Ženy s.r.o.
ReceptyBlogySoutěžeOtestovánoVyhledávání

CESTOVATELSKÝ ZÁPISNÍK - DRESDNER STOLLENFEST

Dnes je 5. prosince 2020, je sobota před druhou adventní nedělí, a to se každoročně v Drážďanech koná Štolová slavnost. Událost nesmírně populární, na kterou se sjíždějí lidé z široka daleka. Nepochybuji, že i mnohé z vás tam v minulých letech byly tak jako já.  Obroviti, slavnostně vyšňoření valaši, doprovázení průvodem,  táhnou každoročně vůz s několikatunovou obří štolou od Rezidenčního zámku historickým centrem až k pódiu na vánočním trhu Štrýclmarkt na náměstí Altmarkt. V průvodu jsou zástupci různých řemesel - řezníci, ševci, hrnčíři, samozřejmě pekaři a mnozí další. Mně se nejvíc líbili kominíci. Každá, včetně mě, si na ně přece rád sáhne pro štěstí. Na hlavním náměstí je pak gigantická štola nakrojena 1,6 metrů dlouhým a 12 kilogramů vážícím štolovým nožem, následně rozporcována a rozprodána návštěvníkům Stollenfestu. Všude kolem vozu se tísní stovky lidí, mávají svými žetony, které si koupili předem, a pak si spokojeně odnášejí svůj kus štoly domů. Tedy všichni ... jak se to vezme. Já, coby Chytrá horákyně, rozhodla, že chvíli počkáme, "až tam nebude tolik lidí..." Chyba! Velká chyba! Když jsme se po nějaké chvíli vrátili zpět, oopravdu tam už tolik lidí nebylo. Vlastně tam nebyl téměř nikdo. A proč taky, když ta obrovitá štola byla pryč? A tak nám zůstaly jenom žetony a poučení, že pořekadlo, kdo si počká, ten se dočká, v tomto případě neplatí. Dnes by měl probíhat už 27. ročník této slavnosti, tedy pokud se nepletu. Říkám si, jestli v této divné koronavirové době slavnost vůbec proběhne. Nevím jak vám, ale mně se po těch davech lidí na Altmarktu stýská. A buďte si jisti, že příště si jistě kousek štoly ujít nenechám!

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíte .

Načítání komentářů...

Kafe, balneo a super ubytko v Jeseníkách

Související články