Češi jsou národem pejskařů, alespoň podle statistik určitě. Pořídit si psa ale není jen tak, je potřeba mu rozumět a vychovávat ho. Nemusíte chodit nutně na cvičák, Kateřina Pavlů a její tým vám pomohou i na dálku. Ve své Akademii psího on-line vzdělávání psichologie.cz nabízí spousty kurzů o výchově a tréninku.
Většina z nás asi dobře zná tu chvíli, kdy si domů přivedete nového čtyřnohého člena rodiny. I když je to velká radost, najednou najdete ožvýkanou botu, loužičku, nebo se pejsek třeba na procházce zaběhne. Vše, co pes dělá, má nějaký důvod, proto je potřeba ho pochopit, věnovat se mu a postupně ho naučit, co smí a co ne. Kateřina Pavlů nabízí videokurzy od profesionálních trenérů psů a zvířat, které lidi učí pracovat se svým psem pomocí moderních etických metod založených na pozitivním posilování. „Ať tedy máte svého prvního psa, nefunguje vám přivolání, nebo chcete naučit své děti, jak komunikovat se psem s respektem, my vás to naučíme. A to cestou, která bude vždycky bavit i vašeho psa,” říká Kateřina.
Katka se k práci se psy dostala přes svého partnera, protože je, jak sama říká, paradoxně spíše kočičí člověk. V rámci akademie se stará především o to, aby vše fungovalo. „Sama pejsky profesionálně netrénuji, na to mám spoustu lidí kolem sebe, je to ale super práce a baví mě, jak psi propojují lidi různých věků, pohlaví a profesí. Takové ultimátní pojidlo pro dobrou náladu,” upřesňuje Kateřina.
Od nočního nápadu k Psichologii
Akademii psího on-line vzdělávání najdete na doméně psichologie.cz, nejde však o neznalost českého jazyka. Název vznikl spojením slov psi a psychologie. „Odkazuje to na propojení psí a naší vlastní hlavy. Je docela zábava pozorovat, jaké jsou na název názory. Většina lidí je nadšená, ale i tak mě sem tam někdo posílá doplnit si základní vzdělání,” směje se Katka. Vymýšlení názvu byl ale až druhý krok. Nejprve se zrodil nápad a to poněkud netradičně. „Můj přítel a psí trenér mě ve 3 hodiny ráno, kdy jsem v klidu spala, najednou začal budit a ukazovat mi hustě popsané stránky nějakého časopisu. Jedním uchem jsem ho poslouchala a druhým spala dál. Další den jsme si nad tím sedli a řekli si, že do toho půjdeme,″ vzpomíná Katka na začátky jejich podnikání.
Ve svých kurzech se nyní primárně zaměřují na moderní výcvik psů, což znamená motivovat pejska k práci a odměňovat ho za správné chování. I když se u nás podle Katky dostávají přes média k veřejnosti spíše zastaralé metody tréninku, získává u nás tzv. force-free trénink stále více na popularitě. Je-li váš pejsek už vycvičený, nebo se nechcete věnovat přímo jeho tréninku, i tak si v nabídce kurzů vyberete. „Vyjma na trénink zaměřených kurzů máme kurzy i například na psí fitness, psí sporty, kurz speciálně vytvořený pro děti a spoustu dalších. Nyní připravujeme kurz na práci s doteky a masážemi. Kurz o výběru psa aktuálně připravujeme spolu s několika neziskovkami a dalšími odborníky. Bude zdarma, protože nám dává obrovský smysl, aby se dostal k co nejvíce lidem,″ doplňuje Kateřina nabídku akademie.
Prolnutí on-line světa s tím skutečným
I když se Katčina akademie zaměřuje na on-line kurzy, můžete se s ní a trenéry za běžné situace setkat i na různých akcích. Nečekejte však nějakou exhibici. Jejich workshopy jsou praktické a návštěvníci si vždy odnesou nějaké užitečné znalosti. „Přiznám se, že nejsem úplně fanoušek předváděček, protože to psí výchovu trochu zužuje na trénink triků. Aby byl pes vychovaný je ve výsledku mnohem důležitější, než aby uměl salto vzad, ale kousal. Na druhou stranu to přivádí další lidi k tréninku, což je super. My na akcích děláme nejčastěji “výchovné okénko”, kde psí trenér přímo na místě radí lidem s problémy. Moje oblíbené akce jsou pak workshopy pro děti. Učíme je většímu respektu ke psům, jak se psy komunikovat nebo jak reagovat na cizího psa. Je hrozně hezké pozorovat, jak na začátku děti piští a vískají a ke konci jsou hezky zklidněné a vidí, že na ně pes reaguje mnohem lépe,″ popisuje Kateřina, jak to na off-line setkáních chodí.

Práce se psem začíná vždy u jeho páníčka. Pokud je jeho psí kamarád nezvladatelný, zpravidla nebývá problém u psa. Mnozí to asi neradi slyší, ale chce-li mít majitel vychovaného psa, musí začít u sebe. Když si tedy netroufáte na trénink sami, nebo máte pocit, že to nestačí, můžete si domluvit i individuální lekci s trenérem. „Vlastně jakýkoliv problém s pejskem začíná u člověka, který neměl dost informací a nevěděl, co má s pejskem dělat. Všichni trenéři, se kterými pracujeme, běžně individuální lekce vedou. V některých případech je to i nutnost. Například při silné agresi vůči lidem, dětem, psům bych neváhala a okamžitě si domluvila schůzku s dobrým psím trenérem a problém začala řešit. Vždy je to ale o disciplíně člověka, který s pejskem musí pravidelně trénovat, aby se problému zbavil.″
Ačkoliv si Katka dovede představit, že by jednou měla psí školu, kam by pejskové docházeli pravidelně se svými majiteli, nebo by zůstali na převýchovu, chce se nyní zaměřovat především na on-line výuku a další projekty. „Jsme tak schopni rychle ovlivnit víc pejsků a páníčků než individuální výchovou,″ upřesňuje.
Pěstujte důvěru, ne strach
První kurzy akademie byly spuštěny v srpnu 2020 a v nabídce prozatím naleznete dvacet kurzů od sedmi trenérů. Nenajdete-li přesně to, co hledáte, nezoufejte, další kurzy se již připravují. Zpětná vazba od “absolventů” potvrzuje, že předávané rady jsou opravdu funkční. „Máme přes 150 hodnocení s průměrem 95 %, což je super. Díky zpětné vazbě jsme loni i změnili koncept. Upustili jsme od šestihodinového kurzu a začali vytvářet kratší a konkrétnější videa. Ukazuje se, že to bylo naše zatím nejdůležitější rozhodnutí. Nejvíc mě ale potěší, když mi jen tak přijde do mailu poděkování, někdo nám napíše vzkaz do objednávky, nebo pošle video z tréninku. To je prostě nejkrásnější,″ usmívá se Katka.
Základem dobré komunikace se psem je snažit se ho pochopit. Psí duše je velmi křehká a nesprávné zacházení může mít dlouhodobé následky. Podle Katky je v Čechách stále ještě hodně zakořeněná tradiční výchova, kdy pes musí poslechnout, jinak přijde trest. „Nás psi poslouchají, protože chtějí, trénink je baví a mají v nás důvěru. Pro ty, které zajímá rozdíl, určitě doporučuji náš bezplatný kurz “8 otázek pozitivní výchovy”, kterým za půl roku prošlo téměř 400 lidí.″
Důležitou součástí výcviku je i zvykání psa na samotu. V současné době mnoho lidí pracuje z domova a tráví tak se svými mazlíčky hodně času. Co ale nastane, až se vrátí k běžnému režimu? Psi jsou společenská zvířata, mnohdy jsou na své majitele velmi fixovaní, proto když je opouští, mohou mít pocit, že už se snad ani nevrátí. Především ve chvíli, kdy máte pejska z útulku, je potřeba tomuto věnovat velkou pozornost, což potvrzuje i Kateřina. „Určitě bych doporučila, aby především majitelé štěňat trénovali například samotu. Hodně lidí pracuje z domova a pejsci se neučí tomu, že je samota v pořádku a nemusí z ní být nešťastní.″
 
Foto: Alžběta Kocourková / AK Tricolor photo

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account