Může být poměrně náročné, jestliže vaše drahá polovička nesdílí stejné zájmy jako vy. Jedná-li se o cestování, platí to dvojnásob. Uvnitř vás dřímá touha procestovat svět, poznávat nové kultury, kuchyni apod., jenže váš protějšek si raději hoví v pohodlí domova a při pouhé zmínce i o krátkém výletu se tváří kysele? Nebo je to možná naopak? Nepříjemná situace, ale nikoliv neřešitelná, existují způsoby, jak vše zařídit, aby byly obě strany spokojené.

Kde se skrývá problém?

Nejprve je dobré zjistit, v čem tkví problém. Zda se jedná o pouhou pohodlnost nebo má partner jiný důvod. Pro milovníka cestování a poznávání může být nepochopitelné, proč někdo jiný v tomto životním stylu nespatřuje půvab, když si však otevřeně promluvíte, jistě pochopíte a najdete řešení.

Skoncujte s předsudky

Jedním z důvodů, proč se partnerovi nechce cestovat, mohou být zkreslené představy a předsudky. V případě, že nikdy nikde nebyl nebo cestoval velmi málo, možná je jeho zkušenost špatná či nudná, někdo se také nechává příliš ovlivňovat zprávami, má tedy pak pocit, že venku číhá nebezpečí. Zkuste mu ukázat, že cestování může vypadat i jinak, poskytovat radost a zábavu. Podělte se s ním o vlastní zkušenosti, vyprávějte mu své cestovatelské příběhy, ukažte fotografie a videa. Poté se domluvte na krátký výlet, případně týdenní dovolenou, naplánujte aktivity, které víte, že partner uvítá. Tahle malá ochutnávka dost možná změní jeho pohled na cestování. A když ne, alespoň jste to zkusili a můžete vymyslet něco jiného.

Partnerova nechuť k cestování může mít také kořeny v osobním životě, což znamená, že možná trpí úzkostí, bojí se opustit komfortní zónu nebo se třeba obává vzdálit od rodiny. Projevte pochopení, podpořte ho a zkuste najít kompromis. Začít postupně, celodenním výletem, a zvykat ho poté na delší, ať vidí, že se nic hrozného nestane.

Odlišné představy

Jindy se mohou lišit vaše představy o dovolené. Partnerova končí u ležení na pláži a plenění hotelového bufetu, vaše by byla trochu akčnější? Naplánujte si cestu na místo, kde se dá dělat obojí. Buď se na pár hodin rozdělíte nebo se nakonec rozhodnete, že není až tak nekomfortní překročit vlastní stín a chvíli dělat i to, co vyhovuje tomu druhému. Opět je to o domluvě a kompromisu. Někdy pomůže také to, když máte podobně smýšlející přátele. S kamarádkou se vydáte poznávat krásy dané destinace a pánové si zatím dají drink pod palmou, totéž platí i naopak.

Chvilkové odloučení může prospět

Trochu složitější bude domluva ve chvíli, kdy vás láká nomádský styl života a partner chce svou stabilitu. Mluvte o tom. Třeba dojdete k tomu, že společně někam vyrazíte párkrát do roka a vy si toulavé boty nazujete častěji a vydáte se na cestu sama nebo s přáteli. Zdravý vztah zahrnuje přece důvěru i osobní prostor, na trávení času odděleně tak není nic špatného. Má to své výhody, nezevšedníte si, budete se na sebe těšit a váš vztah to může posílit.

Když to shrneme, komunikace, důvěra a kompromisy jsou tím, co vztah potřebuje, a to nejen ve chvílích, kdy řešíte odlišnost zájmů.

 

Zdroj: Wikipedia Commmons, www.aworldtotravel.com, www.trafalgar.com

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account