Příběh ženy, která šla za svým snem

Říká šéfredaktorka profesního magazínu Best of Michaela Lejsková. Přečtěte si její příběh.
Zeptejte se kohokoliv, kdo dnes pracuje v médiích, řekne vám, že začít podnikat na tomto trhu bez podpory velkého investora je prostě … šílenství. Michaela Lejsková se do něj přesto pustila a daří se jí. Čtvrtý rok vydává magazín Best of, v němž představuje profesně úspěšné lidi. S časopisem svázala i řadu dalších aktivit včetně charitativních. Ačkoliv se tak příběhy v médiích obvykle tváří, žádný nebyl jenom idylický a ten Michaely už vůbec ne. Na vlastní kůži poznala, že jít si za svým bolí a někdy i musíte padnout na dno, abyste prozřela, pochopila a na tom vybudovala odolnější vlastní osobnost i úspěšnější byznys.

Ale pojďme to vzít do začátku. Psaní a média byly pro Michaelu celoživotním koníčkem, ale nad studováním tohoto oboru nepřemýšlela. “Dlouho jsem hledala, co by mě vlastně bavilo. Vystřídala jsem několik škol různě zaměřených, ale nikdy jsem necítila žádné naplnění. Nic se se mnou nedělo. Až jednou v roce 1998, když jsem ze zájmu šla na kurz psychotroniky. Tam mi lektor řekl, že mám zvýšené senzitivní vnímání a že když s tím budu pracovat, můj potenciál bude sílit. A to jsem přesně udělala,” říká Michaela, která absolvovala řadu rekvalifikačních kurzů, aby se posléze patnáct let věnovala péči o tělo a vizážistice. Otevřela si vlastní salon, aby se mohla svobodně rozvíjet a pracovat. “Milovala jsem každý svůj profesní počin a ten fakt, že se mohu realizovat, že jsem se našla. Vědět, kým jsem, byl pro mě revoluční posun,” vypráví. Salon prodala na konci roku 2013, kdy už byla souběžně čtyři roky naplno zapojená v médiích a cítila, že příliš tříští energii. “Při mém pracovním nasazení a vysokoškolském studiuuž se to zkrátka nedalo stíhat,” vysvětluje. V době, kdy se stěhovala do Prahy, končilo současně její funkční období členky výboru Moravské asociace podnikatelek a manažerek Regionálního klubu Brno. Zájem o podporu žen v podnikání je jí vlastní a proto se v podobných organizacích aktivně pohybuje dodnes.

Cesta do médií
Když chcete podnikat, to nejdůležitější, s čím se musíte smířit, je nejistota. Pokud však víte, jak a proč chcete naložit se životem a dobře posloucháte, co vám říká intuice, snadněji zvládnete strach, rizika i případné špatné kroky. Tak tomu bylo i u Michaely. Když v roce 2010 zakládala magazín Best of a stěhovala se z Brna do Prahy, prošla si podle svých slov jedním z nejtěžších životních i existenčních období. “Prožila jsem obchodní zklamání, které mě přišlo velmi draho. Spolupracovala jsem jedenáct měsíců bez smlouvy a jednoho dne přišla téměř ovše. Rozhodně jsem nechtěla ani slyšet o tom, že bych založila vlastní magazín. Po půl roce odpírání, jako když se ve mě rozsvítí, došlo mi, co opravdu chci a proč, a taky jsem to okamžitě udělala. Založila jsem profesní magazín, abych mohla v tomto směru dělat osvětu a budovat něco, čehož hodnota může růst, ne pomíjet, jako tomu v médiích většinou je,” říká. Co jí to dalo období krize? Obrovskou lekci o vůli, víře, odpuštění sama sobě, ale rovněž uvědomění, že přestože se člověk v životě musí spoléhat hlavně sám na sebe, bez druhých se neobejde. Ačkoliv zklamaná, jít dál znamená především znovu se naučit věřit. “Bez pomoci přátel, partnera a lidí kolem bych to nezvládla. Ten vděk v sobě cítím s každým novým dnem, ve kterém se snažím zasloužit si to a proměnit svoji šanci.

Například: jednoho dne telefonoval Robert Vano, proč už ho nevolám, aby pro mě fotil, což jsem dříve dělala. Řekla jsem mu, že to není možné, protože mu nemohu nabídnout příslušný honorář, jelikož jsem na mizině. Tehdy se mnou velmi dlouho mluvil a vysvětlil mi, že kdyby jemu nepomohli, když na tom byl zle, nebyl by on teď tam, kde je. Proto teď pomůže on mě. Udělali jsme oboustranně přijatelnou dohodu na dva roky spolupráce. Trvala tři a já nezískala jen šanci, ale i cenné přátelství.” Profesní magazín Best of je dnes na trhu čtyři roky. Magazín není jen čtením o profesích, ale představuje také možnost osobního setkání pro všechny, s nimiž si v něm přečtete rozhovory, obchodní a mediální partnery, a to na pravidelných profesních setkání. Ty Michaela Lejsková úspěšně pořádá třikrát do roka. “Všichni tím, co děláme, ovlivňujeme naši společnost a taková pak bude. Já tím, co dělám, splácím svůj dluh společnosti, která mi toho také velmi mnoho nabízí. Proto moje největší radost je, když má můj projekt pro lidi význam a zároveň je po obchodní stránce života schopný.” O úspěchu v minulosti přečetla a slyšela mnoho, mimo jiné pro svoji zálibu o životopisy jiných lidí, jimiž se inspiruje. Co je tedy podle jejich zkušeností jeho podstatou? “Jsem přesvědčená o tom, že kdo miluje svoji práci, je si jistý předmětem své činnosti, dokáže se pro své sny něčeho vzdát a je ochotný přijmout zodpovědnost za všechna svá rozhodnutí, může být úspěšný.”

Nekonečné ambice?
V mnoha příručkách na šťastný život a úspěšnou kariéru se dnes dočtete, že nejdůležitější je následovat svou vášeň. Už tam ale obvykle chybí, že je to rada trochu zrádná a že jen srdcem se v podnikání řídit nelze. “Já jsem byla rozhodně blázen, protože jsem na začátku, kdy jsem dostala šanci psát profesionálně, vůbec nepřemýšlela obchodně. Myslela jsem jen na to, jak jsem šťastná, že to mohu dělat. Ráno jsem se s tím entuziasmem probouzela a večer usínala. Proto byl pro mě tak tvrdý pád na zem,” svěřuje se Michaela. Vůle a víra vycházející z toho, že dělá, co souzní s její osobností, jí však pomohly převážit strach, začít znovu a také dál plánovat. Společně se svým týmem chtějí udělat platformu magazínu v angličtině, na světě je také první televizní reklama pro magazín a v hlavě má i televizní pořad. “Často mě lidé vnímají jako velmi ambiciózní ženu, možná kariéristku, která se za něčím žene a možná i na úkor rodiny, kterou jsem nezaložila ze zcela jiných, než profesních důvodů. Bohužel, klamu tělem, protože po mých zkušenostech na ničem nelpím a neženu se za kariérou. Chci jen dělat to, čemu věřím a mám ráda, v čem jsem silná a jít jen tam, kam mi talent dovolí,” dodává Michaela. Má vůbec po zkušenostech, které prožila, strach z budoucnosti? “Bůh mi dal schopnost proměnit strach jinak, než aby mě děsil, o což se dnes a denně pokouší. A někdy prostě ani nemám čas přemýšlet nad tím, jestli se bojím, nebo ne. Zajímá mě, zda vím, co a proč chci a co jsem ochotná za to dát, protože všechno je za něco. Bez výjimky,” dodává žena, která mimo jiné velmi aktivně podporuje i nás a náš projekt. S naší První Ženou Evou Vaškovou Čejkovou dělala rozhovor pro magazín Best of minulý měsíc, přečíst si ho můžete zde.
Foto: Lenka Hatašová

Zdroj foto: Pixabay.com

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account