Nemůžeme si to pamatovat - nikdo z nás, ale v našich dějinách nastal velký den.
Král Karel IV. založil Nové Město Pražské, kterému udělil stejná práva,
jakým se těšilo Staré Město.
Nové Město založil dne 8. března 1348 český král Karel IV. Město bylo
obehnáno gotickými hradbami a rychle se začalo zaplňovat novými domy dle
urbanistického plánu; v jižní části směrem k Vyšehradu však zůstalo až do nové doby
převážně nezastavěné. Přes původní záměr spojit Nové i Staré Město do jednoho celku,
zůstala obě města samostatně spravována a oddělena hradbami s příkopem.
Výraznou roli hrálo Nové Město v době husitství, zvláště v jeho počátcích. Za počátek je
považována novoměstská defenestrace v roce 1419, tedy zabití konzervativních
konšelů na Novoměstské radnici stoupenci husitské revoluce. Na tom mělo podíl
i národnostně-sociální složení obyvatelstva Nového Města, kde na rozdíl od
staroměstských převážně německých patricijů bylo výrazněji zastoupeno české
obyvatelstvo a nižší sociální vrstvy. Vůdcem pražských radikálů se stal novoměstský
kazatel Jan Želivský, jehož revoluční diktatura byla ukončena zatčením a popravou
roku 1422.
Hudlenka
Kafe, balneo a super ubytko v Jeseníkách
Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...