Hlavní nádraží v Plzni

Rozhodně mezi industriální památky v Plzni patří budova Hlavního nádraží,
která je nově opravena a budova patří mezi kulturní památky.
Plzeň hlavní nádraží je centrální železniční stanice v Plzni.
Zprovozněna byla v roce 1862, kdy byla uvedena do provozu část České západní
dráhy z Prahy do Plzně. Stanice je elektrifikovaná, výpravní budova je
majetkem Správy železnic.
Současná výpravní budova plzeňského hlavního nádraží byla slavnostně otevřena
v roce 1907. Budova byla postavena v neorenesančním a secesním slohu (secese
patrná zejména na štukové výzdobě a kovových prvcích) podle
návrhu architekta Rudolfa Štecha, který se podílel i na financování stavby.
Přitom se však významně zadlužil a nevida východiska z tíživé situace se
2. ledna 1908 oběsil.
Nádraží je koncipováno jako tzv. ostrovní, tj. výpravní budova je umístěna
mezi kolejišti, která jsou vedena na vysokých náspech.
Některé z kolejí byly navrženy jako železniční vlečky do plzeňských
průmyslových podniků (Škodovy závody, pivovar).
Mně osobně se nová budova HN v Plzni moc líbí.
Hudlenka
Kafe, balneo a super ubytko v Jeseníkách
Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...