Historie oslav Beltaine: Od keltských rituálů po dnešní Čarodějnice

Předvečer 1. května je velice významný. Je oslavou ohně, kterým se spálí vše staré. V germánské tradici se tato noc nazývá Valpružina. Keltové ji pojmenovali Beltaine. A my ji dnes známe jako Čarodějnice.

Láska, barvy a plodnost
Příroda je již úplně probuzená, je plná energie a radostného života. Vše je nabité láskou, barvami a neskutečnou silou plodit.  Sexuální energie světa jsou právě tuto noc na vrcholu.  A je důležité tohle vše probudit i v nás samotných. A právě síla ohně nám v tom může pomoci nejlépe. Však význam slova „beltaine“ nám to dokazuje sám. Ve staré keltštině znamenal „jasný a zářivý“ oheň. Odevzdáme mu to, co již nepotřebujeme a přijmeme od něho to nové, nabité a jiskřivé.

Spojení dvou polovin
Beltaine je jedním z největších svátků ročního cyklu. Spojují se protiklady. Oslavuje se mužský a ženský princip. Bůh světla se tohoto dne spojuje s vládkyní noci. Jedná se o spojení dvou polovin, jež patří dohromady. K oslavám tohoto svátku patří hlasité zpěvy a již zmíněné ohně, které symbolizují úplné probuzení přírody. V ohních se pálili slamění panáci, kteří se vyráběli na Samhain. Nyní již nebyli potřeba, a proto se vhodili do ohně jako symbol odchodu temných časů.

Tanec okolo ohňů a nespoutané milování
Muži a ženy pálili u svých ohňů vše staré a nečisté, co se nashromáždilo během zimy. Přijímali novou sílu na nadcházející období. Mezi ohni se stavěly májky z břízy, které byly ovázané spoustou barevných stuh. Ty symbolizovaly růst, život a plodnost. Ženy a muži okolo ohňů tančili a radovali se. A jedním ze zvyků bylo, že si v tento den sundávali snubní prsteny a všichni společně se účastnili rituálů. Například skákáním přes oheň a milováním se. Tuto jedinou noc v roce měli dovolené se milovat s kýmkoliv. Bylo to poděkování přírodě za její plodnost. A údajně to pomáhalo zajistit dobrou úrodu v nadcházejícím létě. Milovali se nejčastěji právě v polích a loukách.

Zakázané oslavy
A přesně tyto oslavy se znelíbily církvi. Křesťanští kněží začali šířit, že nespoutaná ženská sexuální energie je hříchem. Označovali účastnice těchto rituálů za čarodějnice a upalovali je. A zde se vzal název, jak jej známe dnes. Ale to vše je naštěstí za námi a my se sami můžeme rozhodnout, jak tento svátek oslavit. Je mnoho způsobů, jak vzdát hold energiím, které k nám v tuto dobu přicházejí. Když nezapomenete na zapálené ohně, čerstvé květy, břízu a barevné stuhy, váš rituál jistě bude úžasný.

A tak vám přeji, ať si tuto kouzelnou noc užijete vášnivě, radostně a velkolepě.*enzo**heart*

photo credit: LenkaŽENA s.r.o.

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account