Je však pozoruhodné, jak ve svém dramatu „Uzavřená společnost“ charakterizoval peklo:
Uvádí tři zemřelé do jedné místnosti, která nemá ani okna, ani dveře.
Všichni tři jsou sobci, lpící na svých vášních a náruživostech.
Každý z nich vypráví příběh svého života. Chce, aby ti druzí s ním měli soucit, nebo aby ho alespoň vyslechli.
Každý však mluví jen sám o sobě, každý myslí jen sám na sebe. Nikdo nenaslouchá ani trochu tomu druhému, natož aby se ho snad dotkly jeho starosti a trápení.
Vůbec tu neexistuje nějaký rozhovor - každý mluví jakoby do prázdného prostoru a nenalézá kontakt s těmi druhými.
Nemohou odejít a nemohou žít spolu. Navzájem si dělají ze svého života (po smrti!) peklo. Konečně jeden konstatuje: „Jsme v pekle!“
A druhý se diví: „Cože, v pekle? Bez ďáblů?“
„To je úspora personálu. My sami jsme si navzájem ďábly!“
________________________ Peklo - to mohou být i ti druzí. A vůbec ne jen ti „zlí“ druzí.
Prostě a jednoduše ti, kteří nemají nikoho rádi, protože i my je nemáme rádi.
Takoví lidé by vůbec nemohli žít v nebi, protože se tam nehodí.
Všichni tři jsou sobci, lpící na svých vášních a náruživostech.
Každý z nich vypráví příběh svého života. Chce, aby ti druzí s ním měli soucit, nebo aby ho alespoň vyslechli.
Každý však mluví jen sám o sobě, každý myslí jen sám na sebe. Nikdo nenaslouchá ani trochu tomu druhému, natož aby se ho snad dotkly jeho starosti a trápení.
Vůbec tu neexistuje nějaký rozhovor - každý mluví jakoby do prázdného prostoru a nenalézá kontakt s těmi druhými.
Nemohou odejít a nemohou žít spolu. Navzájem si dělají ze svého života (po smrti!) peklo. Konečně jeden konstatuje: „Jsme v pekle!“
A druhý se diví: „Cože, v pekle? Bez ďáblů?“
„To je úspora personálu. My sami jsme si navzájem ďábly!“
________________________ Peklo - to mohou být i ti druzí. A vůbec ne jen ti „zlí“ druzí.
Prostě a jednoduše ti, kteří nemají nikoho rádi, protože i my je nemáme rádi.
Takoví lidé by vůbec nemohli žít v nebi, protože se tam nehodí.




-scaled-e1777480317930.jpg)




Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...