Prázdniny jsou v plném proudu a pokud jste nevyslali děti na tábor, možná si lámete hlavu nad tím, jak je zabavit. Vzpomeňte si, co je baví, tedy kromě hraní her na telefonu nebo jiném zařízení. Žádné dítě určitě neodolá možnosti hledat poklad, řešit záhadu či hlavolam, a to zvláště tehdy, když je na konci čeká odměna. Těmto účelům výborně poslouží nějaká bojovka, dnes by se spíše řeklo venkovní únikovka. Jak takovou hru naplánovat? Nebojte, dáme vám pár tipů.

Scénářem vše začíná

Jako první si vyberte téma vaší únikové hry a v jeho duchu pak proměňte zahradu nebo třeba park. Milují děti piráty, Harryho Pottera, superhrdiny nebo třeba nějakou počítačovou hru? Pak mu je přeneste do reality. A co taková cesta kolem světa, cesta džunglí či z pohádky do pohádky? Inspiraci najdete všude kolem – v knihách, filmech apod. Hlavní cíl je bavit se.

Připravte si krátký příběh, který hráče vtáhne do děje. Celou hru je třeba dobře promyslet, aby zaujala, nastartovala mozkové závity, ale zároveň ji všichni pochopili. Velmi důležitou roli tak hraje i věk dětí, které se jí zúčastní. Nezapomeňte ani na odměnu, někomu stačí, že vyřeší záhadu, jiný rád získá nějaký poklad.

Připravte terén

Jakmile víte, o čem hra bude a dokonale promyslíte i úkoly, začněte s přípravami potřebných rekvizit. Například si vyhledejte na internetu a vytiskněte stopy zvířat, dekorativní prvky, související předměty, vyrobte truhlu s pokladem a k ní mapu, používejte různé materiály a také třeba kostýmy apod. Zkrátka vytvořte scénu, která hráče přenese do příběhu. K označení herní zóny použijte girlandy, vlajky, balónky a podobné „ozdoby“, v závislosti na tématu hry můžete zóny pojmenovat například jako zakázaná, tajná atd. Dbejte na to, aby vše logicky navazovalo

Úkoly, přesmyčky a hádanky můžete složitě vymýšlet nebo se inspirovat na internetu, jsou-li děti starší, určitě jim neuškodí se při řešení úkolů i něco přiučit (matematické příklady apod.). Úplně nejdůležitější však je používat selský rozum a logiku. Součástí únikovky mohou být také překážky, které je třeba překonat, klidně se může jednat i o pouhého skákacího panáka. Únikové hry také trénují u dětí umění spolupráce, pozornost, důvtip a kreativitu.

Jestliže stále tápete, mrkněte na internet a najdete dokonce již připravené únikovky, kdy například děti zachraňují kouzelníka pomocí hledání ztracených slov či hry, kde si děti procvičí čtenářské dovednosti, počítání a třeba i trochu zeměpisu. Fantazii se zkrátka meze nekladou. I když příprava takovéto hry zabere trochu času, rozhodně se při ní pobavíte, nebo se dokonce něco nového přiučíte i vy.

 

Zdroj: Wikipedia Commons, escape-kit.com, teachingideas.ca

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account