Z botanicého hlediska nejsou ořechy kešu ořechy ani peckovice, ale nažky. Doba sběru nažek je červenec – září. Jeden strom může vyprodukovat až 50 kg kešu oříšků za 1 rok. Oříšky kešu se konzumují syrové (tj. částečně opražené) nebo pražené s přídavkem soli. U některých jedinců mohou vyvolávat alergie. Využití jednotlivých částí rostliny:
-
Plody - nažky (oříšek kešu) - oddělené nažky se praží a loupou. I s použitím mechanizace je to velmi pracné, ale nezbytné.
Slupka, v které je ukryto semeno, obsahuje dráždivou látku, která se neutralizuje až teplem.
Skořápky (osemení) - obsahují smolnatý olej (kardol), který se průmyslově zpracovává, odolává hnití.
Zdužnatělé stopky – obsahují vitamin C, používají se k výrobě vína a šťávy.
Plod – (ořechy nebo tzv. kešu- jablka) – z kvašených plodů se vyrábí likér.
Oplodí - balzám obsažený v oplodí slouží k přípravě nesmazatelného inkoustu.
Kmen – kvalitní a velmi cenné dřevo, které odolává hnití.
Kůra, větve, kešu- jablka – krmení dobytka.
-
tuky – nasycené, polynasycené a velké množství nenasycených mastných kyselin, které snižují hladinu cholesterolu v krvi
sacharidy
bílkoviny
vlákninu
betakaroten
vitamíny skupiny B (např. B1, B2, B5, B9-kyselina listová)
vitamin D
vitamin E
železo
zinek
hořčík – společně se slunečnicovými semínky nejvyšší obsah z ořechů a semen
draslík
fosfor
-
mají léčebný účinek na oči, sliznici i kůži – vlivem velkého množství karotenoidů
posilují nervovou soustavu – snižují podrážděnost, deprese, nervozitu
pomáhají při únavě a slabosti
tlumí křeče podrážděného střeva
snižují hladinu cholesterolu v krvi
pomáhají při bolestivé menstruaci
podporují regeneraci
odstraňují chudokrevnost (anémii)
podporují růst buněk
účastní se na tvorbě spermií
pomáhají při angíně pectoris









Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...