Honza Musil patří již dlouhé roky k našim nejpopulárnějším moderátorům. A můžeme říci, že také nejempatičtějším, neboť formáty a témata pořadů, v nichž jste ho mohli a můžete vídat, vyžadují citlivý přístup. Nyní doslova vjíždí na televizní obrazovky v nové talk show Popojedem, která se od předchozích pořadů v mnohém liší. Jak si novou zkušenost Honza užívá a co ho zaměstnává ve volném čase? Zeptali jsme se ho.
Nová talk show Popojedem na stanici Spektrum Home se odehrává v autě, kde jste i v roli řidiče? Jak si užíváte zpovídání hostů za jízdy a čím Vás tento formát nejvíce oslovil?
Auto to je právě to zajímavé intimní prostředí, kde se každý po chvilce uvolní a vlastně vás vůbec nenapadne, že se rozhovor natáčí. Soukromí vozu navozuje pocit klidu a určité uzavřenosti. Samozřejmě se musím soustředit i na jízdu, ale ono to funguje.
Má tento formát pořadu nějaké výhody oproti klasickému setkání ve studiu? Jsou například hosté otevřenější?
Jak jsem už řekl, výhodou je klid a intimita. Žádný televizní štáb, žádné reflektory, jen malé kamery a porty, kterých si v autě ani nevšimnete.
Můžete prozradit nějakou veselou historku z natáčení, nebo něco, co vás třeba překvapilo?
Nerad popisuji historky z natáčení. Je lepší pořad vidět, vysílá ho každou sobotu od 17 hodin stanice Spektrum Home. A tak si můžete udělat vlastní úsudek. O legraci, překvapení, ale i silné momenty není nouze.
Dlouhé roky jste ve svých pořadech řešil mezilidské vztahy. Jaké to bylo najednou změnit prostředí i žánr?
Na úvod snad vysvětlím, že vztahy jsou mi zřejmě osudové od mých začátku, protože už v roce 1997 jsem začal na Nově moderovat pořad Áčko a poté na Primě pořad Sauna. Nebezpečné vztahy a následné Jak to dopadlo!? moderuji na Barrandově stále. Lidské příběhy a osudy jsou prostě studnicí poznání a inspirace. Pořad Popojedem je zcela odlišný tím, že se snažím představit známé a úspěšné osobnosti z jiného úhlu, než jsou běžné rozhovory.
Chystáte nějaké další projekty?
Momentálně pracuji s mými přáteli na projektu mého zájezdového programu. Nejlepší kontakt s lidmi je přece jen ten osobní.
Vaše práce je především o komunikaci s lidmi, což může být mnohdy náročné. Jak si udržujete pozitivní energii a chuť do práce? Máte nějaký rituál, než jdete dělat rozhovor?
Úplný rituál ani ne, ale soustředění před natáčením je důležité. Jakmile ale kamery zhasnou nebo jakmile sejdu z pódia, mám rád klid. Většinou sednu hned do auta a jedu do klidu domova. O mně je známo, že nemám rád party a podobné akce. Když už někam jdu, je to opravdu výjimka.
Kdybyste si mohl vybrat kohokoliv, s kým uděláte rozhovor, ať už žijící osobnost nebo i někoho z historie, kdo by to byl a proč?
S Václavem Havlem a Zuzanou Čaputovou.
Jaké hodnoty nebo principy Vás v životě nejvíce ovlivňují a pomáhají Vám se zvládáním i nejrůznějších výzev?
Pokora, spravedlnost, férovost. Zbytek bych nerozepisoval, bylo by to na dlouho.
Jste součástí projektu Nová naděje. Můžete nám ho více přiblížit? Co pro Vás znamená?
Pomáhat lidem a zvířatům se prostě musí v každé společnosti. Novou naději jsem si před lety vymyslel a přizval jsem si svého muže Jakuba a našeho kamaráda Kubu Kubína. Pocit podat pomoc lidem, jejich rodinám a také spolkům, které pomáhají zvířatům mi připadalo důležité. Proto jezdím na místa, kde jsou dotyční lidé doma, kde se cítí v bezpečí a tam natáčíme jejich příběh, který potom šíříme prostřednictvím našeho YouTube a Facebooku s Instagramem. Stejně tak je to s příběhy zvířat.
Prošel jste si spoustou životních zvratů včetně vážných zdravotních problémů. Změnilo to nějak Váš pohled na život, životní hodnoty?
Vždy vás to změní a ovlivní vaše hodnoty. Nejsem v tomto směru žádná výjimka.
Když zrovna nenatáčíte, čemu se rád věnujete? Jste třeba i „hlídací“ děda?
Vnoučat si užíváme vždy, když je čas, staráme se také o mého tatínka. A když máte dům a tolik zvířecí drobotiny – programová náplň je jasná. Ale odpovím vám. Máme velkou zahradu a práce na zahradě je stále, dokonce i v zimě. To je můj relax.
Autor: Kristýna Solničková
Foto: se souhlasem AMC Networks International