Královské město Nymburk se rozkládá na obou březích řeky Labe, v úrodné části středního Polabí. Leží v nadmořské výšce 186 m, přibližně 50 km východně od Prahy, a má téměř 15 000 obyvatel.
Město bylo založeno ve druhé polovině 13. století Přemyslem Otakarem II. a po celý středověk patřilo mezi nejvýznamnější města v zemi. Historické jádro Nymburka bylo r. 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou.
A právě do centra města směřovaly naše kroky v sobotu před druhou adventní nedělí. Do Nymburku jezdíme poměrně často, ale takto v době adventu jsme tu ještě nebyli a tak jsme byli zvědaví, jakou výzdobu zde nymburští mají. Prohlídku jsme započali na náměstí Přemyslovců, kterému vévodil velký nazdobený vánoční strom a velmi se nám líbil i ozdobený Mariánský sloup.
Samozřejmě, že nemohl chybět ani v Čechách tradiční betlém. Ten zdejší má postavy vyrobené ze slámy a u jediného malého stánku bylo možno si zakoupit i oblíbené svařené víno, punč či horký mošt nebo kávu a také zde byla možnost u vedlejšího stánečku zanechat vzkaz pro Ježíška. Vedle stromečku pak byla umístěna velká zlatá křídla, to aby si každý návštěvník mohl alespoň chvíli připadat jako ten anděl.







Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...