150 ml oleje
5 lžic cukru
špetku soli
1 vejce
500 g polohrubé mouky (lze kombinovat i jinou - špaldovou, pohankovou,..)
1/2 kostky čerstvého droždí (nebo 2 lžičky sušeného) Pokud používáte domácí pekárnu, vložte do ní ingredience v uvedeném pořadí. Pokud dáváte přednost (nebo nemáte zbytí) klasickému zadělávání v ruce, do mouky udělejte důlek, rozdrobte droždí, přidejte špetku cukru, zalijte vlažným mlékem a nechte vzejít kvásek. Přidejte ostatní suroviny a zadělejte kompaktní těsto, které nechte hodinu kynout. Z těsta můžete tvarovat několik malých koláčků, nebo jako já, jeden velký. Vystačil mi na celý plech. Kraje koláčů pomašlujte rozkvrdlaným vejcem a pak na těsto dejte, co máte v plánu. Já použila makovou náplň (z bílého máku) a švestky. Na závěr je možné posypat žmolenkou z hrubé mouky, cukru, másla a já přidala ještě skořici a namleté mandle. Vše pečte na 180 °C, dokud nebudou okraje "zlaté". Maková náplň: 100 g mletého máku 150 ml mléka 2 lžíce rumu 60 g perníku na strouhání popřípadě cukr, podle chuti - ale pozor, perník už je sladký V mléce uvaříme mák, přidáme ostatní suroviny a necháme mírně vychladnout. Dáme pak na koláče, do buchet, závinů ;-) Ať chutná! K.
Více mých receptů najdete na https://katfoblog.blogspot.com/









Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...