Jízda na koni je krásný sport – podporuje kladný vztah ke zvířatům, učí zodpovědnosti o živého tvora, prospívá našemu fyzickému i psychickému zdraví.

Máte doma malé nadšence do koní, nebo byste si chtěla splnit dětský sen vy sama? Ať už za sebou máte prvních pár hodin v sedle, nebo se na ně teprve chystáte, následující tipy na základní jezdeckou výbavu by se vám mohly hodit. 

BEZPEČNOST

Bezpečnostní helma – ne nadarmo se říká, že kdo nepadá, nejezdí. A někdy to může opravdu bolet. Dobrá jezdecká škola by měla mít k dispozici dostatek helem k zapůjčení. Pokud vás nebo vaše dítko posadí na koně bez helmy, najděte si jinou stáj, nenechte si namluvit, že nespadnete, nebo že se nic nestane.

Jestli už víte, že se jezdectví chcete věnovat pravidelně, rozhodně zvažte pořízení vlastní helmy. Jednak můžete vybrat takovou, která bude opravdu perfektně sedět, a bude se vám líbit, a důležitá věc je samozřejmě hygiena – hlava se v helmě potí a všichni rodiče dobře vědí, že vši jsou mezi dětmi stále velice rozšířené, a zbavit se jich není snadné. Cenové rozpětí, ve kterém se jezdecké helmy pohybují, je velice široké. Určitě si vyberete, i když máte omezený rozpočet.

DŮLEŽITÉ! Všechny jezdecké helmy by měly nést označení evropské certifikace CE a být v souladu s platným předpisem VG1 01.040 2014-12, i ty nejlevnější. 

Helma by se pro vás i vaše dítko měla stát naprostou samozřejmost, bez které se na koně nesedá. 

Helmu vybírejte pečlivě, ať vám opravdu sedí tak jak má a je maximálně pohodlná. Musíte se v ní cítit dobře, protože jen tak jí budete nosit. A nosit jí je základní předpoklad pro to, aby vás ochránila 🙂 

Je nezbytné si přiznat, že jezdectví nepatří mezi ty nejbezpečnější sporty. Pracuje se s živými zvířaty, která mohou někdy reagovat velmi impulsivně a vzhledem ke své síle a velikosti mají v takové situaci vždy navrch. 

Bezpečnostní vesta – nebo chránič páteře. I když je pořizovací cena vyšší, rozhodně její použití doporučujeme, v případě dětí považujeme bezpečnostní vestu za naprostou nutnost. V mnoha stájích se dá vesta zapůjčit a v případě vesty není půjčování takový problém, jako u helmy. Vestu máte přes oblečení, takže je to uspokojivější z hlediska hygieny, a pokud úplně 100% nesedí (zejména u dětí to většinou znamená, že je trochu větší – malá být nesmí, jinak by se mohla samovolně rozepnout), i tak splní svůj bezpečnostní účel. 

NÁŠ TIP:

Někomu může vesta pomoci i psychicky – není nic neobvyklého, že začátečník může mít trochu strach, a použití vesty může zvýšit pocit bezpečí. 

Jezdecké boty s nízkým podpatkem a užší špičkou – speciální tvar boty a podpatek brání tomu, aby v případě pádu noha projela třmenem dopředu a zůstala v něm zaklíněná. Určitě pro začátek sáhněte po botách nízkých, které se vyrábějí jak z umělých materiálů (plus je nízká cena a prakticky nulová potřeba údržby, mínus je, že se v nich nohy v teplém počasí značně potí), tak z kůže (plus je, že se bota dotvaruje podle nohy a oproti gumě je výrazně pohodlnější, mínusem může být o něco vyšší pořizovací cena a nutnost o boty pečovat, aby mohly dobře sloužit co nejdéle).

Rukavice se velmi hodí a občas bývají opomíjené. Někteří školní koně rádi občas pohodí hlavou, či se zkusí pást. Při tom většinou otěže rychle projedou dlaní, což může způsobit nepříjemné puchýře. Základní rukavice pořídíte do 100,-, takže pokud byste časem zjistili, že je vám lépe bez nich, není to taková investice.

POHODLÍ

Nízké boty je vhodné (nikoliv nutné) doplnit speciálními návleky, tzv. minichapsykteré lýtko pocitově zpevní a ochrání ho před odřením od třmenových řemenů. Minichaps slouží také jako ochrana kalhot nebo legínů, které máte na sobě. Pokud jsou tenké, prošoupou se v místech tření poměrně snadno.

Jezdecké kalhoty, neboli rajtky, nejsou určitě pro začátek nutné, dovedou ale poměrně výrazně zvýšit vaše pohodli v sedle. Pokud natrefíte na takové, které vám dobře sednou (a věřte, že to není těžké, výběr je obrovský) prakticky o nich nevíte, jsou pohodlné, přizpůsobivé, nikde se nehrnou, a především nemají švy na vnitřní straně nohavic. To je něco, co při ježdění opravdu oceníte. Rajtky mají na vnitřní straně kolen většinou syntetickou kůži nebo tzv. silikonové gripy, které mají protiskluzovou funkci. Další varianta je celokožený (nebo silikonový) sed – takže je přilnavost rajtek k sedlu rozšířena na oblast vašeho pozadí a vnitřní strany stehen.

 Co si obléknete na vrchní polovinu těla, je už čistě otázkou vašeho pohodlí a vkusu. Prodejny jezdeckých potřeb nabízejí nepřeberné množství triček, mikin, vestiček a bund od různých jezdeckých značek, takže se můžete sladit do posledního detailu. Stejně dobře vám ale poslouží oblečení „nejezdecké“. Vzhledem k tomu, že u koní člověk nevydrží moc dlouho čistý, je běžné a velmi oblíbené oblékat si do stáje vyřazený „civil“, u kterého nám pak není líto, že se ušpiní, nebo roztrhne.

NÁŠ TIP:

Na ježdění volte spíše přiléhavé kousky, nic moc rozevlátého, koně by to mohlo děsit. A vyhýbejte se také výrazně šustivým materiálům. 

Mohlo by vás také zajímat: Děti a koně – když si (nejen) děti zamilují jezdectví

NECHTE SI PORADIT OD PROFESIONÁLŮ

Firma Equiservis vznikla v roce 1993 a v současnosti je to největší prodejce jezdeckých potřeb v ČR. Navštívit můžete e-shop na www.equiservis.cz, nebo jednu ze tří kamenných prodejen – Rudná u Prahy, Praha 9-Letňany a Brno. Profesionálně vyškolený personál vám ochotně a odborně poradí s výběrem veškerého vybavení.

Chcete se dozvědět více? V sekci BLOG na webu Equiservis naleznete spoustu zajímavostí, novinek a výrobkových tipů.

Foto: archiv

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account