Martina Šárová: Z nemocničního lůžka na taneční parket, kde objevuji svou vnitřní sílu

Jít cestou osudu

Když se rodičům Martiny Šárové narodila holčička, vůbec netušili, že má nemocné srdce. To zjistila až dětská lékařka, když byly jejich dceři tři roky. Operace byla nutná, ale Martina ji podstoupila až ve svých šestnácti. Po operaci nepocítila žádnou změnu. Nijak se jí neulevilo, jen ji natrvalo „ozdobila“ nepatrná jizva v podobě půl centimetru široké čárky podél hrudníku. Prakticky není vůbec vidět a Martině nijak nezabránila, aby šla svou cestou. „Cestou, kterou mi připravil Osud,“ usměje se.

Probudila ji „Kristova léta“

Všechno začalo, když bylo Martině 33 let. „Odstěhovala jsem se za dnes už bývalým manželem do Chomutova, kde právě dokončoval projekt fitness,“ vzpomíná. Nejprve pracovala na recepci, kde postupně poznávala základní provoz, ale to jí nestačilo a vypracovala se na manažerku. Školila se, vzdělávala, sama si hledala informace, sledovala fitness trendy, a to jak v oblasti managementu, tak v oblasti cvičení. „Setkávala jsem se s lídry, kteří se podíleli na rozvoji a školení lidí ve fitness sféře – v realizaci konkrétních fitness i cvičení.“ Měla možnost setkávat se s těmi nejlepšími v oboru a časem zjistila, že jí to zcela uchvátilo a pohltilo.

Ukázka z lekce groove tance

Tanec jí obrátil život naruby

Pak přišel jeden konkrétní kongres a opět Martinu posunul dál. „Už když jsem viděla plakát, tak se mi rozbušilo srdce,“ říká nadšeně. Na plakátě byla fotografie Misty Tripoli, zakladatelky speciální taneční metody Groove. „Pozorovala jsem ji, jak se v sále rozcvičovala. Pak šla mezi účastníky kteří přišli na kongres… Najednou jsme stály naproti sobě, intuitivně jsme vztáhly ruce a objaly se.“ Setkání se zakladatelkou metody The Groove Dance Method Martině absolutně převrátilo život naruby. „Odjakživa jsem vnímala hudbu jako cestu i prostředek, muzika je pro mě emočně hodně důležitá a pracuje se mi s ní moc hezky.“

„Přinesla“ Groove do Česka

Ani na vteřinu nezaváhala, v Mnichově získala certifikát oficiální lektorky Groove dance method a otevřela si své první lekce. „Groove je pro každého, kdo umí chodit a má uši!“ vzkazuje Martina. A ví, o čem mluví. Jejími lekcemi už prošla spousta žen. „Když jsem je viděla na začátku, přišly se sklopenou hlavou a při pohybech koukaly do země a šoupaly stydlivě nohama. A najednou… za deset lekcí běhaly po sále s bradou nahoru, vysmáté a šťastné. Groove nadělá neuvěřitelný průvan v emocích. Člověk si najednou uvědomí, že se může konfrontovat sám se sebou a nemusí se vůbec stydět za to, jak vypadá a co dělá!“


Pravdy metody GROOVE jsou:

Nikdo se nestará o to jak vypadáte – a pokud ano, je to jejich problém.

Vaše cesta je ta správná cesta – a když děláte tanec po svém a naplno, nemůžete udělat chybu.

Jste jiní než druzí a měli byste být odlišní od ostatních – jste jedineční takoví jací jste.

Nikdo to nemůže udělat za vás – opravdu NIKDO!

Nemůžete něco správně pochopit – dokud jste to nevyzkoušeli, nebo nezažili nebo neprocvičili.

Zapomeňte na pekáč buchet

Ještě něco tato taneční metoda umí. Bourá společenské mýty o cvičení. „Naprostá většina sportovních aktivit je zaměřena „na ven“, reklamy na fitka ukazují ženy i muže s „pekáčem buchet“ na břiše. Ale nikdo neřeší, jak se ten člověk cítí. A to je zásadní,“ vypráví zaníceně sympatická žena. „Samozřejmě je fyzická zdatnost důležitá, ale pohyb by měl člověka doprovázet odmalička až po stáří. Nejen, že budu cvičit od šestnácti do pětadvaceti…“

Respekt, splynutí a ženství

Trvalo to dlouho, než si Martina srovnala, kde je její místo. Krůček po krůčku šla stále kupředu. „Mám certifikáty na fly jógu, chitoning,  Zumbu, cvičila jsem s balony, over bally, závěsné TRX… Vyvíjela jsem se. Dnes už nepotřebuji do něčeho mlátit, abych si vyčistila hlavu. Začala jsem se respektovat, cítím větší splynutí s tělem. Nepotřebuji tlačit silou ani výkonem,“ otevírá se tato duší i tělem mladá žena. „To je moje cesta, kterou učím. My ženy máme naslouchat zevnitř, poslouchat své tělo a být s ním v souladu. V ženskosti. Nepřebíjet vše mužským světem. Je každého věc, jaký si zvolí sportovní styl, ale stejně si myslím, že pro ženu není vhodné obracet ve fitku pneumatiky!“

Mějte svoje tělo rádi

O cvičení a o lidském těle dokáže Martina Šárová poutavě vyprávět dlouhé hodiny. „Tělo je neuvěřitelně kouzelný nástroj,“ říká. „Dává nám všechno potěšení, které můžeme zažívat… Jsme s ním 24 hodin denně. Tak proč bychom ho měli mučit?“ Nakonec se rozhodla být lektorkou groove a také jógy.

Ruku v ruce s jídlem

Cvičení samo o sobě ale nestačí. Proto postupem času Martina zjišťovala, že potřebuje změnit svůj jídelníček. „Jako klasický fitness instruktor jsem pořád počítala kilojouly, obsah bílkovin v jídle, stále starost s proteiny, u sobě i klientů. Pila jsem „umělohmotné“ proteinové i sacharidové koktejly, na ochranu svalové hmoty, jedla hodně tvaroh, krůtí a kuřecí maso… Stále dokola.“ A pak prý to přišlo najednou. Tím, že to byla její životní cesta, věří, že se nic nestalo náhodou. Ani to, že potkala jednoho úžasného lékaře, který ji prozradil jídelníček sestavený podle typu potravin. Dělil je na zásadotvorné a na ty, které vytvářejí v organismu kyselé prostředí.

Kurzy vaření

Netrvalo dlouho a Martina otevřela úžasné kurzy vaření. Zrovna zítra 26. září přímo v pražské Pracovně Ženy, s.r.o. na Karlínském náměstí se jeden z jejích kurzů koná. Tohle všechno byl jen krůček k tomu, aby se z Martiny stal kouč. „Klienti za mnou přicházeli, protože si najednou s něčím nevěděli rady. A tak jsem jim jen trochu „posvítila“ do té jejich místnůstky, kde mají tmu a malinko je navedla,“ vysvětluje poeticky svou současnou činnost. „Chce to jen nápovědu, ostatní umíme sami,“ dodává. „I mně je v určitých oblastech lépe, když mám vedle sebe někoho, kdo je víc lídr. Doma není nikdo prorokem a – jak se říká – často umíme dobře poradit druhým, ale sami sobě ne.“

Naslouchejte sobě

Martina má pro nás i krásné poselství. „Vezměte svůj život do vlastních rukou a přistupujte k němu zodpovědně,“ vzkazuje. „A nikdy, opravdu nikdy se nevzdávejte. Neposlouchejte takové řeči, že tělo má jít do hrobu zhuntované. Když vás bolí koleno, nemusíte si hned vzít růžovou pilulku. Nenamlouvejte si, že je to věkem nebo váhou. Zamyslete se, co vám koleno říká. Nemáte zpomalit? Ubrat zátěž, Přestat se honit?“

Groove dance method vytvořila Misty Tripoli jako autentickou, komplexní taneční metodu, která pracuje s pohybem. „Misty Tripoli pracovala na poli fitness 25 let a postupem času zjistila, že když jde člověk dovnitř své podstaty (je autentický a přímý), dostává skrze tanec příjemné benefity, a to jak fyzické, psychgické i emoční. Prostě ten pohyb dodává spokojenost, štěstí, naplnění, pohodu…“ 

Jiné metody

U klasických lekcí si člověk stoupne před instruktora a kopíruje jeho pohyby. „Takže jeho mysl je vypnutá a tělo kopíruje jen to, co vidí. Není zde důraz na duši, vnitřní já,“ upřesňuje Martina. Jinou metodou jsou lekce, které jsou úplně volné. „Zazní tam různé styly hudby a lidé si prakticky dělají, co chtějí. Přitom procházejí nějakou očistou.“ 

„U groove dance method je nastavena velmi jednoduchá choreografie na určitou píseň, která lidem otevírá cestu a předkládá jim neuvěřitelné možnosti dělat věci jednoduše, intuitivně a zevnitř svého Já. Všichni tvoří jakousi jednotu, ale zároveň tančí každý sám za sebe. Kolektivu dvaceti lidí je dán konkrétní pohyb, ale každý ho provádí jinak. Může si v něm prožít svoje objevení…“ Proto je tato metoda vhodná pro lidi, kteří si nevěří, říkají, že neumí tancovat, a přitom milují hudbu. Zároveň  ale dávají svému tělu i přirozeně, ale důkladně zabrat. „Vyzkoušejí si všechny možné pohybové prvky, které si jen lze představit – ve stoje nahoru, dolů, paže, kolena, klouby… Na zemi se plazí, přetáčejí své tělo… A posilují přitom hluboký stabilizační systém.“ Postupně se tanečníci učí přijímat svůj potenciál a dále ho rozvíjet. 

Zdroj foto: Kristina Grey

 

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account