Kateřina Novotná se více jak deset věnuje práci s dětmi v předškolním i školním věku. Mimo jiné vede společně s Janem Mühlfeitem kurzy Odemykání dětského potenciálu, ve kterých se snaží poukázat na to, jak fungují slabé a silné stránky u dětí a jak je odhalit. „S dětmi pracuji aktivně od svých 15 let. Tenkrát mě ani ve snu nenapadlo, že by to jednou mohla být má plnohodnotná práce, klasickou učitelkou jsem totiž nikdy být nechtěla. Vydala jsem se tak trochu jiným směrem,“ říká s úsměvem Katka, které se její sen splnil do puntíku.
Katka má největší vzor ve své rodině. „Můj starší brácha mi věnoval hodně času. Rodiče jsou dodnes spolu šťastní a já si toho s přibývajícími roky vážím stále víc, protože to opravdu nemusí být standard,“ říká Katka o svém rodinném zázemí. Vyrůstala převážně se staršíma dětma – kluky, což ji hodně naučilo. V pozdějším věku se moc ráda starala o mladší děti. „Doslova jsem tuto aktivitu vyhledávala, jak jen to šlo,“ směje se. Na střední i vysoké škole se práci s malými dětmi (v předškolním i školním věku) aktivně věnovala v každé volné chvíli. V jedné rodině se třemi dětmi dokonce strávila 6 krásných let.
„Vystudovala jsem Vysokou školu ekonomickou v Praze, obor Arts Management,“ vysvětluje. Tématu předškolního vzdělávání a dětské kreativity věnovala Katka svou diplomovou práci. Po škole nějaký čas pracovala v oblasti online marketingu a grafiky, ale jak sama říká, od práce s dětmi se nikdy příliš nevzdálila. Věnovala se organizaci kurzů osobního rozvoje a vzdělávání dospělých. A právě tehdy se potkala s budoucím kolegou a parťákem Janem Mühlfeitem.
Před více než dvěma lety společně s Honzou vytvořili projekt Odemykání dětského potenciálu. „Snažíme se pracovat nejen s dětmi, ale i s jejich rodiči na rozvoji talentů a silných stránek, porozumění a především sebepoznání. Moc mě to baví, a hlavně vidím ty pozitivní zpětně vazby od rodičů, dětí i studentů, kterými dokážeme pomoci jít za svými sny,“ vypráví s nadšením. Od Honzy se hodně naučila především v oblasti osobního rozvoje i jak být více sama sebou.
Letité zkušenosti s dětmi daly Katce mnoho důležitých informací o tom, jak pracovat s jejich potenciálem. Prošla mimo jiné také Montessori kurzem a o progresivní formy vzdělávání se stále aktivně zajímá. „Je důležité objevit u dítěte jeho talent nejlépe už v předškolním věku a pracovat s ním. Podle mě právě tento věk je v rozvoji dítěte zásadní. I když se často zdá, že nás dítě neposlouchá nebo dané situaci nerozumí, ukládá si přitom vše do svého podvědomí a přejímá okolní vzorce chování. Nikdy ale není pozdě. Talenty je možné objevovat a rozvíjet i v dospělosti,“ vysvětluje Katka.
Jak tedy objevit talent u tak malého dítěte? „U dětí, které ještě neumí číst a psát, aby si mohly vyplnit některý z psychometrických testů, je to především o pozorování a všímání si jeho preferencí. Důležité je, aby to byly činnosti, které dítěti dávají energii a projevuje o ně zájem. Talent má každý z nás. Musíme si však uvědomit, že do talentu je potřeba vložit něco ze sebe, aby se z toho stala opravdová silná stránka. My tomu říkáme investice a znamená to určitý čas, energie, píle, získávání zkušeností, praxe a trénink,“ popisuje Katka hlavní myšlenku.
Ve volném čase velmi ráda cestuje a také přiznává, že neodolá dobrému jídlu. „Snažím se tyto dvě příjemné aktivity propojovat a zatím se mi to daří,“ směje se. Zároveň však dodává, že aby si mohla dobrého jídla užívat naplno, dbá také na pravidelný pohyb. „Hrála jsem 10let závodně basketbal, ale nyní mě baví i například turistika, jóga, surfing, snowboarding a mnoho dalších sportů. Snažím se je střídat,“ vysvětluje. Zaručeně vypnout jí nejlépe učí čtyřnohá parťačka Bublina – čtyřletá border kolie, která je velmi temperamentní. „To mi vyhovuje, protože nemám čas se nudit. Když nejsem s dětmi, rodinou nebo přáteli, trávím mnoho času s ní na dlouhých procházkách. Díky ní se dostanu ven do přírody častěji a její každodenní dávka lásky a oddanosti mi dobíjí energii,“ dodává.
Pomáháme dětem objevit jejich potenciál, říká Katka Novotná o spolupráci s Janem Mühlfeitem
-
„Ze začátku moje kabelky nechtěl nikdo šít,“ říká Markéta FOLBEUR
Petra Kubal||Rozhovory
Zůstat v jistém světě čísel a financí, nebo se vrhnout do barev, vzorů a tolik se měnícího světa módy?...
-
Bloggerka Anie Songe. Dobrodružka, která procestovala svět a živí se tím, co ji baví
KristýnaMalina||Rozhovory, cestování, inspirativní ženy, rozhovor
Blogerka Anie Songe se hned po vystudování střední školy vrhla rovnýma nohama do dobrodružství. Spolu s přítelem (dnes už manželem)...
-
Na pravidelnou dávku humoru blogerky Báry V. se vždy těším. Zaručeně pobaví a rozesměje
IvanaSýkorová||Rozhovory
Také dokážete brát život s humorem? „Díky psaní mám pak pocit, že nejsem nejhorší matka na severní polokouli,“ říká...
-
Nebojte se mít vlastní vizi, za kterou si budete stát, radí Pavlína Ascher Marjaková
Redakce Ženy s.r.o.||Rozhovory
Pavlína Ascher Marjaková stojí za úspěšnou handmade značkou M. ASCH – Be original, jež plete a šije oblečení s láskou...
-
Kvůli šikaně ve škole mě rodiče přihlásili na bojový sport, říká mistryně ČR v kickboxu Martina Ptáčková
MartinaRichterová||Rozhovory
Bojovým sportům se Martina věnovala už od dětství. V té době ale vůbec netušila, že jednou bude čtyřnásobná mistrně světa...
-
Po narození syna zůstala bez práce. Dnes Andrea pomáhá změnit život ostatním
Redakce Ženy s.r.o.||Rozhovory
Andrea Gawron je jednou z odbornic na neurokoučink v České republice. Mezi její klienty patří manažeři, sportovci, ale také...
-
"Pokud si budeme samy sebe vážit, budou nás milovat takové, jaké jsme," říká blogerka Jana Suchá
IvanaSýkorová||Rozhovory
Blogerka Jana Suchá, alias Cestomilka je naší průvodkyní za poznáním nových míst i chutí. Poradí nám, kam vyrazit na...
-
Lucie se rozhodla čelit nepřízni osudu a najít ztracený klíč ke štěstí
MartinaRichterová||Rozhovory
„Až do svých třiceti let jsem pracovala, abych měla výsledky. Dnes pracuji pro radost,“ říká o sobě Lucka, maminka...