Mnoho z nás už bere jako samozřejmost, že s chladnějším obdobím přichází také rýma, kašel, nachlazení, velká únava a často i zdánlivě nepochopitelný smutek. Jsme bez energie, chybí nadšení a vitalita. Jak se tomu bránit a podobným příznakům předcházet?

Stejně jako se příroda pomalu ukládá k zimnímu spánku, něco podobného se odehrává i v našem těle. Je po sklizni, stromy se pomalu zbavují listí. Energie se stahuje ke kořenům, které je třeba dostatečně posílit na zimu. A naopak, vše nadbytečné, co by nás zatěžovalo, je třeba vyhodit. V přírodě, doma i v nás. Proto je podzim vhodný na protřídění starých věcí a zbavení se všeho, co už nepotřebujeme. Lpění na starých věcech, stejně jako myšlenkách, by vám bránilo posunout se dál.
I pro nás je to období, kdy se energie stahuje dovnitř, je tedy třeba dostatečně zahřát povrch těla, teple se oblékat, chránit si krk, hrudník i záda a zbytečně neprochladnout. Pokud se zpotíme třeba při běhání, neměli bychom se nechat ofouknout větrem, ale volit vhodné oblečení, které nás ochrání. Posílit svou imunitu můžeme i vhodně zvolenou stravou, adekvátním pohybem, ale i dostatečným odpočinkem. Vysílení je vždy otevřená cesta pro možné onemocnění. Zda vás viry a bacily přemohou, záleží na odolnosti, či oslabení vašeho organismu.

Je třeba posílit plíce a tlusté střevo, uvolnit emoce
V tomto období jsou z pohledu tradiční čínské medicíny nejvíce zatížené plíce a tlusté střevo, jež mají přímý vztah k imunitě. Proto je třeba je co nejvíce posílit. Dýchejte tedy hluboce a do celého těla, abyste dodali organismu dostatek kyslíku a energie a chránili se tak proti chladu, vlhku a větru. Vhodné je například i cvičení jógy s hlubokým dechem.

Správná funkce tlustého střeva pomůže tělu zbavit se přebytečného odpadu. Jak už víme, čím větší zátěž tělo má, tím spíše onemocní. Překážkou může být právě zácpa, která zadržuje vše tělu již nepotřebné. Dlouhodobě neléčená zácpa pak může vést i k hemoroidům, zvýšenému cholesterolu, či plísňovým a alergickým onemocněním, dokonce až rakovině. Proto ji nikdy nepodceňujte. Ukazatelem správné střevní rovnováhy je jazyk, který by měl být čistý, nerozpraskaný a bez povlaku.
Uškodit nám však může i uchovávání starých křivd a bolestí, s nimiž jsme se ještě nedokázali vyrovnat. Cítíte-li tedy smutek, prožijte ho do hloubky, vyplačte se, smiřte se, odpusťte a očistěte se i na psychické úrovni. Možná je to právě to „ono“, co vám brání pohnout se z místa. Udělejte proto za starými nedorozuměními tlustou čáru, otevřete se tak něčemu novému.
Při nachlazení hodně pijte, doplňujte vlákninu a zahřejte nohy
Pokud už jste nachlazení, trápí vás kašel, či máte potíže s plícemi, nepodceňujte nikdy tyto signály, aby nebylo ještě hůř. Odpočívejte, nepřetěžujte se a hodně pijte. Zahřát a posílit tělo je nutné i zevnitř. Dopřejte si teplé snídaně, obilné kaše se skořicí, polévky, silné vývary a lehce kořeněná jídla. Zázvor užívejte nejen jako teplý čaj, ale využijte ho i do jídel. Ostrá chuť rozproudí energii. Nejvhodnější jsou jídla delší dobu vařená.
Na zvýšenou teplotu pomohou citrusové šťávy, na nohy vás postaví bylinkové čaje. Můžete si pořídit už hotové směsi bylinek – průduškový čaj, čaj proti nachlazení a podobně. Dobře vám udělá heřmánek, jitrocel, mateřídouška a sléz. Blahodárné jsou i šípky, dobromysl, fenykl, lipový či diviznový květ, nať tymiánu a máty peprné. Nezapomínejte ani na anýz, kořen lékořice a list šalvěje. Pomůže i bylinný výplach a kloktání.

Udělejte si před spaním teplou koupel chodidel, nebo ještě lépe vložte nohy do horké lázně s mořskou solí až po kolena. Pak si oblečte teplé ponožky. Chraňte nohy před prochladnutím. Naše nohy jsou jako kořeny stromu, které je nutné zvláště v zimě chránit a udržovat v teple. Pokud promrznou kořeny rostlin, na jaře už nevyrostou.
Podzimní nachlazení může doprovázet právě i zácpa. Trvá-li déle, v těle se hromadí toxiny, které zvyšují napětí a vyčerpání. Špatné vylučování se pak může projevit i na pokožce. To znamená, že stav vaší kůže signalizuje vnitřní stav organizmu. A často nás až tyto vnější a viditelné projevy přinutí k vhodným a potřebným změnám. Omezte tedy včas množství ucpávajících potravin, nejezte velké množství jídla najednou, doplňujte vlákninu a hodně pijte!

Mohlo by vás také zajímat:
Cítíte zimu a chlad? Syrové ovoce a zeleninu na podzim vyměňte za tepelně zpracované 
Na podzim očistěte tělo, mysl a vykliďte skříně
Polévka vás postaví na nohy a pomůže i při hubnutí

Zdroj: Ivana Sýkorová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account