103

Kam oko v ředitelských kancelářích firem dohlédne, tam sedí prakticky pouze muži. Ženy proto začaly hledat nové možnosti, jak současný stav změnit a inspirovaly se od šéfky internetové komunitní sítě Facebook Sheryl Sandbergová.

Sheryl Sandbergová vydala knihu, kterou americká média označila za manuál či manifest moderní feministky. Její literární prvotina Lean In (Opřete se do toho) vybízí ženy, aby se daly do pohybu a skloubily svůj pracovní život s životem rodinným. “Věřím, že svět by byl lepší, kdyby polovinu našich podniků a zemí řídily ženy a kdyby polovinu našich domácností řídili muži,” tvrdí nadaná třiačtyřicetiletá podnikatelka.

Žen manažerek je v USA jen 15 procent. Ve Spojených státech tak sílí veřejné hnutí za vyšší počet žen ve vysokých manažerských pozicích,  i přestože podíl vysoko postavených žen v USA je vyšší než například v Evropě. V Evropě je ve vedoucích pozicích v průměru 14 procent žen. Ovšem zatímco třeba ve Finsku je průměr 27 procent, na Maltě nebo Kypru je to méně než čtyři procenta.

V Česku je to více než 15 procent a tzv. šéfů v sukních“ jen přibývá. Ve vedení stovky největších firem v Česku už stojí 31 žen. Jen za poslední rok jejich počet vzrostl o dvě. Nejvíc se ženy prosadily na pozici jednatelky společností s ručením omezeným. Zatímco v roce 2000 tuto pozici nezastávala ani jedna žena, letos mezi stovkou jednatelů největších firem bylo žen jedenáct.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account