Máte pocit, že jíte zdravě? Přemýšlíte nad svým jídelníčkem, aby pomohl vašemu hubnutí, zdraví nebo celkové pohodě vašeho organismu? Jíte dostatek zeleniny a ovoce? Přesto máte pocit, že to vašemu organismu nestačí? Pestrá a rozmanitá strava rozhodně není to samé, co vyvážená strava s dostatečným zastoupením všech důležitých nutrientů. Ale je vůbec možné dosáhnout 100% příjem esenciálních živin doporučené denní dávky i přes pečlivý výběr potravin? V tomto článku se věnujeme tomu, proč je plnohodnotný jídelníček v dnešní době tak složité téma. A především, představíme unikátní F20 Complex, který byl navržen tak, aby tyto případné nedostatky ve stravě vynahradil.
Proč i ti, kdo jedí zdánlivě zdravě, mohou mít deficit důležitých látek?
Rizika nutričního znehodnocení potravin nešetrnými metodami produkce jsou již víc než jen obavou z daleké budoucnosti. Intenzivní hospodaření a následně zpracovatelský potravinářský průmysl měl v posledních několika dekádách na výživovou hodnotu základních potravin velmi negativní vliv. Půda je vyčerpaná, musí se aplikovat čím dál více agrochemikálií, což následně vede k dysbalanci mezi jednotlivými prvky a snižování původní nutriční hodnoty plodin. Některé minerály (jako je např. draslík) jsou obsaženy v nepřirozeném nadbytku „obsazují“ tak místo určené pro jiné minerály a prvky, (např. selen nebo mangan). Nerovnováha, která zde vzniká, nemůže vyprodukovat nic jiného než nutričně neplnohodnotné hybridy, tedy rostliny, které trpí stejnou podvýživou, jako my lidé. Dokonce jsou i podobně nemocné a vyžadují ošetření, která jsou obdobou našich antibiotik a očkování. Ale stejně jako u lidí, tato léčba je mnohdy jen symptomatickým přístupem zakrývajícím příznaky, bez řešení příčiny. V některých půdách už jsou minerální nerovnováhy a deficity tak závažné, že se uvažuje o plošné fortifikaci, např. selenem (v některých zemích se tak už u děje.)

Podíváme-li se na celou problematiku v širším kontextu, tak se dá říci, že společnost je tak nemocná, jak nemocná je její půda, o kterou se stará.
Na celém světě můžeme pozorovat tento fenomén deprivace zdravé půdy ovlivňující zdraví lidí, kteří pak po právu sklidí, co zaseli. Ačkoliv je půda nejdůležitějším prvkem v celém našem potravním řetězci, je nedostatečně, ba mnohdy až nebezpečně „opečovávána.“ Plodiny, které nám pak poskytuje a které tvoří základ naší stravy (ať už přímo pro výrobu potravin, tak nepřímo jako krmivo pro naše hospodářská zvířata), jsou nemocné a mají nízký nutriční potenciál. Na řadu pak ještě přichází zpracovatelský průmysl. A aby toho v té naší dokonale pestré a rozmanité stravě nebylo málo, tak výživová hodnota je nakonec ovlivněna také dlouhými transportními časy, skladováním, případně dalším technologickým zpracováním nebo kuchyňskou úpravou. Můžeme velmi správně předpokládat, že na stůl se nám dostane sice strava rozmanitá, jen některé živiny přebývají a některé důležité naopak schází.
A tak zajistit si vyváženou stravu je v dnešní době pro konzumně žijícího člověka skutečně profesionálním výkonem vyžadujícím velké úsilí, péči a čas. Jen pár vyvoleným se daří si z běžných potravin tvořit plnohodnotný jídelníček a ti osvícenější včas pochopí, že za těchto nepřirozeně extrémních podmínek se vyplatí používat doplňky stravy.
A jaké jsou nejvíce deficitní látky v našich podmínkách?
Bohužel je stále možné setkat se s názory některých odborníků na výživu, jež popírají význam suplementace a hlásí cosi o dostatečném pokrytí z běžné, pestré a rozmanité stravy. Kdokoli poučený z praxe ví, jak závažným problémem je moderní hyperkalorická podvýživa s deficiencemi v celé řadě mikronutrientů. V našich podmínkách bývá téměř vždy deficitní vitamín D a omega-3 mastné kyseliny, respektive DHA a EPA, a to prakticky v patologicky nízkých hodnotách. Významné procento lidí trpí nedostatkem hořčíku a zinku, problematický bývá překvapivě i příjem obyčejného vitamínu C a některých vitamínů skupiny B. Dramatické změny našeho životního stylu se podepsaly na tom, že i další vitamíny, minerály a stopové prvky se nám z potravního řetězce vytrácí nebo jsme na jejich příjem začali mít zvýšené nároky. Množství, které bylo dříve dostačující, už za těchto okolností nestačí. V posledním desetiletí se prokázala klíčová úloha vitamínu K2-MK7, jehož nedostatkem trpí drtivá většina západní vyspělé populace. V našich podmínkách je problém s příjmem jódu, selenu a chromu a nově nové studie potvrzují význam tokoferolů a tokotrienolů (vitamínu E), karotenoidů a karotenů atd.
Existuje jednoduché řešení, jak vyvážit nedostatky ve vaší stravě?
Odpovědí je multivitamín formulovaný na funkční dávky a správné poměry, navíc navržený na naše geografické podmínky a deficity v lokální stravě. Seznamte se s F20 Complex! Receptura je podložena letitou praxí a stovkami vyhodnocených nutričních profilů klientů. Právě proto dokáže kompenzovat naše nejproblematičtější základní složky výživy, které v optimálních dávkách chybí prakticky všem. Unikátnost připisujeme nejen složení, ale také poměrům jednotlivých látek. Ty jsou sestavené tak, aby bylo možné používat dávkování podle konkrétních stravovacích návyků jedince a jeho aktuální nutriční saturace.
Tato basic suplementace není nic jiného než chytrá kompenzace našeho nešťastného přístupu k rostlinné a živočišné výrobě a následně také k našemu, podvýživou nedobrovolně ohroženému nutričnímu profilu.










Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...