Cvičení pro tělo i mysl: Jak najít vhodnou sportovní aktivitu po náročných dnech
V září dětem začala škola a já se opětovně vrhám do pracovního rytmu. Vědoma si skutečnosti, že mé psychické vypětí (o které se spolehlivě postará má rodina i zaměstnavatel) potřebuje kompenzaci, pro sebe hledám vhodnou sportovní aktivitu. Při troše snahy a skutečné vůle se mi snad podaří nalézt i pár desítek minut v mém jinak nabitém rozvrhu. A jaký sport si vyberu? Kickbox nebo raději jógu?
Toužíte si během sportovní aktivity mentálně odpočinout?
Chcete zpevnit tělo a srovnat bolavá záda?
Toužíte v sobě objevovat svůj skrytý potenciál?
Těšte se. Všechny sportovní aktivity, kterým se budu věnovat, naplňují tyto potřeby. A přinesou vám mnohem více…
Ať už se věnujeme jakémukoliv sportu, od těch skupinových po individuální, od jejich praktikování na souši, ve vodě či ve vzduchu, vězme, že s každým dalším tréninkem pronikáme hlouběji nejen do techniky provádění pohybů, ale především sami do sebe. Trénink po tréninku lépe známe možnosti svého těla, které vědomě a postupně posouváme dále, učíme se rozpoznat signály, kterými k nám tělo hovoří a naslouchat jim. Nyní nemám na mysli omílanou větu našeho línějšího já: „Pro dnešek stačí, pustím si raději nějaký hezký film“. Mám na mysli náš vnitřní hlas, který nás v každodenním životě doprovází a vede tím správným směrem, i ve věci sportu a návratu ke své přirozené váze.
Pokud se rozhodnete u sportu setrvat a věnovat se mu pravidelně alespoň dvakrát týdně, nebo sportovní aktivity budete střídat, záhy zaregistrujete obrovský přínos na vícero úrovních.
Proč cvičit pravidelně:
Díky produkci endorfinu, hormonu štěstí, budeme vyrovnanější a spokojenější. Pokud nebudeme mít mezi aktivitami dlouhé pauzy, hladina endorfinu zůstane dlouhodobě vyšší.
Tělo si zvykne na fyzickou zátěž a zrychlí se metabolismus. Budeme rychleji trávit a tím i vylučovat. Pokud některé z vás trápí nepravidelné vyprazdňování, vězte, že řešení je nasnadě.
Posílíme a okysličíme celé tělo zevnitř. Zlepší se funkce všech orgánů, posílí se imunita.
Klouby budou pohyblivější, svaly silnější a pružnější.
Dle slov paní Doc. PhDr. Evy Blahušové CSc, odbornice, pedagožky a autorky mnoha publikací ve věci tréninku a sportu, je pružný a protažený sval dlouhý a štíhlý a dělá tedy dlouhé a štíhlé tělo. A to je to hlavní, po čem většina z nás touží.
Uvědomme si však, že pokud se nám sport stane součástí života, najdeme v něm zalíbení, stane se doslova vášní, budeme z něj přednostně těžit na úrovni mentální, emoční a duševní a to krásné a štíhlé tělo přijde jako bonus. A už nám zůstane.
Skoncujme s nárazovým hubnutím jednou pro vždy a objevte svou vášeň v pohybu…
Pět bezva tipů na nejvhodnější cvičení pro ženy:
Jóga v jakékoliv formě: Hatha jóga, Flow jóga, Bikram jóga, Powerjóga, Vinyasa jóga, Hormonální jóga a mnohé další. Každá nás svým způsobem rozvíjí nejen na tělesné úrovni, ale především na té duševní a emoční.
Pilatesova metoda základní cvičení na podložce i s využitím pomůcek jako jsou overbally, posilovací gumy, válce nebo balanční podložky. Pilatesova metoda rozvíjí a tedy zpevňuje svaly břicha a potažmo zad, působí tedy výborně nejen jako prevence, ale i jako spolehlivá léčba bolesti zad.
Plavání rozvíjí kapacitu plic, přiměřené tempo nás dostane do aerobní, tedy hubnoucí fáze – již po zhruba 15 minutách. Vhodné je střídat styly a především plavat s brýlemi a potápět hlavu. Bývá vám při vstupu do bazénu zima? Dejte si před plaváním horkou a posléze ledovou sprchu. Skutečně to pomáhá.
Chůze či Běh velmi příjemný, přirozený a zdravý pohyb v lese a jinde v přírodě. Také zlepšuje kapacitu plic a je spolehlivým partnerem při formování postavy. Je třeba si však hlídat tepovou frekvenci a nepřekročit její výši. Zjednodušeně si vypočteme svou aerobní tepovou frekvenci jako 60% – 80% maximální tepové frekvence – TF. Max TF je 220 minus náš věk. Při nepřízni počasí doporučuji H.E.A.T. program nebo Alpining v některém z fitness center. Pokud pohyb prováníme správně, zapojujeme do něj celé tělo a pohyb je vyvážený.
Cyklistika opět krásné spojení pohybu s přírodou. Ovšem s ohledem na zatížení zad při dlouhém sedu a svalů nohou doporučuji kompenzační cvičení třeba ve formě Pilatesovy metody. Uleví bolavým a ztuhlým svalům z jízdy.
Baví vás jiné aktivity, které jsem nezmínila? To je bezva! Vrhněte se s vášní na tanec, skákání na trampolínách, bojové umění či tai – chi. Mějte však stále na VĚDOMÍ své tělo. Pokud pocítíte jakoukoliv nerovnováhu z pohybu, vyrovnejte ji jiným cvičením. Zjednodušeně řečeno, pokud při vašem oblíbeném sportu využíváte především spodní část těla, doplňte svůj trénink aktivitou, která bude rozvíjet horní část těla a naopak.
Omezení neexistují. Stačí, když budete svůj oblíbený sport provádět s BDĚLOU MYSLÍ a ŽELEZNOU PRAVIDELNOSTÍ.
Zdroj foto:Pixabay.com