinný den, kdy právě díky Měsíci můžeme pozorovat příliv a odliv moře.
Pro lidské tělo je stále nejlepší to, co nám nabízí příroda, tedy primární potraviny. Pokud usilujeme o očistu organismu (anebo třeba hubnutí), měli bychom se právě na tyto primární potraviny zaměřit. Taková éčka pak budou tím, co bychom měli omezovat.
A pokud jde o ta nejškodlivější éčka a ony tři zmiňované skupiny – budou to syntetická barviva, konzervanty a dochucovadla, především glutaman. Přitom se bez nich dá bez potíží obejít. Jídelníček může být bohatý, pestrý a chutný i bez glutamanu a dalších éček.
Tak jak to, resp. ten Měsíc vidíte vy? Pustíte se s ubývajícím Měsícem do očisty?