Není nic krásnějšího, než si za pěkného počasí užít jídlo venku, a takový piknik je pro tyto účely ideální. Stačí jen roztáhnout deku v přírodě, užívat si slunce, výhledu třeba na jezero, k tomu mít výborné jídlo a pití a samozřejmě nějakou milou společnost. Chce to ovšem trochu plánování, aby vše dokonale vyšlo. Pojďme se podívat, co vše je potřeba připravit pro organizaci nezapomenutelného pikniku.

Výběr ideálního místa

Piknik je pro svou nezaměnitelnou atmosféru opravdu zážitkem, který by si měl alespoň někdy v životě okusit každý. Klidně si jej na zkoušku uspořádejte jen doma na zahradě a pak se teprve vydejte do parku nebo k vodě. Jen se nejprve ujistěte, že v daném místě nejsou podobné aktivity zakázané. Rovněž si zmapujte terén, zda není místo příliš plné lidí, ať nebloumáte hodinu s piknikovým košem při hledání místa. Zjistěte, je-li tam stín, protože není dobré být s potravinami na přímém slunci, a rozhodně také není od věci sledovat předpověď počasí.

Jídlo je základ

V momentě, kdy máte naplánováno místo, pusťte se do přípravy menu. Volte potraviny, které vydrží nějakou dobu venku, ideální jsou tedy sýry, salámy, marmelády, ovoce vcelku jako jahody, jablka, banány apod. Skvělým jídlem pro piknik jsou kromě sendvičů také quiche, pizza, muffiny, záviny a podobné pokrmy. Pokud se jedná o piknik pro vícero lidí, určitě se předem domluvte, kdo má co přinést, aby nakonec nebylo něčeho moc a jiná věc by zcela chyběla. Při pobytu venku nepodceňujte pitný režim, takže s sebou přibalte zcela jistě vodu, případně ledový čaj nebo domácí limonádu, to vše v uzavíratelných nádobách. Kdo nevydrží bez kávy, termoska se jeví jako výborné řešení. Má-li být piknik romantickým gestem, pak je samozřejmě povolena i dobře vychlazená lahev vína či sektu.

Stačí piknikový koš?

Piknikové koše jsou krásné a praktické, často je pořídíte i s vybavením, abyste třeba příbory, plastové pohárky nebo talíře nemuseli přendávat z místa na místo. Rozhodně se však vyplatí, nosit s sebou také izolovanou tašku, do které vložíte chladící vložky a získáte takovou přenosnou mini ledničku. Vyhněte se raději papírovým talířům, kelímkům a plastovému nádobí, stačí totiž aby zafoukalo a součástí pikniku se stane hra najdi svůj talíř.

Maximální pohodlí

Nepodceňte ani výběr deky. Měla by být dostatečně velká a pevná, aby držela tvar. Dnes lze již běžně zakoupit přímo piknikové deky, které mají spodní stranu opatřenu povrchem odpuzujícím nečistoty a často se dají krásně složit do snadno přenosné podoby. Podceňovaným aspektem bývají například polštářky. Jestliže se chystáte strávit venku delší čas, optimální pohodlí je žádoucí, proto kromě deky zvažte i pořízení odolných polštářů.

Užívat si jídlo v přírodě má své nezaměnitelné kouzlo, nicméně neměli bychom zapomínat na hygienu. Proto se doporučuje přibalit vlhčené ubrousky, kterými si očistíte ruce před konzumací. Čemu se při pobytu v přírodě nevyhnete, je hmyz. Proto mějte veškeré potraviny v uzavíratelných boxech a pomůže vám také znalost toho, co nejrůznější hmyzáci nemají rádi, a to je vůně citrusů. Do své piknikové výbavy ta ideálně přidejte sprej s vůní citrusů, kterým můžete nastříkat deku. Čemu se naopak vyhněte, to jsou jasné barvy a květinové vzory.

Zabavte se

V neposlední řadě se zamyslete nad zábavou, zvláště v případě, že piknik organizujete pro vícero osob. Skvělé jsou pro tyto účely deskové hry, karty, talíř na házení, míč nebo třeba i závody v pytlích.

Inspirace na jídla do piknikového koše

Máslové kousky s bylinkami

Ingredience

4 hrnky hladké mouky a další na hnětení

4 lžičky prášku do pečiva

1 lžíce cukru

1 vrchovatá lžička soli

1 lžička jedlé sody

1 šálek másla nakrájeného na kousky

4 polévkové lžíce nasekaných čerstvých bylinek (například kopr nebo pažitka)

1 ½ šálku podmáslí, plus další na potření vršků

Foto: Shutterstock
Postup

Předehřejte troubu na 230 ºC, rošty umístěte do horní a dolní třetiny trouby. Dva plechy vyložte pergamenovým papírem a dejte je stranou.

Ve velké míse promíchejte mouku, prášek do pečiva, cukr, sůl a jedlou sodu. Polovinu suchých ingrediencí přendejte do mísy kuchyňského robotu. Přidejte máslo a pulzujte, dokud směs nebude připomínat hrubou drobenku, přičemž některé větší kousky stále zůstávají.

Tuto směs vraťte zpět do mísy se zbytkem suchých přísad. Přidejte bylinky a promíchejte. Uprostřed udělejte důlek a postupně přidávejte podmáslí, míchejte vidličkou nebo dřevěnou lžící, dokud se nevytvoří velké hrudky. Nesmí vám vzniknout kompaktní těsto.

Lehce prohněťte a směs vyklopte na lehce pomoučenou pracovní plochu a pomoučenýma rukama ji dvakrát nebo třikrát prohněťte, dokud se nevytvoří těsto. Vytvarujte čtverec o velikosti asi 20×20 cm a vykrajujte sušenky přibližně 5centimetrové. Přeneste je na připravený plech a rozložte je 5 cm od sebe. Vrchní část potřete podmáslím. Přeneste do trouby a pečte dozlatova, asi 12 minut.

Foto: Shutterstock

Quiche Lorraine

Ingredience
Na těsto

175 g hladké mouky

100 g másla nakrájeného na kousky

1 žloutek

Na náplň

200 g slaniny

50 g sýru gruyère

200ml krabička crème fraîche

200 ml hutné vysokoprocentní smetany

3 dobře rozšlehaná vejce

špetka mletého muškátového oříšku

Postup

Na těsto vložte do kuchyňského robotu 175 g hladké mouky, 100 g studeného másla nakrájeného na kousky, 1 žloutek a 4 lžíce studené vody. Pomocí pulzního tlačítka zpracovávejte, dokud se směs nespojí.

Těsto vyklopte na lehce pomoučněnou plochu, shromážděte do hladké koule a poté rozválejte na co nejtenčí placku. Vyložte pečicím papírem nebo vymažte formu o rozměrech 23×2,5 cm s volným dnem a drážkovaným okrajem a těsto do ní vložte. Přesahující okraje těsta zastřihněte nůžkami (odřezky si nechte) tak, aby těsto jen mírně přesahovalo plech. Těsto vtlačte do žlábků, lehce propíchněte dno vidličkou a nechte 10 minut odpočívat.

Vložte plech do trouby a rozehřejte troubu na 200 ºC, vyložte těsto alobalem, lesklou stranou dolů, naplňte suchými fazolemi a pečte na horkém plechu 15 minut.

Odstraňte fólii a fazole a pečte ještě 4-5 minut, dokud těsto nezezlátne. Pokud si všimnete malých děr nebo prasklin, zacelte je odřezky těsta. Těsto můžete připravit až den předem.

Zatímco se těsto peče, připravte náplň. Rozpalte malou pánev, vyklopte na ni 200 g slaniny na kostičky a několik minut smažte. Slijte veškerou vytékající tekutinu a pokračujte ve smažení, dokud slanina nebude křupavá. Vyjměte ji a nechte okapat na papírových utěrkách.

Tři čtvrtiny z 50 g sýra gruyère nakrájejte na malé kostičky a zbytek nastrouhejte najemno. Na dno těsta rozprostřete na kostičky nakrájený gruyère a osmaženou slaninu. Lžící vyšlehejte 200 ml crème fraîche, aby zhoustl, a pak pomalu zašlehejte 200 ml smetany. Vmíchejte 3 dobře rozšlehaná vejce. Dochutíme (neměli bychom moc solit) a přidáme špetku mletého muškátového oříšku. Tři čtvrtiny náplně nalijte do těsta.

Rychle nalijte zbytek náplně do těsta, navrch rozprostřete nastrouhaný sýr a pak opatrně zasuňte do trouby. Snižte teplotu trouby na 190 ºC a pečte asi 25 minut.

Nechte quiche 4-5 minut odležet a poté jej vyjměte z formy.

Mini frittatas

Ingredience

cca 10 vajec

100 g mraženého hrášku (rozmrazeného)

100 g sýru feta

2 červené papriky naložené

několik lístků bazalky

60 g choriza na kostičky

90 g šunkové kýty

2 jarní cibulky

Foto: Shutterstock
Postup

Formu na muffiny s 12 otvory vymažte máslem a plňte následovně: Na dno 4 otvorů vložte hrášek a fetu, další 4 naplňte červenou paprikou, chorizem a bazalkou a poslední 4 šunkovou kýtou a jarní cibulkou. Okořeňte vyšlehaná vejce, zalijte směsí nachystané ingredience a pečte 10-15 minut.

Zdroj: marthastewart.com, justorganized.org, olivemagazine.cz, Wikipedia Commons

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account