Katedrála sv. Marka v Benátkách, Itálie
_5f2e8bcda5d67.jpg)
Je to už mnoho let, kdy jsem toto místo já osobně navštívila.
Asi tak v roce 1996, no pane jo.
Bazilika svatého Marka je hlavní kostel a jedna z nejvýznamnějších památek
města Benátky v Itálii. Dnes je to asi nejlépe zachovaný příklad byzantské architektury.
Stojí na náměstí Svatého Marka, vedle Dóžecího paláce.
Kostel svatého Marka byl na tomto místě postaven už v letech 828-832,
když se benátští kupci v Alexandrii lstí zmocnili ostatků tohoto světce,
od té doby patrona Benátek.
Při povstání roku 976 byl palác i kostel vypálen, znovu vystavěn v letech
1063-1094, patrně podle vzoru kostela Svatých apoštolů v Konstantinopoli
z let 536-546, zbořeného po roce 1455.
I další přístavby a přestavby ve 13. století (hlavní průčelí, předsíň a většina mozaik)
zachovaly byzantský ráz, kdežto doplňky 14. století jsou už gotické.
Z křížové výpravy roku 1204 přivezli Benátčané bohatou kořist soch,
sloupů a kamenů, které dnes zdobí kostel sv. Marka,
například Koně sv. Marka.
V historii kostel patřil benátské republice a dóžeti, kdežto biskupský kostel
San Pietro di Castello leží v odlehlé čtvrti.
Teprve od roku 1807 je San Marco také sídelním kostelem
benátského patriarchy.
Ještě dnes si pamatuji, s jakou posvátnou úctou jsme tam vstupovali.
Hudlenka
Kafe, balneo a super ubytko v Jeseníkách
Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...