Baví vás objevovat Česko? Pak rozhodně nesmíte vynechat Vysočinu. Tato oblast je plná krásných měst a hradů, dechberoucích přírodních scenérií a kilometrů turistických tras, které vás provedou napříč celou Českomoravskou vrchovinou. Kam přesně vyrazit, když chcete krátkou procházku nebo dlouhý výlet?
7 tipů na výlety po Vysočině:
Přírodní rezervace stvořidla
Šest kilometrů od Světlé nad Sázavou se nachází přírodní rezervace Stvořidla. V hlubokém údolí řeky tu koryto řeky vytvořilo balvanovité řečiště. Řeka má zde prudký ráz a vytváří četné peřeje. Stovky balvanů, které do oblých tvarů vymodelovaly dravé vody razící si cestu skalami, jsou roztroušeny nejen v řečišti, ale i po okolních stráních. Projděte si její břehy pěšky, anebo si romantiku místní krajiny užijte ze staré lokálky přezdívané Posázavský Pacifik. Ovšem pokud jste na výlet vyrazili super pohodlným Lexusem ES, asi se vám nebude chtít měnit koráb a raději se znovu zaboříte do pohodlných sedaček a vyrazíte dál.
Národní památník odposlechu
V zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou najdete nevšední obrazce vytesané do skály. Nejde o žádné náhodné umění – Bretschneiderovo ucho, Zlaté oči a Ústa pravdy tvoří Národní památník odposlechu. Každý symbol se nachází v jiném lomu a vzdáleny od sebe jsou vždy zhruba kilometr a spojuje je půvabná stezka, zábavná v každém ročním období.
Kamenná trouba
Kamenná trouba je název rybníka, ale i celé přírodní rezervace, která se rozkládá mezi okresy Pelhřimov a Havlíčkův Brod. Rybník i přilehlé mokřiny kolem Pstružného potoka jsou chráněnou oblastí, protože se tu vyskytuje mnoho vzácných druhů, jako je ještěrka živorodá, píďalka vrbovková nebo čolek obecný.
Klášter Želiv
Klášterní komplex v Želivě vás uchvátí svou překrásnou atmosférou ještě dřív, než vejdete dovnitř. Prohlídku kláštera z 12. století si však nenechte ujít. V 50. letech zde byl internační tábor pro kněze a řeholníky. Nestojí tu však jen klášter, v areálu najdete také kostel Narození Panny Marie, konvent, opatství, Trčkův hrad či renesanční dům s palírnou.
Hrad Ledeč nad Sázavou
Ledečský hrad se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Během staletí se na hradě vystřídala řada majitelů, kteří z původně gotické stavby udělali nejprve renesanční a poté barokní hrad. Kromě tradiční prohlídky nezapomeňte navštívit vyhlídku ve věži a v Městském muzeu je kromě tradičních řemesel a odkazů na historii města vystavená také expozice věnovaná bydlení z 50. let minulého století – na tohle retro si možná z bytů vašich babiček ještě vzpomenete.
Penzion Mahler
V malebné vesničce Kaliště kousek od Humpolce stojí dům, kde se narodil slavný skladatel a dirigent Gustav Mahler. Dnes je tu penzion s šesti pokojíčky pyšně nesoucí jeho jméno. Nachází se v něm také skvělá restaurace nejen pro ubytované hosty. Vaří tu tak dobře, že jen ona sama klidně může být vaším příštím výletním cílem.
Osmička
Osmička je zóna pro umění v Humpolci. Ve zrekonstruovaném industriálním areálu bývalé textilní továrny je umělecká galerie s výstavami současného umění, knihkupectví a také kavárna se skvělými dezerty, výbornou kávu a nejlepší obsluhou široko daleko.
Jak vyrazit?
Jak vidíte, na Vysočině, na půl cestě mezi Prahou a Brnem se stírají rozdíly mezi městem a periferií. A tak pokud jste si mysleli, že Lexus ES je pouhým vozem pro manažery a na byznys schůzky, na dlouhých cestách vás vyvede z omylu. Jeho prostorný interiér zařízený v duchu japonské pohostinnosti Omotenashi a zároveň tichý a dynamický chod hybridního pohonu vás přesvědčí, že by byl hřích cestovat s ním jen po městě. Protože čím dál, tím lépe.
Autory seriálu Počesku, v němž Toyota a Lexus postupně představují různé části České republiky, jsou David Broda a Jonáš Mejtský. Fotografie z Vysočiny pořídila Lucie Cápková.
Foto: Lucie Cápková
Pěkný výlet a krásné fotky.