Kožní melanom je v České republice pátým nejčastějším nádorovým onemocněním, přičemž každoročně je diagnostikován přibližně u 3 500 lidí. I přes pokrok v diagnostice a léčbě na jeho následky umírá více než 400 osob ročně. Klíčovým faktorem v boji proti melanomu je prevence a včasné odhalení. Právě v těchto oblastech výrazně pomáhá umělá inteligence (AI). Jedním z inovativních nástrojů je aplikace SkinVision, která dokáže pomocí fotografie rozpoznat příznaky rakoviny kůže s přesností 95 %. Význam AI v této oblasti je natolik velký, že zdravotní pojišťovna OZP svým pojištěncům proplácí roční licenci k této aplikaci v rámci preventivního programu „STOP rakovině kůže“.
Jaká je situace v České republice
V České republice žije více než 40 000 lidí, kteří mají v anamnéze kožní nádor. Počty pacientů s melanomem dlouhodobě rostly, ale od roku 2015 dochází k mírné stagnaci díky preventivním dermatologickým prohlídkám a včasnému odhalení rizikových změn na kůži. Ty jsou totiž ve svých raných stadiích dobře léčitelné.
„Meziroční pokles nově diagnostikovaných melanomů – až o 400 (cca 10 %) – jsme zaznamenali v roce 2020. Nejspíše se jednalo o důsledek epidemie COVID-19 a zanedbání prevence u části populace. Následkem ale může být rozvoj maligního onemocnění se sníženou šancí na vyléčení,“ varuje prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA, FN Královské Vinohrady v Praze.
Zájem o vyšetření kůže stoupá
Přestože úmrtnost na tento typ onemocnění u nás v posledních letech nestoupá (dle Českého statistického úřadu), lidé z něj mají velký respekt a jsou vstřícnější k prevenci.
„Lidé stále častěji kontaktují lékaře z důvodu vyšetření znamének a počet vyšetření indikovaných lékařem tak strmě stoupá. Ročně jich přibývá minimálně 50 %. To je dobrá zpráva, protože prevence je nejen u rakoviny kůže naprosto klíčová,“ popisuje situaci MUDr. Jitka Vojtová, MBA, zdravotní ředitelka OZP. „Zájem o vyšetření podporujeme a snažíme se mu vycházet maximálně vstříc. Nejnověji přinášíme možnost bezplatně si zkontrolovat znaménka kdykoli a kdekoli díky aplikaci SkinVision v chytrém telefonu. Ta prostřednictvím umělé inteligence a srovnání s desítkami tisíc snímků problematických znamének buď riziko okamžitě vyloučí, nebo doporučí vyšetření lékařem.“
AI vyhodnocuje s citlivostí cca 95 %
Aplikace SkinVision spojuje odborné znalosti dermatologů s pokročilou technologií umělé inteligence. Umožňuje tak efektivní a velmi přesné hodnocení rizika rakoviny kůže.
„Aplikace SkinVision dokáže rozpoznat příznaky nejběžnějších typů rakoviny kůže s citlivostí cca 95 %. Stačí si ji stáhnout do telefonu, pomocí kamery vyfotit znaménko a nechat si vyhodnotit míru jeho rizikovosti,“ informuje Ondřej Svoboda, CEO Dr. Digital a partner SkinVision pro ČR. „Pokud bude potenciálně nebezpečné, pošle vám o tom aplikace informaci s doporučením na neprodlenou návštěvu dermatologa, kterou vám na vyžádání pomůžeme zajistit v co nejkratším termínu.“
Jak funguje SkinVision?
Aplikace SkinVision využívá odborné znalosti dermatologů v kombinaci s umělou inteligencí, která hodnotí rizika s citlivostí přibližně 95 %. Stačí znaménko vyfotit a aplikaci vyhodnotit, zda je podezřelé. Pokud ano, doporučí návštěvu dermatologa a pomůže zajistit rychlé vyšetření.
V záchytu onemocnění máme stále rezervy
Pokud bychom srovnali hodnoty 5letého relativního přežití u klinického stadia I v letech 1990-1994 a 2014-2019, zjistili bychom, že v prvním období se jednalo o 74,3 % „přeživších“, kdežto o 20 let později již o 99,5 %.
„Česká republika je sice poměrně úspěšná při včasném záchytu onemocnění, nicméně i 62 % zachycených melanomů ve stadiu I, tedy s nejlepší prognózou, ukazuje, že máme stále rezervy. Zhruba 13 % onemocnění je totiž zachyceno příliš pozdě. A právě tady je velký prostor pro pokročilé nástroje využívající umělou inteligenci. Ty mají potenciál působit také mezi lidmi, kteří aktivně lékařské prohlídky nevyhledávají, ale zkontrolovat si znaménko – třeba i dalším rodinným příslušníkem – pomocí aplikace pro ně překážku nepředstavuje,“ objasňuje profesor Arenberger.
Třetina nových případů a pětina úmrtí u lidí pod 60 let
Nejvyšší výskyt melanomů pozorujeme u pacientů ve věku cca 67-70 let, ale je rizikový i pro mladší ročníky. Cca 35 % nových onemocnění a 18 % úmrtí na melanom nastává u osob do 60 let věku.
„Přestože je 5leté relativní přežití u klinického stadia I téměř 100 % a u stadia II je to cca 70 %, u stadia III to kleslo na 57 % a u stadia IV pouze na 21 %,“ dodává prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA z FN Královské Vinohrady v Praze.
Jak získat aplikaci SkinVision zdarma?
Standardní roční licence aplikace SkinVision stojí 49,99 EUR (cca 1 250 Kč), ale pojištěnci OZP ji mohou získat zdarma díky preventivnímu programu „STOP rakovině kůže“. Proces je jednoduchý a trvá jen pár minut.
- Ve Vitashopu na webu OZP nebo v aplikaci VITAKARTA si stáhnout slevový kód na pořízení aplikace pouze za 30 EUR (sleva cca 40 %).
- Po stažení aplikace SkinVision do mobilního telefonu je třeba při její aktivaci zadat tento kód a uhradit zbývající část ceny za roční plán (30 EUR, podle aktuálního kurzu cca 750 Kč). Aplikace je pro klienty OZP k dispozici v češtině.
- Následně je třeba OZP požádat o proplacení účtenky z preventivního programu STOP rakovině kůže.
- Celý proces, stažení + aktivace aplikace SkinVision + odeslání žádosti o proplacení účtenky on-line prostřednictvím VITAKARTY, zabere 5–7 minut.
Aplikace je k dispozici všem stávajícím i novým pojištěncům (t. j. těm, kteří požádají o přestup k OZP do 30. 9. 2024).
Zdroj: Zdravotní pojišťovna OZP (207)
Autor: Redakční text
Foto: se souhlasem OZP