Janu Havrdovou nejspíš znáte jako moderátorku pořadu České televize Sama doma. Kromě toho je ale také prezidentkou Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz a prezidentkou České komory fitness.
8.00
To už jsem nejméně hodinu a půl vzhůru. Mám připravené svačiny, snídani pro celou rodinu a uklizený dům. Těsně po osmé sedám do auta a vezu do školky moji nejmladší dceru Aničku. Když vysílám Sama doma, je to jednodušší. Nemusím se vůbec líčit a vyrážím z domova často jen tak, rozježená. Vlasy si pak myju až těsně před odjezdem do televize.
10.00
Pokud to jde, snažím se po příjezdu ze školky stihnout ranní běh a rychlé jógové protažení. Pak buď vyrážím do České televize, nebo pracuji jako manažerka pro Český svaz aerobiku a fitness FISAF, popřípadě jeho mezinárodní matku FISAF International a Českou komoru fitness. Některý den mám jednání, jiný je to víc práce u počítače. Denně mi chodí kolem stovky mailů, které musím vyřídit. Jednou týdně mám angličtinu, kterou jsem si dala závazek průběžně vylepšovat. Musím ji v písemné i mluvené podobě používat prakticky denně, bohužel v mezinárodní sportovní federaci je víc nerodilých mluvčích. Řeč, kterou si pak v téhle úzké komunitě vytváříme, je často opravdu šílená kombinace špatných návyků. Říkám tomu bruselská angličtina. Sice si rozumíme, ale rodilým mluvčím stojí vlasy hrůzou na hlavě. Takže se snažím to vylepšit.
12.00
Když vysílám, dokončujeme poslední přípravy pro přímý přenos, který začíná ve 12.30. V ostatní dny je to čas, kdy vyrážím coby taxikářka pro své děti. Anička je ve školce, Pepíno ve druhé třídě ve škole. Ze školy a školky buď ještě stihneme rychlý nákup, nebo jedeme rovnou domů a Aničku dávám spát. Nemusí už spát každý den, ale když odpočinek zvládneme, je to vždycky lepší.
14.00
Kolem druhé býváme většinou doma. Anička je v posteli a s Pepínem děláme úkoly. Snažíme se všechno stihnout tak, abychom odpoledne zvládli jeho kroužky a nemusel už se učit večer. Pokud nám to jde rychle, jde si hrát a já sedám znovu k počítači k další vlně korespondence. Když vysílám, pomáhá mi s dětmi maminka. Z televize pak jedu rovnou domů, kde si děti přeberu, a nastupujeme odpolední program.
16.00
Tenhle čas je ve znamení kroužků. Obě malé děti mají výtvarku a sportovní kroužky. Někdy je to logisticky náročné, například když jednomu dítěti končí kroužek o deset minut dřív než druhému, s nímž jsem na druhém konci Prahy. To pak nastupuje rodina nebo kamarádky sousedky, se kterými si občas pomáháme a děti vyzvedáváme. Naštěstí můj nestarší syn Albert už je samostatná jednotka. S ním už po Praze popojíždět nemusím, naopak častokrát mi pomůže.
18.00
Doba vaření večeře. Vařím obvykle dvě jídla, jedno klasické pro děti a jedno zdravější pro dospěláky. Momentálně se pokouším vařit bez mouky a cukru. Dokonce jsme s kamarádkami založily web s recepty – www.ourlovelycooking.com, ale děti nám zdravé věci nechtějí jíst. Aktuálně preferujeme paleo styl stravování. Pepíno, když chce něco označit jako super zdravé, řekne, že je to prostě “úplně paleo”. Od sedmi se snažím sledovat Události na České televizi. Je to náš každodenní televizní rituál a je pro mě důležité mít přehled. U televize každopádně nesedím, ale uklízím kuchyň, likviduji špinavé prádlo, pouštím pračku, prostě klasické domácí práce.
20.00
Po osmé buď sedám na chvilku k televizi a trochu odpočívám nebo nastává třetí kolo práce. Řeším odpolední maily nebo věci, na které nebyl přes den čas. Před devátou jdou děti do vany a do postýlek. Každý den čteme pohádku. Když usnou, zůstanu s nimi chvíli v posteli. To je chvíle, kdy relaxuju, projedu Facebook, podívám se na zprávy na internetu a tak dále.
22.00
Pokud nehoří žádná práce, snažím se v tento čas dostat do vany a do postele. Někdy to vyjde dříve, někdy později. Každý den se snažím před spaním číst, ale moje spotřeba knih je minimální. Po pár odstavcích většinou usínám. Pokud druhý den vysílám, ještě si v tenhle čas projdu scénář, popřípadě hledám na internetu doplňující informace a dělám poznámky.
má můj obdiv:)