Ženy s.r.o.
ReceptyBlogySoutěžeOtestovánoVyhledávání

Recenze knihy Přežila jsem Osvětim

„Paměť je světlo, které osvětluje budoucnost za pomocí zkušeností minulosti.“

– Tadeusz Andezejevski, syn autorky knihy -   Jako laik se o problematiku koncentračních táborů zajímám již léta, načteno mám opravdu dosti knih s touto tématikou, a proto si dovolím tvrdit, že román založený na skutečných událostechKrystyny Żywulske, vlastním jménem Sonii Landanové, je jedna z nejlépe popisujících každodenní hrůznosti v osvětimském pekle. Krysia do Osvětimi doputovala v srpnu roku 1943 přímo z gestapácké vyšetřovací věznice Pawiak ve Varšavě. Uvězněna nebyla pro svou židovskou krev, ale pro příslušnost k odbojovému hnutí. V Osvětimi vyfasovala číslo 55908 a přežívala zde, jak se dalo. Mnohé záviselo na štěstí, jiné zase na ochotě pomoci od druhých lidí. Jako pravá Polka se do odboje zapojila i v samotném táboře. Díky tomu měla konexe a dokázala přežít i v situacích, ve kterých jiní neměli ani tu nejmenší šanci. Výhodou byla také skutečnost, že pracovala „v baráku“, tedy skryta před nevyzpytatelnými vlivy počasí. Avšak psychicky strádala o to více, protože „vítala“ nové transporty v tzv. „sauně“ odkud většina lidí putovala rovnou do plynu. Počátkem dubna 1944 byla přesunuta do Březinky, kde pracovala v komandu, díky němuž si neskrývaně užívala neobyčejně privilegovaného postavení (alespoň co se táborových podmínek týče). Více k recenzi zde: https://www.knihcentrum.cz/recenze-prezila-jsem-osvetim  Technické poznámky: Kniha byla vydána v roce 2021 nakladatelstvím XYZ. Celkem má 336 stran. Napsala Krystyna Żywulska. Z polského originálu přeložil Martin Nový. ISBN 978-80-7597-846-2.

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíte .

Načítání komentářů...

Festival žen pro budoucnost: Mezinárodní mírový den žen inspiruje dialog a jednání

Související články