Jak vychovat zdravě sebevědomou dceru, která se bude mít dostatečně ráda, bude jí dobře ve vlastním těle a v pravý čas dokáže převzít odpovědnost za svůj život? Jak docílit pozitivního vztahu sama k sobě? Poradí nám jedna z nejpovolanějších, školní psycholožka, náměstkyně Národního ústavu pro vzdělávání a garantka Projektu sebedůvěry Dove  Jana Zapletalová.

Podle průzkumů podstatná část ženské populace i velmi mladých dívek postrádá sebedůvěru. Nevěří sobě, nevěří své kráse, jsou nespokojené s vlastním tělem. Čím to je?
Velký vliv má rozhodně naše nejbližší okolí, rodina, přátelé, kamarádi, partneři, také škola, profesní role… V neposlední řadě svoji roli mají i média, pojetí úspěchu a krásy, potřeba být trendy. Často i chuť nevybočovat nebo naopak odlišit se od většiny. Souvisí to i s tím, co je pro nás v životě důležité, nakolik jsme si vědomi svých předností a nedostatků, nakolik se „máme rádi“ a jak se dokážeme na svojí cestě životem vypořádat s tím pozitivním i negativním, co nás potká. Nakolik dokážeme pracovat se svými nedostatky a chybami.

Důležité je tedy porozumět sami sobě…

Ukazuje se, že snáz dokážeme porozumět lidem kolem sebe než sobě. Velmi těžké je porozumět sobě a dokázat udělat aktivně něco pro případnou změnu. Ženy a dívky často ve svých hodnoceních vycházejí z toho, zda naplňují představy svoje i nejbližšího okolí o tom, co je krásné, módní, pěkné, zajímavé a méně z toho, v čem jsem dobrá, co se mi podařilo, co mě baví. Čím více se dokážeme poznat a vyrovnat se se svými nedostatky, tím víc si dokážeme věřit a být úspěšnými. Důležité pak už není jen hodnocení okolí, ale především nás samých.

Být rodičem je obrovská zodpovědnost. Jakých chyb se rodiče při výchově dopouštějí?

Rodiče často vnímají svoje děti zejména na základě svých vlastních představ o nich, podceňují potřebu komunikace s dětmi, mají někdy i problém odhlédnout od svých představ a vnímat realitu. Potkáváme se s rodiči, kteří do pozdního věku až do dospělosti dětí mají potřebu za ně řešit všechny jejich úkoly a problémy, což vede paradoxně k nesamostatnosti a prodloužení neodpovědnosti. Na druhé straně spektra jsou pak rodiče, kteří nestačili zaznamenat, že mají děti, které potřebují nejen materiální podmínky pro život, ale také sdílení, vztahy, emoce a potřebu pomoci a podpory u řady rozhodnutí.

Jak tedy vychovat zdravě sebevědomou dívku?

Maminky mohou začít tím, že se svými dcerami budou komunikovat a snažit se jim být pozitivním příkladem. Důležité je umět podpořit, překonávat pochybnosti o svém těle, o svých schopnostech a naučit se nahlížet, že obvykle v reálném času máme tendenci hodnotit věci spíš pesimisticky a negativně. Rodič má být citlivým průvodcem, má vést svoje dítě k tomu, aby dokázalo obtíže řešit, ne od nich utíkat. Tam, kde to objektivně nejde, je třeba přistupovat pozitivně k hledání cesty. Dokázat povzbudit, pochválit, přitulit. Rodič může být i velmi náročný, ale dítě musí vědět, že ho rodič má rád.

Jak zdravě jednat s potomkem, aby pak nepodlehlo tlaku okolí a nespadlo do potíží, jako jsou poruchy příjmu potravy či různé závislosti, které ovládají stále mladší děti?

Je potřeba vytvářet zdravé vztahy, kdy děti musí vědět, že jsou chtěné a milované, ale současně musí dodržovat určitá pravidla v jednání a chování. Rodiče by měli být pozitivním příkladem pro svoje děti, měli by se snažit pochopit jednání svých dětí a věnovat jim zejména svůj čas, který se nedá nahradit hodinami strávenými dítětem u drahých počítačů, tabletů nebo telefonů. Mluvit, mluvit a trávit společně čas, kdy se skutečně věnujeme tomu, co nám děti sdělují a o čem chtějí mluvit. Někdy je potřebné dokázat najít správnou chvíli pro komunikaci, nemyslet si, že teď já chci a ty musíš mluvit. Jsou to vlastně banální pravdy, které jsou obvykle úspěšné.
Projekt sebedůvěry Dove
Značka Dove se dlouhodobě věnuje ženské sebedůvěře a spokojenosti žen se sebou samými. Dove se zeptal 5165 dívek z celého světa, do jaké míry jsou spokojené samy se sebou a jak vnímání vlastního těla ovlivňuje kvalitu jejich života. Za účelem komplexního pochopení sebe-vnímání mladých dívek byly dotázané rozděleny do dvou skupin.
První skupinu tvořily dívky ve věku 10 – 13 let, druhá byla tvořena slečnami ve věku 14 – 17 let. Bez ohledu na věk dotazovaných, výsledky dopadly velmi podobně. Nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím přesvědčení o vlastní kráse je spokojenost s vlastním tělem. Je to jednoduchá a smutná rovnice. Pokud vaše dcera není spokojená se svou konfekční velikostí, tak se pravděpodobně necítí ani krásná…
Sebedůvěra se vytváří zrcadlením rodičů
Dítě, které přichází na svět, nemá žádnou stupnici, podle které by měřilo svou vlastní cenu. Vše se odvíjí od jeho zážitků s nejbližšími. Ať už jde o pouhé gesto, výraz tváře či slovo, malé dítě tohle vše vnímá jako hodnocení sebe samotného. Matka či otec mu tímto způsobem dávají najevo, jakou hodnotu má jako člověk, jako muž či žena. 

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account