Právní dohled nad rodinnými vztahy: Co byste měli vědět?

Rodinné vztahy jsou základem společnosti od nepaměti, jsou naším každodenním chlebem natolik, že nás ani nenapadne, že by vůbec mohly být součástí právního řádu, a už vůbec ne, že je právní řád upravuje tak puntičkářsky. Vybrala jsem několik pravidel, která mají fungovat v té nejzákladnější rodinné vazbě (rodič-dítě), a možná jste o nich ani nevěděli!

Dobrá máma není žádná uklízečka!
Sama si dobře pamatuji, jak na nás děti maminka křičí: „Mazejte si to uklidit, nejsem žádná vaše služebná!“ A měla pravdu. I v zákoně samotném je totiž ustanoveno, že pokud je o děti řádně pečováno, podílí se i ony na péči o chod domácnosti. Dokud rodič dítě živí, má dítě povinnost doma pomáhat. Samozřejmě v tomto ohledu zákon nevymezuje konkrétní seznam úkolů, které by mělo dítě doma plnit (zítra vyluxuje, pozítří umyje okna), pouze zmiňuje, že by se dítě mělo podílet na chodu domácnosti podle svých schopností a možností (má-li vlastní příjem, tak i finančně).

I potenciální tatínci se musí starat!
Rozvedla jste se s manželem, máte dítě ve své péči a nastěhuje se k vám nový přítel… a ten si určitě myslí, že se ho vaše děti netýkají. Omyl! Zákon totiž ukládá, že na péči o dítě se podílí i partner, žije-li s dítětem v rodinné domácnosti. A to platí právě i pro partnera, se kterým jste neuzavřela manželství.
Neshody rodičů v záležitostech dítěte mohou jít až před soud

Rodiče mají za své nezletilé dítě odpovědnost, kterou musí vykonávat v souladu s jeho zájmy. Snadno se však může stát, že se v dané záležitosti oba partneři nebudou schopni dohodnout. Pokud se rodiče neshodují v záležitosti, která je pro dítě významná – nestandartní léčebné zákroky, určení místa bydliště, volba vzdělání nebo pracovního uplatnění dítěte – může v ní rozhodnout soud na návrh jednoho z rodičů.
Zákon také ukládá, že jsou rodiče povinni dítě o svém rozhodnutí, které se týká jeho zájmů, informovat tak, aby mělo možnost si na situaci vytvořit vlastní názor. Tento názor pak musí rodiče při rozhodování zohlednit! Především dítě starší dvanácti let je považováno za schopné si utvořit relevantní názor, jemuž je nutno věnovat patřičnou pozornost.

Také neobvyklé nakládání s majetkem dítěte může jít k soudu
Rodiče jsou povinni pečovat o jmění svého dítěte. I zde platí, že nedohodnou-li se o podstatných věcech při péči o jmění dítěte, rozhodne na návrh jednoho z nich soud. Rodiče potřebují souhlas soudu, pokud má být jejich nakládání s existujícím či budoucím jměním dítětem oprávněné (jedná se zde o výjimečné záležitosti nezanedbatelné hodnoty). Souhlas soudu je potřeba zejména k právnímu jednání, jímž dítě: 

  • Nabývá nemovitost či její část
  • nabývá dar, dědictví nebo odkaz nikoli zanedbatelné majetkové hodnoty
  • odmítá dar, dědictví nebo odkaz nikoli zanedbatelné majetkové hodnoty
  • poskytuje dar představující nikoli nepodstatnou část jeho majetku
  • uzavírá smlouvu zavazující k opětovnému dlouhodobému plnění, smlouvu úvěrovou, smlouvu týkající se bydlení, apod.

A co Vy, pomáhali jste doma rodičům? 😎

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account