Dříve jsem dokázala sedět pod horkou vodou tryskající ze sprchy celé minuty, milovala jsem teplé koupele. Studená voda pro mě představovala nutné utrpení pro zachování osobní hygieny jen na pionýrském táboře. Na druhé straně jsem jako dítě netrpěla zimnicí při vstupu do bazénu, naopak, po hodinách máchání a skotačení ve studené vodě mě s upozorněním na mé modrající rty pod pohrůžkou násilí odnášela máma…
Ale časy se mění, k lepšímu. Uvědomila jsem si, že po teplé koupeli nebo horké sprše jsem sice uvolněnější, zato pekelně unavená. Když jsem v období intenzivní fyzické únavy z nedostatku spánku během rané péče o své dvě ratolesti po ránu vyzkoušela pro změnu sprchu studenou, výsledek byl nesrovnatelný. Do ledové sprchy se každé ráno vracím jako do otevřené náruče, jež mě nakopne na celý den.
Dnes se otužuje celá naše rodina, kromě manžela jsme zapojili i naše dvě děti. Každý den po omytí v teplé vodě čekají jako vojáčci ve vaně na ledovou sprchu. Křičí a smějí se současně a nejednou se syn nechal po ukončení „martýria“ slyšet: „Ještě, ještě!“
Pět hlavních důvodů, pro které stojí za to zatnout zuby a jít do toho:
Zlepší se imunitní systém, organismus je méně náchylný k nemocem z nachlazení. A pokud přeci jen nějaké onemocnění přijde, průběh je lehčí a kratší. Otužování posiluje celé tělo, zlepšuje kardiovaskulární systém, posiluje srdce a má vliv na snazší vyrovnávání se s alergiemi.
Díky intenzivnímu prokrvování i té nejsvrchnější vrstvy kůže má pokožka dlouhodobě zdravější a jasnější vzhled.
Především ženy „zimomřivky“ ocení lepší adaptaci organismu na rozdílné teploty. Jednoduše, už vám nebude všude zima.
Studená voda nás doslova energeticky nakopne. Budete mít sílu i výdrž za dva.
Zlepší se vaše psychická odolnost, protože krůček po krůčku posouváte své hranice zóny pohodlí.
Je to velmi ekonomická prevence, kromě pár litrů vody vás nestojí nic navíc. :- )
Pět pravidel správného a zdravého otužování:
Pravidelně. Nejlépe denně, například po ránu nebo večer před usnutím.
Dlouhodobě. Nevzdávat to po tom, co se nám dvakrát nechce do studené sprchy. Otužujeme se celý život.:-)
Otužování je pro zdravé jedince. Pokud na nás „něco leze“, počkáme do úplného vyléčení.
S otužováním začínáme od nuly a postupujeme krůček po krůčku. Nejprve začneme vlažnou vodou, teprve po pár dnech či týdnu jemně ubereme na teplotě. A takto pokračujeme dále. Tady nic neuspěcháme.
Nejšetrnější nejen pro lidi s onemocněním srdce, vysokým krevním tlakem či pro lidi vyššího věku je začít si nejprve omývat ve vlažné vodě (až později úměrně s tréninkem organismu ve studené či ledové vodě) chodidla, přidat kotníky, nohy od kolen dolů, stehna a nakonec celé nohy. Potom začneme omývat dlaně, předloktí a celé paže. Až poté, co si naše tělo zvykne na danou teplotu u končetin, začneme opatrně sprchovat břicho, hruď a záda. Nezapomeneme na obličej a zátylek. (Po saunování je nutné zchladit celou hlavu). Sprchovat se můžeme jednu až dvě minuty.
Podělím se s vámi i o úžasný „vylepšovák“ skvělého jogína, André van Lysebetha, který v sedmdesátých letech minulého století představil jógu západnímu světu. Ve své knize Lekce jógy zmiňuje, že je vhodné nejprve na sucho třít tělo suchou žínkou a teprve poté se osprchovat v co nejstudenější vodě. Tato kombinace prý tonizuje celý sympatický nervový systém, probouzí kůži a aktivuje termoregulační mechanizmy, které nás chrání před přehřátím anebo podchlazením. Mohu vřele doporučit.
Jako dítě a adolescent jsem měla neustále nějakou chorobu, dnes je situace úplně jiná. Téměř nebývám nemocná, občasná rýma sama odejde za tři dny a antibiotika neznám. Své děti vedu stejně. Ze školky občas přijdou s nudlí, ale do dvou dnů je klid a všechna nachlazení mají hladký průběh. Jděte do toho také! Zpočátku se nechce, ale výsledek stojí za to! Zdraví, síla a krása!
Zdroj foto:Pixabay.com