Jak si užít zimu s oblíbenými nápoji
I když si z nás letos dělá šprťouchlata a hraje si tak trochu na jaro, klepe zima jisto jistě na dveře. Zimu mnoho z nás zrovna nemusí, ale i toto roční období má své velké výhody. Pro někoho je to sníh a lyžování, pro druhého spíš teplo a labužničení… a to teplo s labužničením se bez problémů vejde i do malého hrnečku, který zmůže velké zázraky a zahřeje i rozveselí. O čem je řeč? No přece o svařáku, grogu a vánočním punči!
Svařené víno
Svařené víno dokáže naladit skvělou vánoční atmosféru! Každý teplý nápoj příjemně zklidní, a tento navíc voní skořicí a hřebíčkem, které máme neodmyslitelně spojené s Vánoci. Svařák se nejčastěji dělá z červeného vína (i horší kvality) a přidává se do něj hřebíček, skořice, badyán a citrónová kůra. Často se dělá jednoduše tak, že se v hrnci prohřeje červené víno a přidá se do něj všechno to koření a dosladí se cukrem. Ještě lépe však bude chutnat, když si připravíte „louh“ z koření samostatně a nakonec ho přilejete do ohřátého vína! Koření totiž pouští své aroma ve vysokých teplotách, zatímco vínu vysoké teploty vůbec nesvědčí. Zkuste tedy koření společně s cukrem povařit pár minut v troše vody, než jej přidáte do vína.
Pokud Vás děti tahají za šosy a škemrají, že chtějí taky svařáček, zkuste jim udělat nealkoholickou variantu! Místo vína dejte hroznový džus, ten, stejně jako víno, ohřejte v hrnci a přidejte celou skořici, badyán, trochu zázvoru, trochu nastrouhaného muškátového oříšku a pomeranč nebo citrón (nastrouhat kůru, přidat trochu šťávy a nakrájet do nápoje pár koleček).
Grog
Zatímco svařené víno máme spojené s vánočními trhy a poklidnou atmosférou, grog přichází na řadu, když člověk pořádně vymrzne na nějaké zimní toulce přírodou. Grog to je lék na promrzlé tělo. Když nezahřeje grog, tak už nic. Příprava není žádná věda, prostě zalijete panáka rumu vařící vodou a dosladíte podle chuti cukrem. Množství alkoholu se doporučuje přidávat v přímé úměře s mírou promrznutí! 😎 Ne nadarmo se však používá výraz „grogy“ pro někoho, kdo je velmi vyčerpaný, a tak pozor na společenskou únavu!
Punč
Troufnu si říct (ale klidně mě vyveďte z omylu), že punč za grogem a svařákem ještě trochu pokulhává a není u nás tak obvyklý. Také nikdo přesně neví, z čeho je, protože se míchá ze všeho možného. Úplně původně je však punč směsicí alkoholu, vody, čaje či koření, cukru a citrónu. U nás se vánoční punč připravuje většinou z červeného vína, černého čaje a rumu či griotky, a do této směsi se pak přidává citron, skořice, cukr a rozinky (rozinky ideálně máčené v rumu). Receptů je ale hrozně moc a proto vám raději poradím, ať zkusíte do Googlu zadat „vánoční punč“ a vyberete si sami ten, který vám padne do oka a hlavně do zásob, které zrovna máte doma, abyste nemuseli do zimy na nákup!
Ve Francii si na trzích libují i v horké whisky a v horkém třešňovém pivu! Ale svařák je svařák! A jaký nápoj máte nejradši vy? *wine*
Vše se točí kolem vína, proto by vás mohly zajímat i další informace s ním spojené. Inspirací vám může být Víno a sýr: Podlehněte kouzlu jejich společné chuti! nebo 10 rad, jak vybrat víno k jídlu a vytvořit tak dokonalý gurmánský zážitek! a mnohem více v naší Labužnici.
Zdroj foto:Pixabay.com