Ambiciózní Markéta Davidovich vede nejlepší školu pro vizážistky v Česku.

Když v Česku máte ambice, nebývá to pokaždé přijato s nadšením. Markéta Davidovich se rozhodla vybudovat nejlepší make-up školu, s níž hodlá prorazit i v zahraničí. Míří vysoko, a to už podruhé. Když se tentýž plán snažila uvést do praxe před pár lety, nadšení vystřídalo velké zklamání a Markéta musela začít znovu úplně od začátku.

Nenarodila se s láskou ke šminkám, že by se v nich přehrabovala celé dny. Jak dospívala, rostla v ní spíš touha odejít z rodného Uherského Hradiště a poznat svět. Šla za ní od teenagerovského věku, kdy se zúčastnila soutěže Elite Model Look. Stala se z ní modelka, kterou agentura vypravila do světa. Markéta mohla cestovat, poznávala nové kultury, lidi, ale samotná profese ji moc nenaplňovala. „Když jsem byla malá, chtěla jsem být doktorka nebo právnička. Modeling byla skvělá zkušenost, ale od začátku jsem věděla, že mi nedává, co bych si přála. Svou roli sehrál i fakt, že na modeling jsem poměrně malá, tudíž jsem nebyla úplně ideální typ,” vypráví. Díky modelingu nicméně poznala spoustu lidí, prostřednictvím nichž se dostala k reklamě a k marketingu. Když vystudovala, přemýšlela, jestli v Londýně zůstane nebo nikoliv. „Nejsem moc trpělivý člověk a kariéra v Londýně trvá roky. Musíte tvrdě dřít a dost dlouho čekat, než dosáhnete úspěchu. Proto jsem se rozhodla vrátit zpátky do Čech. Vybudovat byznys je tady jednodušší, navíc Londýn mě naučil věcem, které tady v Česku pořád ještě moc nefungují. Je tu ohromný potenciál a ten mě lákal,” říká.

Věřit hlavně sama sobě

Po návratu z Londýna Markéta chvíli tápala. Pracovala pro různé firmy, ale nic z toho nebyla srdcová záležitost. To se změnilo v okamžiku, kdy poznala svého současného manžela, který ji přivedl na myšlenku založit školu pro budoucí vizážisty. Škola už vlastně částečně existovala, jen to bylo jakési dítě, které ovšem nikdo nechytil za ruku, aby ho vedl. „Byla to výzva a obrovská možnost seberealizace,” ohlíží se pár let zpátky. Práci obětovala kus sebe, jenže když se začalo dařit, přišla rána, kterou nečekala, navíc od její nejbližší kolegyně, které stoprocentně věřila. „Vždycky jsem byla hodně otevřená a k lidem důvěřivá. Nic nebylo tabu, hrála jsem s otevřenými kartami. A to se mi vymstilo,” říká. Musela začít budovat celý byznys znovu od začátku. „Výhoda byla, že mi bylo teprve šestadvacet. To je věk, kdy člověk rozum a přemýšlení staví až na druhé místo za ohromné nadšení. A já jsem pořád nadšená byla. Nechyběla mi motivace, proto jsem se rozhodla zkusit to znovu a vybudovat ještě něco o stupeň kvalitnějšího,” říká. Je to dva roky, co vznikl Make – Up Institute Prague, nejlepší česká škola pro make-up artisty a vizážisty v České republice.

Pracovat a žít spolu? Může to fungovat!

Markétin manžel pochází z Izraele. Seznámili se díky práci, aby o pár měsíců později začali společně podnikat. „Židé jsou velmi specifičtí lidé. Člověk by si řekl, že tak obrovský kulturní rozdíl může být pro vztah překážka, ale opak je pravdou. Všechno záleží na tom, jak o věcech přemýšlíte, zda k nim přistupujete pozitivně nebo negativně,” vypráví a dodává, že manžel ji naučil přemýšlet i o podnikání z jiného úhlu pohledu. „Tak nějak nečesky,” směje se a dodává: „Se schopností dělat věci netradičně a zaměřit se na kvalitu, což se u nás zatím moc nenosí. Lidé tady budují byznysy primárně proto, aby rychle vydělali peníze, takže kvalita jde pak logicky stranou.“ Proto také Markétin Make-up Institut navenek vypadá spíš jako zahraniční škola a mnozí studenti mají pocit, že místo Prahy studují spíš v New Yorku. „V Česku existuje spousta kurzů, v nichž se během víkendu můžete stát prakticky čímkoliv. Ale už nikdo se neptá, co budete dělat potom. Co budete dělat, až skončíte kurz a dostanete papír o jeho absolvování? … Proto jsem chtěla vybudovat školu, která se o studenty postará i po dokončení kurzu. Není mým cílem vychovat vizážistku, která si nakoupí vybavení a bude sedět doma na židli a čekat na zakázku. Proto ke škole máme i agenturu, která našim absolventům zprostředkovává práci, proto máme kurzy marketingu, kde se kurzisté učí, jak umět své služby nabídnout zákazníkům,” vypráví. V Česku funguje Make-Up Institut druhý rok a Markéta brzy plánuje rozšířit své služby i do zahraničí. „Poučila jsem se a nikam nespěchám. Chráním si svoje know-how, dokonce tak, že zamykám kancelář,” říká s úsměvem. Tu sdílí právě se svým manželem. Lze podle ní skloubit úspěšný byznys a šťastný partnerský vztah, když se dva lidé od sebe prakticky nehnou? „My prací žijeme. Podřizujeme jí skoro celý život, ale nebereme to jako oběť,“ říká. „Manžel ví, kdy jsem v práci, a co tam dělám. Proto mi nikdy nevyčítá, že nemám čas na domácnost, že není uvařeno, že chodím domů pozdě večer. A nedělám to ani já jemu. Jsme partneři, nebojujeme jeden proti druhému. Proto nám funguje podnikání i partnerství,“ uzavírá.

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account