Jak neutratit všechny své celoroční úspory na jediné dovolené v zahraničí a zároveň se neošidit o žádný zážitek? Představujeme vám několik jednoduchých tipů, díky kterým můžete cestovat levněji a užít si takových dovolených klidně i více.
Prázdniny se blíží a studenty čekají vysněné měsíce prázdnin. Zoufat nemusí ani pracující, protože většina z nich si šetří své dny volna na to, aby je mohli strávit ve sluncem zalitých destinacích. Taková dovolená je ale kolikrát zásah do rozpočtu, především proto, že si mnoho z nás řekne: „Když už jednou za rok někam jedeme, tak ať to stojí za to.“ Představujeme vám proto několik tipů, jak na dovolené ušetřit, nepřipravit se o žádný zážitek a díky tomu vyrazit na takové dovolené dvě nebo klidně i tři.
Jak si užít dovolenou v budgetu?
Vyrazte po vlastní ose
Zapomeňte na cestovky a vyrazte do světa na vlastní pěst. Není totiž lepší způsob, jak získat autentický zážitek. Budete mít mnohem větší svobodu při výběru termínů, ubytování, jídla, pití – no zkrátka všeho. Jazyková bariéra už dávno není problém a anglicky se domluvíte úplně všude. A pokud je vám i angličtina cizí, není nic, co by překladač nevyřešil.
S ubytováním vám pomohou stránky jako Booking nebo Agoda, kde si můžete vybrat podle svého gusta. S letenkami zase poradí vyhledávače jako Kiwi, Pelikán, Azair nebo Honzovy letenky. Letenky nízkonákladových společností kolikrát vyjdou na pouhých pár stovek. Nejlepší je koupit je přímo od dopravce.
Zvažte alternativní ubytování
Když už jsme u ubytování, vystupte ze své komfortní zóny a prozkoumejte možnosti mimo tradiční hotely. Prázdninové pronájmy, hostely nebo ubytování s místními obyvateli prostřednictvím platforem jako Airbnb jsou často cenově výhodnější a poskytují jedinečný a autentický zážitek, díky kterému poznáte zase o něco více tamější kulturu. Pokud se rozhodnete pro tzv. house sitting neboli krátkodobý pronájem domu za jeho hlídání, budete se cítit jako místní.
Hledejte navíc ubytování s kuchyňským zařízením, abyste si mohli vařit doma. Čas od času si tak připravíte vlastní jídlo, ale o to více prostředků vám zbude na lepší a nezapomenutelnou večeři. Uvařit si z čerstvých potravin a specifického koření, které nakoupíte na místních trzích, je nenahraditelný zážitek. A pokud chcete na jídle ušetřit ještě více, rozhodně se nevyhýbejte streetfoodu (pouličnímu jídlu). Ten je inspirovaný tradiční národní kuchyní, snadno si ho s sebou vezmete do ruky a stojí rozhodně méně než bistra a restaurace.
Mějte dostatek hotovosti
Nepodceňujte množství hotovosti, kterou s sebou máte. Čím více na jih od nás pojedete, tím pravděpodobnější je, že zde kartou nezaplatíte. Proto je lepší se vyvarovat situacím, kdy nemůžete zaplatit za dobrou večeři nebo prostou zmrzlinu. Nikdy navíc nevíte, co se vám může stát, a pokud platební kartu ztratíte, je dobré mít nějakou hotovost po ruce.
Ondřej Kozák, výkonný ředitel společnosti Euronet ČR, komentuje: „Situací, ve kterých se neobejdeme bez hotovosti, je mnoho. Ať už si kupujeme občerstvení ve vlaku, nebo přispíváme pouličním tanečníkům, hotovost využíváme stále. Výjimkou nejsou ani dovolenkové státy. Jedním z nich je například oblíbené letovisko Čechů – Egypt. Zde si s sebou vždy přibalte nějaké ty drobné na výlety mimo resort, zmrzlinu a suvenýry. Egypťané jsou navíc velmi hákliví na spropitné.“
Stanovte si denní limit útraty
Vyhnete se nepříjemnému zjištění, že vám nezbývá tolik peněz, kolik jste si bývali mysleli. Své výdaje si pečlivě zapisujte (existuje mnoho telefonních aplikací) a stanovte si denní limit, kolem kterého byste se chtěli pohybovat. Ten vám pomůže mít přehled jak o vašem rozpočtu, tak o místních cenách, a přesně uvidíte, kolik peněz vám zbývá na tzv. zbytečné výdaje – protože i ten nejmenší suvenýr na památku rozhodně stojí zato.
Pamatujte si, že ušetřit peníze neznamená obětovat kvalitu zážitku. Kolikrát je navíc zážitek hlubší a silnější, jelikož se nenecháváte vést někým, kdo vám dovolenou naplánoval. S pečlivým plánováním, chutí prozkoumat destinaci a promyšlenými volbami si můžete snadno užít nezapomenutelnou dovolenou, a přitom mít své výdaje pod kontrolou.
Foto: Shutterstock
Zdroj: Wikipedia Commons, Euronet
Miluji cestování!!
Ono jde pak i o to, s jakým budgetem člověk na tu dovolenou jede. My se teda vždycky snažíme jezdit na dovolenou v momentě, kdy víme, že nemusíme zase tak moc koukat na to, kolik co stojí. Je teda pravda, že ten kapitál máme docela slušný, za což může především manželova finanční gramotnosti a investice do P2P pujcek, kdy půjčuje lidem.
Letos se řídíme podobne. I když já většinou musím mít vše dopředu naplánované a jistotu, tak volíme vše při cestě.
paráda, mladí si takto mohou užívat. My starší už chceme mít nějakou jistotu…Takže zajištěné ubytování…
Pěkný článek a prima rady.