Účinná opatření proti rýmě, kašli a zánětu středního ucha

Maminky a je to tady zase, s prvními sychravými dny, se střídáním denních teplot se opět chvějete strachem, kdy vaše dítko potká první nemoc?  Jak typické pro nastávající podzim a začátek nového školního roku zároveň.

Ano, i nás to potkalo, naše holky dvojčátka první měsíc ve školce a kašel a nudle už jsou tady.  A to jsem zvědavá, co teprve přijde.  Co si budeme povídat, viry se šíří kapénkovou infekcí, takže přenos je rychlý a téměř stoprocentní.  Takže rýma, kašel a nějaký  ten zánět středního ucha k tomu? Tak takové složení nemocí se většinou vyskytuje u nás s přícházejícím podzimem.  Jak se s těmito neduhy ale co nejrychleji vypořádat? A co konkrétně praktikuji já?

Rýma                         

Vyplachujte dětem nos, nejlépe roztokem mírně slané vody, použít můžete také spreje s mořskou vodou běžně k dostání v lékarnách,

pokud dítko neumí smrkat, určitě odsávejte odsavačkou (nejlépe tou na vysavač), min. 1x denně, naše holky to sice nemilují, ale efekt to má,

zvlhčujte vzduch, protože je-li sliznice dýchacích cest příliš suchá, ztrácí ochranou funkci… do zvlhčovačů můžete používat i různé oleje, nejlépe tea tree olej nebo eukalyptový olej,

snižte teplotu, na kterou v bytě topíte a určitě často větrejte, aby mohl vzduch cirkulovat

hydratujte i uvnitř, dbejte na dostatečný pitný režim – bylinkové čaje, ovocné šťávy, minerálky nebo stačí jen obyčejná voda.

Zánět středního ucha
U nás tedy většinou při větší rýmě (hlavně té zadní, což je ta, kdy z nosu téměř nic neteče) automaticky přichází zánět středního ucha, se kterým vždycky skončíme na pohotovosti. Doktorka ouško propíchne – neskutečný řev a mě to trhá srdce, dostaneme antibiotika a léčíme.
Hlavní je to, aby zvukovod zůstal čistý (několik dní jím může odtékat sekret, který je potřeba rozřeďovat a odplavovat), takže potká-li to vaše dítě, kapejte do ucha borovou vodu, po chvíli podložte prckovi postižené ucho čistým kapesníkem a snažte se, aby si na něj lehlo, aby voda i se sekretem vytekla. Pro úspěšnou léčbu je také nutné důsledné smrkání. To určitě funguje i jako prevence.

Kašel
V případě kašle je třeba rozlišit, zda se jedná o tzv. vlhký nebo suchý kašel.
Suchý kašel je ten dráždivý kašel, při kterém váš prcek nic nevykašlává. To slyšíte. Způsobuje jej obvykle virová infekce dýchacích cest a je typický pro začátek onemocnění, kdy dochází k porušení ochranného filmu dýchacích cest a k větší dráždivosti ke kašli. Léčíme jej za pomocí antitusik– léků, které tlumí kašel a snižují zmíněnou dráždivost (Sinecod, Tussin, Robitussin).

Vlhký kašel je takový kašel, při kterém má dítě v dýchacích cestách nadbytek hlenu, který je velmi hustý. Tento hlen se velice špatně vykašlává, zvlášť právě u dítěte.Vlhký kašel lze léčit pomocí expektorancií, která ovlivňují složení hlenu v dýchacích cestách – ředí ho, a tím usnadňují jeho vykašlávání (Mucosolvan, Bromhexin).
Tak hodně štěstí, maminky, při léčení vašich dětiček. Ať vás ty podzimní neduhy netrápí moc dlouho!
Jana … máma od dvojčat! 🙂

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account