Lukáš Sodomka si udělal z koučování „Loučování“. Louč je pro něj jako zdroj světla, jež po staletí svítí v noci na cesty, i když nejde elektřina a dojdou všechny baterky. Slovo Loučink by ale mohlo vyjadřovat i loučení se… S minulostí, se starými vzorci, s návyky. Záleží jen na vás! A právě díky Lukášovi je můžete snadno spálit nebo přetavit v něco dobrého a prospěšného.
Lukáši, přemýšlela jsem, čím bych náš rozhovor začala a napadlo mě tohle: Ty nejsi úplně normální kouč, že?
(Smích) Děkuji za poklonu.
Nemyslím to vůbec ve zlém.
Ani na vteřinu jsem si nic takového nemyslel.
Myslím to tak, že tvé koučování, kterému říkáš loučování je jiné. Není o výkonech a vyšších cílech. Je, řekla bych lidské.
Ano, není o výkonu, businessu a stále nových cílech a vizích. Je o vztazích, je o niterných záležitostech, které se našich vztahů dotýkají. Je o našich systémech, které máme nahrané, naučené a používáme je, i když nám neslouží dobře. Snažím se jít s klienty co nejdál do jejich přirozena rozkrýváním jejich zdánlivého přirozena, kterým je to, co máme naučeno, převzato, zvyknuto.
Kouči pracují s otázkami, které vedou klienty na jejich cesty. Je to i tvůj způsob?
Ano, samozřejmě. Jedna správně položená otázka v pravou chvíli je víc než tisíc rad. Přijde po ní ta chvíle uvědomění, ten aha moment, který je často startem k velkým změnám. Není nad to, na co si přijdeme sami. Nad naše vlastní uvědomění. To je na této práci to nejkrásnější. Mít tu čest být u toho, jak někdo jiný před vámi roste a sílí.
Co je tedy ve tvé práci jiné?
Nevím, jestli je to úplně jiné. Jde vždy o osobnost kouče, jeho životních zkušenostech a síle touhy po nalezení pokladu uvnitř klienta. I díky svým klientům se nořím do hlubin svého nitra, kde hledám odpovědi pro sebe. Někdy z nich čerpají ale i klienti. Takhle třeba vznikl první „systém na systém“ Systém lásky.
A to je přesně co?
Zmínil jsem se již o našich systémech, které ze zvyku, lenosti, nebo že jsou nám zkrátka už známé používáme ve svých životech, i když nám neslouží zrovna dobře. Tyto systémy jsou často tak zakomponované do naší osobnosti a života, že jsou takřka neviditelné, nerozpoznatelné. Nemáme pak tušení, proč se nám některé věci stále opakují, proč děláme dokola stejné chyby… „Systém na systém“, je zjednodušeně řečeno soubor řady otázek na oblast jednoho důležitého tématu. Pochopení vlastního systému lásky je u vztahových témat, která nejčastěji řeším, základem k pochopení našeho vztahového chování. Je někdy neuvěřitelné, co nám bylo v dětství a průběhu života našimi blízkými prezentováno jako, že je to láska. Tohle je láska! Dělám to proto, že tě mám rád…! Je to pro tvé dobro…! A další a další fráze, které se podílejí na tvorbě našeho systému lásky. Ale jde opravu o lásku? Je to láska, jakou chceme? To při odhalování systému lásky zjistíme. Další zajímavý je systém strachu. Nyní pracuji na systému víry a komunikace. Odhalení toho, jak to mám, je první krok k tomu z jistit, jak to chci mít. Nejlépe dle toho, kdo opravdu jsem.
To nezní úplně jednoduše…
Jednoduché není to, co máme naučené, ale je to naučené, tak to umíme. Ale to, co je skutečně naše, to uvnitř, to, co jsme, to je jednoduché. Je to naše. Jedné duše, jednoho ducha. Nemůže to tedy být složité, složené z bůh ví čeho.
„I díky svým klientům se nořím do hlubin svého nitra, kde hledám odpovědi pro sebe samotného.“
Takže čím složitější to v sobě máme, tím trnitější je cesta k jednoduchosti – k sobě?
Nabízí se to, že? Ale nemusí to tak být. I když často tomu tak samozřejmě je. Jsou i lidé, kteří tíhu své složitosti už zkrátka neunesou a ona je zlomí tak, že záhy může přijít silné uvědomění, rychlá vnitřní změna a s tím i třeba rychlé uzdravení.
Uzdravení? Jak to myslíš?
Myslím to jako součást duchovního léčení, o kterém si ale nepřijdu dost erudovaný hovořit. K tomu doporučuji knihy Clemense Kubyho. Jsou napsané velmi hezky, srozumitelně a čtivě. Nebo Alberta Villolda.
Koučování je ale také takové léčení, že?
V konečném důsledku by mohlo být. Ano. Samozřejmě je to hodně o klientovi. O míře jeho zodpovědnosti, kterou je ochoten za svůj život vzít. Tedy jak moc vážně to se sebou a změnami, po kterých volá, myslí. Řada lidí žije v energii stěžování si, která jim prostě nějak vyhovuje. Občas se rozhodnou pro změnu, ale vlastně jí doopravdy nechtějí. Pohled do sebe jim nedělá vůbec dobře a přes to nepohodlí a strach z neznáma se nedokážou přenést k další práci.
Pro koho tedy koučování je vhodné?
Koučování je pro lidi, kteří chtějí se svým životem, nebo nějakou oblastí v něm něco udělat. Něco změnit. Opravdu to chtějí a jsou ochotni na sobě hodně pracovat. Když pracují, tak se změny dějí, a dějí se díky tomuhle úžasnému způsobu práce s nimi velmi rychle a hlavně trvale.
Foto: archiv