„Lásku k jídlu si pěstuji od dětství,“ začíná lehce rozpačitě Karolína Auersvaldová náš rohovor. Vyrůstala v Podkrkonoší, kde měli rodiče malé hospodářství. Čerstvá vejce, rajčata, okurky… Každý den si užívali jídlo, které vypěstovali. „Byla to nádhera,“ vzpomíná na toto období. Možná právě proto se rozhodla už ve čtrnácti letech vzít svou první brigádu v gastronomii. Od té doby se svým dlouholetým partnerem Michalem pracovala v malých lokálních restauracích i velkých mezinárodních řetězcích. Vzali to přes Holandsko a Kanadu, aby si nakonec uvědomili, že nejšťastnější jsou v Praze. Na svých cestách se pilně učili řemeslu a nasbírané zkušenosti přetvořili ve svůj dlouholetý sen. Catering zdravě dnes možná nezná každý v České republice, ale kdo poznal, pravidelně se vrací.

Jak vzpomínáte na své začátky?

Začínala jsem na myčce a občas vypomáhala se servisem polévek. Byla to skvělá škola a jsem ráda, že jsem v oboru začala od píky.

S Michalem jste sbírali zkušenosti v Holandsku i Kanadě, co vám daly ty roky v zahraničí?

Samozřejmě nám to dalo spoustu zkušeností, ale kdybych měla vyzdvihnout jednu, tak určitě vnímaní věcí z větší perspektivy. Otevřeli jsme si mysl a začali věci vidět jinak, než kdy dřív. A zároveň si více vážíme věcí, které máme tady doma v Česku. Máme se tu velmi dobře.

První impulz založit si své podnikání přišel v době, kdy Karolína s Michalem žili v Holandsku. Tehdy je překvapila kvalita svačin, které dostávají místní školáci. Většinou to byl obyčejný sendvič a nějaké sladké sušenky. Žádné ovoce nebo zelenina. To je inspirovalo v tom, že chtějí nejen pro české děti, ale třeba i pro firmy připravovat zdravé svačiny.

Jaké byly vaše podnikatelské začátky?

Velmi náročné. Dopoledne jsem připravovala svačinky pro naše klienty a večer jsem chodila do práce. Od začátku s Michalem fungujeme bez úvěrů, půjček nebo investorů. Vše, co společnost vydělá, vracíme zpět do dalšího růstu. Proto bylo ze začátku důležité mít další externí příjem. První rok jsme si žádnou výplatu nedávali. Poté, když začaly cateringy, jsem postupně pracovala v druhé práci méně a méně. Zhruba po půl roce jsem se společnosti začala věnovat naplno.

S Michalem tvoříte pár a k tomu jste ještě obchodní partneři. Jak náročné je spolu trávit 24 hodin denně?

Náročné to není. My jsme se v práci potkali a funguje nám to, umíme to rozdělit. Doma si povíme pár věcí, a pak jeden z nás řekne, že už nechce práci řešit a tím to končí. Michal jezdí poměrně často na ryby, takže mám prostor si od něho odpočinout 🙂

Jak fungují vaše role ve společnosti? Máte rozdělené, kdo se čemu věnuje, nebo vše řešíte společně?

V současné chvíli vedeme tým 15 lidí a je důležité mít role rozdělené. Jinak už by to nešlo. Máme jasně dané kompetence a to, o co se každý z nás stará a také, kdo má finální rozhodnutí v dané oblasti. Samozřejmě se v 99 % shodneme.

Co bylo při rozjezdu společnosti nejtěžší?

My jsme stále v rozjezdu! Fungujeme pouze 4 a půl roku a stále rosteme. Každý rok je jiný, v každém bylo něco náročného. Rozjezd cateringu, otevření 1. kantýny, poté 2. kantýna, covid… Ale obecně vzato je pro nás nejtěžší vedení zaměstnanců, to se stále učíme a cítíme, že v tom máme největší mezery.

Sortiment zdravých svačinek, které se staly velice populární, se brzy rozšířil o cateringové služby. Michal měl z minulosti zkušenosti jako číšník a věřil, že malé akce by určitě udělali skvěle. Navíc by tak rozšířili portfolio často nezdravého cateringového menu, které nabízí většina jiných společností. Byl to vlastně takový experiment a zábava v jenom. „Z této srandy se postupem času stala velká věc a dnes připravujeme velké akce pro britské velvyslanectví, vilu primátora nebo pořádáme honosné večeře na jevišti Stavovského divadla,“ dodává s úsměvem Karolína.

V tomto segmentu panuje hodně velká konkurence. V čem je Catering zdravě jiný? A co vlastně znamená “zdravě”?

Lidský přístup a suroviny, to jsou dvě hlavní ingredience. Práce nás baví, stejně tak lokální a čerstvé suroviny. Věříme, že se promítá do toho, jak naše cateringy vypadají a probíhají.
“Zdravě” pro nás znamená čerstvě a kvalitně. Já třeba nejím maso, Michal ho má moc rád. Nejsme tu od toho, abychom kázali, co je pro koho zdravé. Věříme, že jídlo má být vyvážené, z čerstvých a kvalitních surovin. Tečka. Když se k tomu přidá duševní pohoda, prostě ta radost z dobrého jídla, považuji to za zdravé 🙂

Mezi jejich dodavatele patří lokální farmy, výrobci i pěstitelé. Vejce z volného chovu od pana Kubáta, maso od pana Kloudy, zeleninu od pana Šandery, víno od pana Kubíka… Všechny dodavatele znají osobně a pro Karolínu i Michala je velice důležité, že jim mohou věřit, že dělají svou práci nejlépe, jak umí. Prostě opravdově!

Zdá se, že nad tím uvažujete komplexně. Jak je pro vás důležitá udržitelnost?

Je to pro nás velké téma. Snažíme se co nejvíce zkrátit dodavatelskou cestu a omezujeme tvorbu odpadů jak při výrobě, tak na samotných akcích. K servírování využíváme pouze omyvatelný inventář, kompletně jsme omezili obaly a to i ty kompostovatelné. Michal tvrdí, že nejlepší obal je žádný obal. Na nápojovém baru nevyužíváme plastové lahve, vozíme si točenou sodovku, abychom na místě namíchali naše limonády. Když si klient přeje půllitrovou vodu, připravíme ji do skleněných lahviček, které můžeme poté znovu použít. Jediné obaly na jedno použití, které v současné chvíli používáme, jsou ubrousky. A vím, že Michal už vymýšlí cestu, jak i tento poslední článek mozaiky vyřešit.

Co bylo pro vás během loňského roku největší výzvou?

Zvyknout si. To byla asi největší výzva. Museli jsme si zvyknout, že dodavatel, který vždy jezdil mezi 7. – 8. hodinou, už tak jezdit nebude a navíc občas přiveze úplně jinou objednávku. Náš úkol je, aby tyto věci, které se dějí v pozadí, nepoznali naši hosté. Věřím, že se nám to povedlo, i když to bylo občas náročné. Další výzvou je také to, že máte polovinu z roku velké množství zakázek a další polovinu nepřijde ani jedna. To je také výzva, jak personální, tak psychická.

Co plánujete dál?

Plánů máme několik 😉 V současné chvíli se soustředíme na office catering, tedy společné obědy, svačiny i snídaně v kancelářích a na eventech. Firmy vymýšlí pro zaměstnance stále nové benefity a zároveň si uvědomují, že zdraví kolegové jsou benefitem pro firmu samotnou, takže win win. My pro ně chceme být zážitek a ne jen jídlo, které si mohou dát o pár pater níž v kantýně. Chceme, aby zkusili nové pokrmy a suroviny, které ještě nikdy neochutnali. A aby firmy spojili své firemní hodnoty s těmi našimi. Tedy kvalitně, udržitelně a lokálně.

Foto: Renáta Muchová

Tagy:
1 Komentář
  1. Přeji hodně úspěchů.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account