Každý masožravec si někdy rád dopřeje pořádný hovězí steak. Jak ho ale udělat tak dobře, abychom nelitovali peněz, které jsme do dražšího kvalitního masa investovali? Určitě znáte Jamieho Olivera nebo Gordona Ramsayho, momentálně asi nejznámější šéfkuchaře na světě. Porovnali jsme totiž jejich techniky přípravy steaku, abychom zjistili, že se jejich příprava vlastně moc neliší. To je dobrá zpráva, protože je tady velká pravděpodobnost, že tento postup je opravdu ten zaručený. 

Jaké vybrat maso?
Na hovězí steak se nejvíce hodí roštěnec, maso z kýty a svíčková. Nejlepší je, když seženete plátek s výrazným tukovým mramorováním, protože právě tuk dodá masu výbornou chuť. Nebojte se zeptat přímo řezníka, jaký kus masa by byl pro váš recept ten nejlepší!

Příprava před pečením
Oba kuchaři zdůrazňují, že je nezbytné nechat maso chvíli v pokojové teplotě odležet. Kdyby se totiž dalo na pánev studené, dostalo by „šok“ a mohlo by být dost tuhé. Hodně záleží, jestli máte steak rádi pěkně propečený (well-done) nebo si spíš potrpíte na krvavějším. Podle toho je pak dobré zvolit tloušťku. Normálně se na steak používá plátek vysoký asi 2 až 3 cm. Pokud jste ale zastánci krvavější verze, Jamie Oliver přichází se skvělou vychytávkou – zvolte dvojitou tloušťku steaku a rozřízněte ho na plátky až po dopečení! Je to logické. Tenký plátek rychle upečete well-done, zatímco u tlustého to chvíli trvá a máte tak velkou šanci, že se vám povede ho nedopéct.  

Jak ochutit?
Věčná otázka: osolit předem nebo až potom? Oba kuchaři se shodují, že na kvalitní steak si vystačíme pouze s mořskou solí a pepřem. Obojí naneste na steak těsně před opékáním, protože jinak by sůl vytáhla s masa veškerou šťávu. Zatímco Jamie Oliver ze všeho nejdřív steak potřel olejem a až potom posolil a popepřil, Gordon Ramsay dal olej pouze na pánvičku. Těžko říct, co je lepší, asi na tom zas tolik nesejde. Další dochucování přišlo na řadu až při samotném opékání. Oba kuchaři jemně potřeli steak z obou stran česnekem, a těsně před koncem přidali k masu kousek másla. 

Jak dlouho péct?
Doba opékání je při přípravě steaku klíčová. Čas se ale odvíjí od toho, jaké maso nakonec chcete mít. Existují tyto typy (předpokládaná tloušťka je 2 cm):

Rare: po krajích opečený, ale ze 75 % stále sytě červený – opékat cca 1,5 minuty z každé strany

Medium-rare: maso je stále červené asi z 50 % – opékat cca 2 minuty z každé strany

Medium: maso je narůžovělé a velmi šťavnaté – opékat 2 minuty a kousek z každé strany

Well-done: ideálně by měl zbýt růžový proužek uprostřed, aby byl steak trochu šťavnatý. U well-done steaku hrozí, že bude tuhý a suchý. – opékat asi 3-4 minuty

Propečení steaku kontrolujte prstem, nikde ne vidličkou – vytekla by všechna šťáva! Nepropečený steak je měkký a pružný, zatímco well-done je na dotek spíš tužší. Existuje hezká finta, jak na si na své ruce natrénovat, jak má být steak tuhý, koukněte sami.

zdroj Pinterest
Po dopečení je důležité nechat steak chvíli (5 minut) odležet. Maso tak stihne natáhnout zpátky všechnu svou šťávu, kterou byste jinak unáhleným rozříznutím ztratili.

Opékání
Pánvičku je třeba pořádně rozpálit, přidat trochu oleje (Gordon Ramsay radí arašídový) a začít opékat maso. Maso je třeba pravidelně obracet, aby opečení bylo rovnoměrné. Nezapomínejte ani na opečení po stranách, obzvlášť je-li zde velký kus tuku – ten se musí vypéct.
Tak, ať se Vám povede! 🙂

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account