Novoveská kyselka

Na místě kyselky byla ještě v roce 2009 žulová kašna, zakrytá betonovou deskou,
ve které Novoveská kyselka vyvěrá. V dobách, kdy se kyselka stáčela,
byla deska skleněná. Kašna byla vyrobena a zde umístěna v roce 1893 a v ní se
nachází šachta hluboká 17 metrů. V hloubce 3 m je přepad, kterým se kyselka stáčela.
Nad kašnou stával velký pavilon, kde dělníci kyselku ručně stáčeli.
Hned vedle pavilonu býval byt správce a také obchůdek a stáje pro koně.
Z budov tu zůstaly už jen ruiny.
Dříve sem lidé jezdívali kočáry z širokého okolí a kupovali si zde kyselku
od majitele - vévody Beaforta z Bečova. Za první sv. války vévoda pronajal stáčení
firmě Moser z Karlových Var a ti zde začali stáčet kyselku do vlastních 0,33 l lahví.
Kyselka se tu stáčela až do konce 2. sv. války a po vysídlení Němců už se stáčení
neobnovilo a to také proto, že ve Slavkovském lese vzniklo vojenské cvičiště.
V roce 2010 byly provedeny úpravy okol pramenu.
Byla odstraněna betonová deska, která studnu dříve zakrývala a nově
byla překryta dřevěným poklopem s průhledem,
kterým lze nahlédnout do nitra jímání. Během prací byly také nalezeny střepy
z původního tlustého skla, které zakrývalo studnu a několik artefaktů z bývalé
stáčírny. Okolí bylo upraveno a byl tu postaven odpočinkový altán.
Historická studna s Novoveskou kyselkou dnes zůstává stále nepřístupná,
ale snad se v budoucnosti najde nějaké vhodné řešení jak ji volně ochutnat.
Hudlenka
Kafe, balneo a super ubytko v Jeseníkách
Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...