Zámek Štědrá už není zchátralý, pyšní se titulem Zachráněná památka.
Obec zaplatila za památku 3,5 milionu korun, a aby nespadla nadobro, pustila se Štědrá díky grantům do oprav. Evropským dotacím se ale vedení obce brání a peníze sbírá po kouskách - například z programu ministerstva kultury. Místnosti procházejí rekonstrukcí malířské výzdoby, provádí se tu hloubková injektáž štuků a vyměňují se i jednotlivé prvky oken a dveří. Součástí tohoto procesu je zároveň výroba chybějících prvků. Dále se odstraňují díry a defekty na barokním ostění. Před několika dny se odhalení původního nátěru dočkala i místnost číslo 122, která v minulosti sloužila jako šatna školní jídelny. „Objem vykonané práce na zámku roste s každým dnem. Nebrzdí nás ani vedra, jelikož pracujeme uvnitř, kde jsou pracovní podmínky přívětivější," vysvětlil starosta Štědré František Pánek. Během srpna tu také pokročily práce na obnově zámecké kapličky a v několika dalších místnostech byly rovněž odhaleny a zrestaurovány původní nátěry. Přes to všechno mají dělníci na zámku před sebou ještě kus práce. Kompletní dokončení prací lze počítat ještě na roky.Zdroj: https://karlovarsky.denik.cz/zpravy_region/zamku-ve-stedre-se-dari-zvelebuji-se-interiery-20150816.html







Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...