Ženy s.r.o.
ReceptyBlogySoutěžeOtestovánoVyhledávání

Práce s lidmi - jak je nezabít

Mladý nezatížený člověk plný ideálů může zatoužit pomáhat druhým a pracovat s lidmi, nebo-li ve službách. Jenže v závislosti na věku a zkušenostech nadšení "pro dobrou věc" může začít uvadat... Práce s lidmi. Pro nezkušeného člověka to může znít jako zajímavá a ušlechtilá výzva. Jenže... ideály a realita se často diametrálně liší. Člověk může chtít pomáhat, ale... Pak zjistí, že ani neslyší poděkování, jen kritiku. Jak zvládnout deziluzi v práci s lidmi? Člověk může mít dobré úmysly, ale to samotné bohužel všechno nespasí. Někdy člověk dává to nejlepší ze sebe a odpověď je velmi vlažná, někdy až hrubá a tvrdá. Proč?! Ano, mluví se o nezištné lásce, nečekejte odměnu. Bohužel tohle ve službách platí dost spolehlivě. Můžete udělat své maximum a stejně se najde někdo nespokojený. Je potřeba brát věci sportovně. Ono je téměř nemožné se zavděčit všem. Kritika nutně neznamená, že jste budižkničemu. Existuje konstruktivní kritika. A taky osobní útoky. To je potřeba rozlišovat. Bohužel kolem nás nejsou jen pohodoví, vyrovnaní, féroví a přející lidé. Takže ano, buďme připraveni na podpásovky, křivá obvinění, ústrky, ponižování... I takoví umí lidé být. Mindráky, emoční nezralost a zákeřnost není potřeba brát osobně. Ano, někdy práce s lidmi umí zhořknout. Ale buďme dost silní na to se nesnížit na úroveň těch, co mají potřebu škodit. Sílu nám může dodat rodina a přátelé, kteří dokážou ocenit, co pro ně děláme. Taky klid v přírodě může být příjemným protipólem hlučným klientům a kolegům. Je krásné pomáhat druhým, ale bez vděku a slušnosti se tato snaha může časem vytratit i u největších idealistů.

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíte .

Načítání komentářů...

Festival žen pro budoucnost: Mezinárodní mírový den žen inspiruje dialog a jednání

Související články