Vánočka mého muže
★★★★★
Kategorie: moučník
Uvařila: PetraHorníková
Ingredience
- 600 g Hladká mouka
- 130 g Cukr krupice
- 1 ks Droždí
- 250 ml Mléko
- 2 ks Žloutek
- 125 g Rozpuštěné a vychladlé máslo
- 1 lžíce Strouhaná citronová kůra
- 1 ks Vanilkový cukr
- 1 špetka Sůl
- 1 ks Vejce na potření
- Rozinky
- 50 ml Rum
- Mandle nebo mandlové lupínky
Instrukce
- <p>Proč chlapská? Protože mužům nejen chutná, ale především ji sami pečou. Alespoň muž naší čtenářky Petry H., která nám posílá recept.</p><p><strong>Vánočka je každoroční doména mého muže</strong><strong>. </strong>(viz přiložená fota) My ženy máme povoleno dělat jen tzv. "otrocké práce" nebo popíjet vínko a koukat na pohádky. A děláme to rády :D </p><p><strong>Vyzkoušena byla spousta receptů, tento po letech vítězí.</strong> </p><p>A jak na to?</p><p>Rozinky namočíme min. hodinu předem do rumu, aby nabobtnaly. Z droždí, 1 lžičky cukru a poloviny mléka připravíme kvásek (smícháme v misce) a necháme ho vzejít na teplém místě.</p><p>Prosijeme mouku, přidáme špetku soli, vanilkový cukr, citronovou kůru, žloutky, zbylé mléko, cukr a kvásek, částečně propracujeme. Poté vlijeme máslo a vypracujeme vláčné těsto. Necháme ho hodinu kynout na teplém místě. V průběhu té hodiny dvakrát propracujeme, po hodině přisypeme rozinky a znova prohněteme.</p><p>Těsto vyklopíme z mísy a rozdělíme na 9 stejných dílů, z nichž vytvoříme válečky (stejně silné a dlouhé).</p><p>Upleteme vánočku - nejprve spodní část ze 4 pramenů (postup viz obrázek a tip níže), uprostřed cop lehce promáčkneme, pomažeme vejcem a položíme na něj cop ze tří válečků. Opět lehce hřbetem ruky promáčkneme ve středu, pomažeme vejcem. Nakonec smotáme poslední 2 válečky a položíme je nahoru. Kraje copů vždy dobře přimáčkneme a zasuneme pod spodní patro.</p><p>Upletenou vánočku necháme na teplém místě kynout ještě 20 minut. Pak potřeme celou vejcem, ozdobíme mandlovými lupínky. Vánočku doporučuji zajistit špejlema, aby se při pečení nesesunula.</p><p>Pečeme v předehřáté troubě na 180 stupňů Celsia cca 40 minut. Po upečení poprášíme moučkovým cukrem.</p><p>K této dobrotě doporučuji dobré nejlépe domácí nebo farmářské máslo. Nebo džemík od některé z našich šikovných žen. :-{} </p><p>DOBROU CHUŤ a krásné Vánoce všem ! [^] :-{} [^]</p><p><strong>2 tipy na pletení spodního patra ze 4 copů:</strong></p><p>Čtyři prameny položíme vedle sebe tak, aby směřovaly od nás. Překřížíme dva prostřední prameny; pravý přes levý. Pak uchopíme dva prameny, které leží vlevo a překřížíme pravý přes levý. Totéž uděláme i se dvěma prameny vpravo. Potom opět překřížíme dva prostřední prameny; pravý přes levý a vše opakujeme od začátku. Na obou koncích prameny k sobě dobře přitiskneme. Další patro upleteme ze tří pramenů a poslední dva prameny omotáme navzájem kolem sebe.</p><p>Spodní patro můžeme uplést i dalším způsobem. Čtyři prameny (označme si je pro snazší orientaci čísly 1, 2, 3, 4) na jednom konci přimáčkneme tak, aby konce směřovaly k nám. Vždy budeme brát do ruky pouze pravý pramen (4), který provlečeme pod pramenem 3 nad pramenem 2 a pod pramenem 1. Nyní uchopíme pramen 3 a podvlečeme jej pod pramenem 2, nad pramenem 1 a pod pramenem 4. Tento postup opakujeme asi 8x a do konce vánočky se nám tak čísla opět vrátí do stejného pořadí 1, 2, 3, 4. Další patro upleteme ze tří pramenů a poslední patro bude ze dvou pramenů omotaných navzájem kolem sebe.</p><p> </p><p> </p><p> </p>


Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...